Kuzeyin Cehennemi Paris-Roubaix 10 Nisan Cehennem Pazarında Yapılacak

09/04/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Belçika’da ki Arnavut Kaldırımlı klasikler 3 Nisan Pazar günü yapılan Tour of Flanders yarışı ile sona erdi. Haftalardır beklenen ve yine Arnavut Kaldırımlı Klasik bir yarış olan Paris-Roubaix yarışı diğer adıyla Kuzeyin Cehennemi ve bir diğer adıyla da Cehennem Pazar, bu Pazar Fransa’da 10 Nisan 2011 Pazar günü 109.kez start alacak. İlki 1896 yılında yapılan ve her yıl yapılması ile klasikleşen bir günlük yarış bu yıl yine 25 takım ve 195 sporcu ile Paris (Compiegne)’ den start alacak.

 

2010’da  Paris-Roubaix’i Fabian Cancellara kazanmıştı(Haberi için Tıklayınız). Bu yıl da Fabian Cancellara zaferini korumaya ve 2006,2010 galibiyetlerini 3’lemeye çalışacak. Umarım Tour of Flanders‘da ki gibi stratejik oyunlara bu sefer gelmez erken atak yapmaz ve besin saatinde enerjiye çevirebilecek besin ihtiyacını karşılar. Flanders Cancellara için hatalarla doluydu. Ayrıca Flanders’ı galibiyete çeviremediği için iki yıl üst üste hem Flanders hem de Raris-Roubaix’i kazanıp tarihe geçme şansını kaçırmış oldu.

Pazar günü Paris-Roubaix’de yarışacak rakipleri ise oldukça iddialı isimler. Yarış zorlu Geçecek. Tom Boonen(QuickStep) en büyük rakiplerinden biri olacak. Boonen Paris-Roubaix’i 2005,2008 ve 2009 yıllarında olmak üzere 3 kez kazanmış bir sporcu olarak bu yıl 4. galibiyeti elde etmeye çalışacak ve ayrıca 27 Mart Pazar günü yapılan yine Belçika klasiği Gent-Wevelgem‘i de galibiyetle sonuçlandırarak formda olduğunu gösterdi.  Sky Takımından Geraint Thomas’da rekabete girecek isimlerden. Thomas, Dwars Door Vlaanderen ve Tour of Flanders‘da kayda değer performans sergilemişti. Pazar günü performansını galibiyete çevirmeye çalışacaktır. Sky takımından diğer iddialı isim de Juan Antonio Flecha’da Thomas gibi başarılı Belçika klasikleri performansını galibiyete çevirmek isteyecek bir diğer iddialı sporcu. Garmin-Cervelo Takımı Tyler Farrar, Heinrich Haussler ve Thor Hushovd gibi sağlam isimlerle katılıyor. Ama pazar günü takım lideri bu isimler arasından değil. Garmin-Cervelo takım lideri Paris-Roubaix için Roger Hammond olacak. Roger Hammond klasiklerde uzmanlığı olan bir sporcu olsa da bu yarıştaki takım liderliği görevini başarıya çeviremezse son takım liderliği olabilir. Bu sebeple yarışta kendini göstermeye çalışacaktır.

 

 

 

 

Paris-Roubaix’in öndeki yıllarda koşulan parkurunda yapılan değişikliklerle Mart ayında kesinleşen yarış parkuru haberini daha önce yayınlamıştık(Haberi için tıklayınız). Bu yıl parkur 258 km mesafede geçilecek. Start yine Paris(Compiegne)’den alınıp Roubaix Veledromunda sona erecek.

 

 

 

Yarış profilinde de görüldüğü gibi Arnavut Kaldırımlı sektörler yarışın 98.km’sinden itibaren başlıyor. Sektörlere girildiğinde yol genişliğinin darlığı ve zemin özelliği sebebiyle en çok zorlanılan ve adrenalin veren bölümlerin yarışın Arnavut Kaldırımlı sektörler olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Yarışta değişik mesafelerde 27 sektör geçilecek.  Arnavut Kaldırımlı sektörler 258 km’lik yarışın 51.5 km’lik toplamlı kısmında geçilecek. Yani yarışın 5’de 1’i arnavut kaldırımlı sektörden oluşuyor. Yarış öncesi bakıma alınan yollarda taşlar arasında çıkan çimler kesildi. Taze kesilmiş çimli ve topraklı Arnavut Kaldırımlı sektörler normalde bile  oldukça kayganken Pazar günü olası bir yağmur yağışı ile tam anlamıyla Kuzeyin Cehennemini yaşatabilir.

 

109.Paris-Roubaix’i izlemek isteyen bisiklet severler için Eurosport Pazar günü Saat 13:30’da yarış yayınını vermeye başlayacak.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın