Lance Armstrong Dosyası Kapandı!

04/02/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Yaklaşık 2 yıldır devam eden Lance Armstrong davası herhangi bir sorun oluşturmadan sona erdi. Amerika Birleşik Devleti avukatı Andre Birotte, dün ofisinde yaptığı basın açıklamasında ” Bisiklet yarışları kariyerinde ortaya atılan suçlamaların dosyası federaller tarafından kapanıyor”demişti.

Takımı, Lance’in de ardarda kazandığı yedi(7) Tour De France zaferiyle beraber Amerika’nın en üstün takımı olmuştu. Fakat takım içerisinde dile gelen doping soruşturmaları 2010 yılında eski yarışçılarından Floyd Landis’in Lance’e attığı bir mail ile patlak vermişti. Sonrasında takıma hükümet tarafından verilen sposorluk ücretlerinin doping sistemleri için harcadığı ortaya çıkmış ve dava süreci böylelikle başlamıştı. 

 

Aslında avukatın dün yapmış olduğu açıklamada davanın olumlu kapanacağı belirtisi vardı. Çünkü sözde gizli soruşturma olarak devam eden bu süreçte olumsuz bir karara gidiliyor olsaydı federaller böyle bir açıklama yapmasına olanak sağlamazdı. Bugün ise federaller tarafından da açıklama yapıldıktan sonra karar netleşmiş oldu. USADA( Amerika Anti- Doping Ajansı) “Bizim bu konudaki hassasiyetimiz katı ceza kurallarını uygulamak değil, tüm sporları temiz bir şekilde tutabilmek için!” açıklama yapmıştı. 

 

Bir süre önce Tyler Hamilton’nun Armstrong hakkında CBC TV programında yaptığı açıklamalarla davayı olumsuz yönde etkilerken daha sonra aynı programda Lance yapılan açıklamalara cevap vermek için koltuğa oturmuştu. Sonucun bu şekilde olmasıyla Lance’in basın sözcüsü Mark Fabiani “Bu harika bir haber! Verilen karardan çok mutluyuz ve Livestrong kariyerine artık daha fazla zaman ayırmak için bekliyor.” diyerek Armstrong’un dönüşünde bisiklet dünyasına her zamankinden daha da çok önem vereceğini belirtmiş oldu.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın