Lance Armstrong Emekliliğini Açıkladı (Versiyon 2.0)

16/02/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

   2011 Sezonu Tour Down Under’a katılan Lance Armstrong’u yarışlarda son kez izlemiş olduk. Herkes onun California Turu’na katılacağını beklerken efsaneden emeklilik açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Elbette Tour Down Under’ı 65. sırada tamamlamasının performans ve psikolojik etkisi de vardır. Fakat yine de efsanenin kazanma yetisinin ötesinde yarışlarda bulunması bile bisiklet severlere sabırsızlık yaratan heyecan veriyordu.

 

 Sadece Fransa Bisiklet Turu’nu 7 kez kazanmasının ötesinde o gerçek bir efsaneydi. Rahatlıkla alabileceği etaplarda bu onun hakkıydı diyerek etap zafer hırsına yenilmeyen, bisiklet sporunun gelişmesinde çığır açan özel bir yetenek. 1996 yılında yakalandığı testis kanseri ile savaşı ve mücadelesini de kitaplarına dökerken kanserle sanki Fransa Turu etaplarında mücadele edişi gibi güçlü ve yenilmez olduğunu vurguladı. 2005 yılında emekli olduğunu duyuran Armstrong emekliliğe fazla dayanamadı ve 4 yıllık emeklilik molasından sonra 2009 yılında Astana Takımı ile Profesyonel bisiklet yarışlarına geri döndü. Beklediği başarıyı yakalayamadı kendi kontrolü dışında gelişen olaylar efsaneyi zorlarken eski takım arkadaşı 2006 Fransa bisiklet turu şampiyonu Floyd Landis’in açıklamalarıyla suçlanması 39 yaşındaki efsane için oldukça yorucu oldu.

 

   Hep ailesi ile birlikte zaman geçirmesi gerektiğini söyleyen ama bisikleti ilerletme çalışmaları ve kanserle mücadele vakfını gündemde tutma yoğunluğu arasında ailesine vakit ayıramadığını ve ailesiyle vakit geçirmek istediğini her defasında söylüyordu. Yine de temposuna bizleri hayran bırakarak her yere yetişen bionik bir adam kısaca efsaneydi işte. Zamanı en iyi kullanan gerçek bir efsane… Tıpkı yazmış olduğu kitabı gibi “Her Saniye Değerlidir” Nitekim kurmuş olduğu kanserle mücadele vakfı 10 yıl içerisinde 3.000.000.000-USD toplamıştır.

 

   LİVESTRONG kanser araştırma vakfını gündemde tutmak için ismini kullanmaktan kendini yarış parkurlarında zorlamanın ötesinde röportaj ve mesajlarında da Kanserle Mücadele Vakfına destek olmuştur. Takımının kurulmasındaki katkıları, Trek Livestrong, RadioShack‘in kurulması aşamasındaki fedakarlıkları hep bisikleti daha da gündemde tutmasını sağladı. Dünyanın ilgisini bisiklete çeken isim Lance Armstrong.

 

    Her fırsatta yatırımcılarının reklamlarını yapması sebebiyle güçlü sponsorların gözünü kırpmadan milyon dolarlık projelerine kaynak bulmasını sağladı. Bu projeler de ya kanser vakfı için ya da bisikletin gelişmesini sağlayacak projeler içindi. Aslında efsaneden öğrenilecek çok şey var sadece Fransa Turu’nu 7 kez kazanmış kişi diyip geçilemeyecek derecede zeki bir insan. Sporcunun reklam yapma önemini gösterdi herkese. Yarış öncesi tercih ettiği kahvaltı‘dan sahip olduğu MTB (Dağ Bisikleti)’ne kadar teşhir etti ve sürekli gündemde kaldı. Şimdi bakıyorum da Twitter’da Facebook’da sporcuların hepsi resimlerini paylaşıyor, idmanlarını yazıyor bir şekilde kendi reklamını yapmaya çalışarak gündemde kalmaya çalışıyor. Lance Armstrong’un kuvvetli reklam ve teşhir özelliğini örnek alan ve ismini gündemde tutan sponsor sıkıntısı yaşamayan bir çok sporcu var. Henüz efsanenin bu özelliğini fark edememiş birkaç isim var ki onlar da sporun basın kuvveti konusundaki eksikliklerinden hemen fark ediliyorlar. Örneğin; Aleksandr Vinokourov gibi kendini reklam yapmayan, teşhire koymayan birkaç isim. Ülkemizde de bu sporculardan ciddi miktarda mevcut, henüz Armstrong’un sihirli gücünü, reklam yeteneği, kitle hayran yaratma gücünü henüz farketmeyen sayısız sporcu da pedal çevirmekte. Yan tekerlekleri yeni çıkartılmış bisikletini sürmeye çalışan 6-7 yaşındaki ismini bilmediğimiz çocuk gibiler. Türkiye’de o çocuklardan çok var… 

 

   Lance Armstrong’u Armstrong yapan bir çok özelliği var. İsmini asla unutturmayacak özellikler. İsmini bilmediğimiz birçok sporcunun yanında ismini asla unutturmayacak bir efsane. Bu makalede gördüğünüz her mavi yazılı bölüm yaptıklarıyla, projeleriyle Lance Amstrong’un ayrı ayrı haberlerini içermektedir. Hepsi Türkiye’de efsaneden çok uzak bir ülkede Cyclingtr Bisiklet Sitesinin yapmış olduğu Türkçe haberlerdir. Ve daha mavi yazılarla yazılacak bir çok makalesi bulunuyor. RadioShack ve Livestrong’un taze haber ve gelişmelerini mail yoluyla Cyclingtr mail adresine basına verdikleri demeçler ile aynı posta listesinde bulunduğunu söylesem ne derece profesyonel olduklarını Armstrong stili haber yaratıldığını daha iyi anlardınız. Perde arkasında efsanemiz bisikleti ilerletmek sponsorunu tanıtmak, reklam yapmak, projelerine destek olan herkesi gündemde tutmak adına bitmek tükenmek bilmeyen enerjiye sahip.

 

 

   “Dönüş yaptığım için asla pişman olmadım fakat herşey benim kontrolümde gelişmedi.” diyor. 39 yaşına gelince performansın düştüğünü ve yine de yaşına rağmen gösterdiği performansı gören bir kısım insanın “Performans arttırıcı ilaç kullanıyor” söylentileri sebebiyle artık emekli olma zamanının geldiğini görmüş. Elbette her zaman söylediği gibi artık ailesi ile zaman geçirmek istiyor. Ama yine de takımı Radio Shack’e destek olmak için turların tırmanışlarında takım arabasında eşlik edeceği tahmin ediliyor.

 

Cyclingtr sitesini Twitter’dan da takip edebilirsiniz. http://twitter.com/cyclingtr

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın