Lance Armstrong Davasında Yeni Gelişmeler

11/12/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bisiklet camiasında şok etkisi yaratan Lance Armstorng’un doping kullanması ve ömür boyu yarışlardan men cezası almasına neden olan davadan yeni haberler gelmeye devam ediyor. UCI tarafından yapılan yeni açıklamada davada karar aşamasında önemli yeri olan bağımsız komisyona seçilen 2 kişinin isimleri açıklandı. Bunlardan biri ise eski bir olimpiyat şampiyonu.

 

Davayla ilgilenen hakim Sir Philip Otton, USADA ( United States Anti-Doping Agency)’nın kararı ve davanın sonuçlanmasıyla ilgili incelemelerde bulunacak Bağımsız Komisyon’da yer alması için eski Paralimpik Olimpiyat Şampiyonu olan ve şu anda İngiliz Lordlar Kamarası’nda yer alan Barones Tanni Grey – Thompson ve Avustralyalı avukat Malcolm Holmes QC’nin yer almasını onayladı.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan UCI Başkanı Pat McQuaid, ” Bu derece kaliteli insanları bağımsız komisyona seçtiği için Uluslararası Spor Tahkim Kurulu Başkanı John Coates’e çok teşekkür ediyorum. USADA’nın raporunu en ince ayrıntısına kadar inceleyecek olan bu komisyonun başarılı sonuçlar elde edeceğinden eminim.” dedi.

 

Açıklamalarına devam eden McQuaid, ” Daha önce de söylediğim gibi, komisyon hem bu sporun hem de UCI’da bazı şeyleri değiştirecek kararlar verecek. Komisyonun sorunsuz bir şekilde görevini yerine getirmesi için elimizden gelen tüm yardımı yapacağız. Komisyonun çıkardığı sonuçlardan da ders alacağız.” dedi.

 

Komisyon adından da anlaşılacağı gibi tamamen ayrı çalışacak. UCI, ICAS ve CAS’tan tamamen bağımsız bir şekilde çalışmalarını yürütecek olan Komisyon 9-26 Nisan 2013 tarihleri arasında Londra’da duruşma yapacak.

 

Komisyonun tamamen bağımsız çalışmasına rağmen yasal olarak temsil edilebilmesi için UCI ile etkileşim içerisinde yer alması gerekiyor. Bu konuyla ilgili de bazı açıklamalarda bulunan Pat McQuaid, ” Bazı kişiler komisyonun tamamen bağımsız olmadığını söylüyor. Bu tamamen yanlış. UCI, komisyon üyelerinin seçilmesinde kesinlikle rol oynamamıştır.”

 

” Sir Phlip Otton, Barones Tanni Grey – Thompson ve Malcolm Holmes QC’nin komisyonda yer alması, UCI’ın Lance Armstorng davasında adaletin sağlanması ve bisiklet sporunun hak ettiği yere tekrar ulaşmasını istediğini açıkça gösteriyor.  Bazı eleştirilerin söylediğin aksine biz saldırgan bir tavır sergilemiyoruz, onun yerine çözümün bir parçası olmaya çalışıyoruz. Bağımsız Komisyon kendini temsil ederek, bisiklet sporunu eski günlerine kavuşturacaktır.” dedi.

 

UCI tarafından yapılan bu açıklamada davada çok önemli bir yeri bulunan Bağımsız Komisyon’un seçiminde UCI’ın parmağının olmadığı ve komisyonun gerçekten ‘bağımsız’ çalışacağı vurgulanmaya çalışılmış gözüküyor. Nisan ayında kararını verene kadar komisyonun yapacağı çalışmalar ve araştırmalar bunu bizlere gösterecektir. Armstrong davasıyla ilgli gelişmeleri Cyclingtr.com ekibi olarak sizlere sunmaya devam edeceğiz.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın