Konya Torku Şeker Spor, Metlushenko ve Grechyn ile Sözleşmeyi Uzattı

20/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Türkiye’nin ilk kıta takımı (Continental), Konya Torku Şeker Spor; Yuriy Methushenko ve Sergey Grechyn ile sözleşmelerini bir sezon daha uzattı. Takımın çok sevdiği, Konya Torku Şeker Spor fanatiklerinin göz bebeği Yuriy Metlushenko’nun sadece geride bıraktığımız sezon içerisinde, parkurlarda değil, takımın genç yeteneklerine verdiği tecrübe aktarımı, Türk sporcularımız ile uyumu sebebiyle, takımla hızlı bütünleşmişti. 2012 sezonu için Konya Torku Şeker Spor ile anlaşan Metlushenko, takım ile 2013 sezonu için de anlaştı. Metlushenko ile birlikte Konya Torku Şeker Spor’a gelen, takımın güçlü domestiği Sergey Grechyn de aynı şekilde takımla çalışmaya devam etme kararı aldı.

 

Yuriy Metlushenko ile Tour of Turkey öncesi yapmış olduğumuz röportajda, takıma olan inancı ve Türkiye Turunda, Türk takımının zafer almasına yönelik hırslı inancı verdiği röportaja da hayli yansımıştı. İnancını sözleriyle birleştirirken, aslında takımı ne denli benimsediğini ve Türk takımının başarısına odaklı olduğunu görmüştük. Metlushenko’nun 2012’de Konya Torku Şeker Spor’a kazandırdığı galibiyet ve dereceleri;

 

Henüz sezonun başındayken, gerçekleşen K.A.P. yarışlarında gücünü göstermeye başlamıştı. 27 Ocak 2012’de gerçekleşen Alanya K.A.P. Açılış kupası 1.etabında birincilik, 29 Ocak 2012 Alanya K.A.P Açılış Kupası 2.etabında yine birinciliği göğüsleyen Ukraynalı sporcu genel sıralamayı da lider bitirmişti. Ukrayna’da tek günlük Grand Prix yarışlarına katılan Konya Torku Şeker Spor Takımı birbirinden ünlü isimlerle verdiği mücadelede podyumun yine en üst basamağındaydı. Tour of Turkey’de etap galibiyeti için büyük koz olarak hazır bekleyen Metlushenko, Turkuaz mayonun takımda kalması için Sergey Grechyn ve tam kadro Konya Torku Şeker Spor, Tour of Turkey ekibi ciddi efor sarfetmişti. Akabinde Azerbaycan Turuna katılan Konya Torku Şeker Spor’a 4.etap galibiyetini getirmişti. Yanı sıra Türkiye’de Tour of Trakya’nın 1.etabı, 2.etabı ve 4.etabın galibiyeti ile yine takımı podyuma taşımıştı. 2012 Tour of Trakya’nın genel sıralama lideri olan Metlushenko, 23 Ağustos’ta Baltic Chain Tour 3.etabın da galibi oldu. Takvimsel galibiyet sıralamasında Odessa Cycling Week’te 15 Eylül 2012’de Sergey Grechyn 1.etabın galibi oldu. Ertesi gün Grechyn 2.etabbın da galibi olarak 2 gün üstüste Konya Torku Şekler Spor formasını podyumda birinci sırada sergiledi.

 

 

2012 sezonunun sonuna doğru, Çin’de gerçekleşen yarışa iyice odaklanmış olan Konya Torku Şeker Spor, K.A.P. sezon sonu yarışlarında yine podyumda boy gösterdi. Türkiye Genel Ferdi Klasmanında Yuriy Metlushenko 14 Ekim’de liderliğini ilan ederken, K.A.P 1 ve ikinci etabının da galibi oldu. Takım takviminin odak noktası, Tour of Taihu Lake’de ikinci etapta Metlushenko’nun ikinciliği, 4.etabın galibiyeti ve 7.etapta Ahmet Örken’in üçüncülüğü ile yakalanan başarı grafiği yüksek olarak Türkiye’ye dönen Konya Torku Şeker Spor istediğini yine elde etmeyi başarmış oldu. Ahmet Örken’in 7.etapta elde ettiği 3.’lük başarısı için belirttiği manidar detay; Yuriy Metlushenko’yu izlediği ve yol göstermesi ile atağını yaptığı örneğinden, tecrübeli sporcunun birikimlerini takıma yansıttığı ve en önemlisi de takım tarafından kabul edilip sevilen kişiliğinin dikkatle dinlendiğini gösteriyor.

 

 

Sergey Grechyn’in yoğun olmayan etap galibiyetlerine aldanmamakta fayda var. Zira Grechyn; hem tırmanışlarda, hem de sprint etaplarında galibiyete liderini taşıyan güçlü bir domestik. Pes etmeyen kişiiliğini, takım için önemli olan Taihu Lake turunda görmüş olduk. İkinci etapta, Metlushenko’yu taşırken yaşadığı kaza sonrası turu tam kadro devam edebilmek adına bırakmadan turun sonuna dek devam etmişti.

 

Konya Torku Şeker Spor Takım Menajeri Mehmet Şafakçı; “İki Ukraynalı sporcumuz ile sözleşmeleri bir sezon daha uzattık. Türkiye’yi çok seven Metlushenko ve Grechyn ile çalışmaktan memnunuz. Takım ile uyumları, ilk sezon olmasına rağmen gayet iyiydi. Takıma tecrübelerini aktarması, yanı sıra 2012 sezonunda elde ettiğimiz başarılardan ve katkılarından memnunuz. Türk sporcularımızdan da aynı şekilde memnunuz güzel bir sezon geçirdik. Tam kadro sözleşmeler yenilendi.” dedi.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın