Lance Armstrong, Halkın Şampiyonu

12/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

USADA raporuna göre, bilinen doping hikayesinin sanki bilinmiyormuş gibi yayınlandığı delilleriyle, Ekim ayı başında büyük yankılar yaratmıştı. Armstrong’un ismi ile yapılan reklamlar, kazanılan paralar, bisikletin Armstrong ile yükselişi tamamlandıktan sonra birden akıllarına gelen doping karalaması ile bir efsanenin nasıl yaşarken öldürüldüğüne, bu günlerde geniş çapta tanık oluyoruz. Yıllardır, WADA ve UCI’ın yapamadığını yapıp ‘aaa Lance Armstrong kesin olarak doping yapıyormuş’ diyen/dedirten USADA’yı, masum köylüler tebrik ederken USADA’yı USADA yapan ismin kim olduğunu bilen kesim yani fanatikler, kısacası küçük kitleye karşı duran ve hala Lance Armstrong’u efsane olarak gören dünya halkından bahsedeceğim.

 

USADA, ProChallange gibi yarışların isim gücü yaratıcısı Lance Armstrong, Amgen Tour of California’ya ismi ile renk katıp dikkat çeken Lance Armstrong’a öldürücü bıçak darbelerini soka dursun, Nasrettin Hoca’nın bindiği dalı kesmesi gibi bir tarihsel ders yaşamakta. USADA, şu an Amerikan Bisiklet Sporuna bakabiliyorsa, yıllardır uyuyan sporun Texaslı devi Armstrong’un yaşattıkları sayesinde banka kartından maaşını çekebiliyor ve o büyütülen yarışları organize edebiliyor. Acımasızca yayınlanan doping raporun karşısında bu yorumlar da eleştirisel yorum. Lance Armstrong’un 7 Fransa Bisiklet Turu galibiyeti silindi !, Olimpiyat derecesi soruşturma altında büyük olasılıkla silinecek, rekorlar kitabından adı silindi ! Peki, günümüz dünya halkının kalbinden adını silebilecekmisiniz? Ya da tarihten adını silebileceğinizi mi sanıyorsunuz? Sormadan duramadığımız sorularda en büyük örnek “Marco Pantani’yi silebildiniz mi?” sorusu gibi bir cevapla, her anlamı barındırıyor.

 

Lance Arsmtrong’un doping dosyasında adı geçen sayısız isim, Armstrong’un yanında sönük kalıyor da, dosya neden Armstrong’un doping dosyası olarak anılıyor diye düşündünüz mü? Dosyada Armstrong’un eski takım arkadaşları ifade vermişler !, Amstrong’un ve kendilerinin de doping’e karıştıklarını itiraf etmişler. Büyük olay… Yıllardır herkesin bildiği, sponsorların sanki bilmiyorlarmışçasına sırf ismi ve yaptıkları gereği ismini kullandıkları Lance Armstrong’a açılan milyon dolarlık davalar peşpeşe açıla dursun, asıl mide bulandırıcı olanları yargılamak da dünya halkının tartışmaya açık olmayan kendi tercihi. İfade verip doping kullandıklarını itiraf edenler arasındaki diğer ‘masum köylü’lere ne demeli? Levi Leipheimer’ın, Tyler Hamilton’ın vicdan azabı çeken yaramaz çocukların ders almış, pişman surat ifadeleri ile verdikleri yorumlara da bakmak lazım. 1999-2007 jenerasyonunda pelotondaki minimum %50 ismin doping yaptığını gerekçe gösterip en son 2007’de doping kullandım 5 yıldır temizim diyen Levi Leipheimer’ın dosyası olmuyor mu, bu USADA raporu? Kaldı ki, büyük turların her birine katılan  ve 200’er kişilik şampiyonlar ligi kafilesinin en az %50 sinin doping kullandığının söylenmesi de insanı düşündürüyor. Ve bu kitlenin doping ortalamasından 7 kez Tour de France Şampiyonu olmayı başarmış isim Lance Armstrong’un gerek bu spor için verdiği katkılar, gerekse kurduğu kanser vakfı ile sosyal projelerde isminin gücünü, vakfına destek aktaran bir isim.

 

Lance Armstrong’un suçlu veya suçsuz, yaptıkları, katkıları, sokaktaki insana bisikleti tanıştıran, azmi empoze eden kişiliği, aile babası rolü ile örnek adam görüşüne karşılık, küçük dağları Lance Armstrong işte böyle yaratmış suçlamalarını yargılamak da yine halkın gönlünde kopan fırtınalarla mümkün. Yıllardır ispatlanamayan doping’in USADA ile ispatlanmasında UCI, WADA şaşırmış rolünde efsaneyi kınayıp derecelerini silerken, halk hala efsanenin yanında ve muhakkak ki öldükten sonra çokça heykelleri yapılacak isimlerden. Bu jenerasyonun efsanesi, rapor ne olursa olsun Lance Armstrong. Ve dereceler siline dursun, kalplerden silmek UCI’ın yada USADA’nın kararına bağlı değil. Evet USADA raporunu görüp, Lance Armstrong temizdir demek imkansızdır. Ancak kabul etmek istemiyorum demek mümkün, ki işte halkın gözünden Lance Armstrong’un değeri kabul etmek istemiyorum ve ilgilenmiyorum diyenlerin puanlaması belli. Lance Armstrong ise doping dosyasına umursamaz eda ile halkın gönlündeki yerini daha fazla önemsediğini, sanki gönlündeki kırgınlıklarla bisiklete kırgınlığını, Twitter’dan hayranları için paylaştığı bu tek kare resim ile açıklıyor.

 

 

“Austin’e döndüm ve sadece uzanıp etraftaki…” mesajı ile paylaştığı resminde, Armstrong yıkılmış bir kahramanın yalnızlığı ile bedelleri ödenmekte oldan 7 efsane sarı mayoyla donanmış odasını paylaşmış. Armstrong, her zaman Amerikalı kahraman olarak hislere resimlerle, sözlerle nasıl dokunabileceğini bilen bir isimdi. Şimdi yarım satırlık mesajı ve tek kare pozu ile yetkililere değil, sadece sevenlerini habersiz bırakmamış, kendi kabuğuna ve sessizliğe çekildiğini hatırlatmış oldu. Onun yeniden efsaneleştiğini görmek için uzun yıllar beklememiz gerekecek. Çünkü, öldükten sonra değeri bilinip yere göre sığdırılamayan isimlerin bisiklet sporu tarihindeki yerlerine baktığımızda, Armstrong’un hiçbir raporla silinemeyeceğinii anlamak da zor değil.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın