Klasiklerin Kraliçesi Paris Roubaix’de Kral… Tom Boonen için Yeni Bir Rekor Olur mu?

06/04/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

8 Nisan Pazar günü 110.Edisyonu start alacak Paris Roubaix’e sayılı günler kaldı. Klasiklerde rekor kırarak 2012 sezonuna ve yeni elde ettiği rekorların bir gün gelip kırılacağı güne kadar adını yazmayı başaran Tom Boonen elbette yarışın büyük favorisi. E3 Prijs Vlaanderen Harelbeke, Gent Wevelgem ve son olarak Paris Roubaix’den bir hafta önce gerçekleşen klasik Tour of Flanders‘da klasiklerin tarihlerine adını yazdırmayı başaran Belçikalı Tom Boonen, bu sezon tarihleri başarılarıyla yeniden yazmayı da başardı.

 

 

Klasiklerin Kraliçesi, Paskalya Yarışı, Cehennem’de Bir Pazar, Kuzeyin Cehennemi adlarıyla bilinen Paris Roubaix ise Belçikalının sıradaki hedefi. Yarışın tarihine bakarak ve bu sezon Boonen’in tarihi başarılarına bakınca bu yarışı neden çok isteyeceğini daha net anlayacağınızı düşünüyorum. Tour of Flanders ve Paris Roubaix’de double(çifte) başarıyı yakalayan ilk isim “Gypsy” lakaplı yine Belçikalı Roger De Vlaeminck, aynı zamanda Paris Roubaix’in en çok kazananı olarak yarış tarihindeki tek isim olmayı bunca yıl korudu. 1972, 1974,1975 ve 1978 yıllarındaki Paris Roubaix galibiyeti ile yarış tarihinin en çok kazanan ismi, 1970’lerin Arnavut Kaldırımlı yarışlar üstadı olarak anılıyor.

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=mB5a_H4k9sc&feature=relmfu:550:0]

 

Tom Boonen, 2000’lerin üstadı, yine bir Belçikalı, yeni nesil Belçikalı, 2005, 2008, 2009 yılları Paris Roubaix galibiyetleri ile hali hazırda 3 kez yarışı kazanan isim… Bu yıl, galibiyeti alırsa hem Tour of Flanders ve Paris-Roubaix doublesini(Çifte galibiyetini) yapmış olacak, hem de adını klasiklerin üstadı, “Gypsy” Roger De Vlaeminck ile birlikte en çok kazanan ismin yanına yazdıracak.

 

A.S.O. Organizasyonunda düzenlenen Paris-Roubaix 8 Nisan Pazar Günü, yine Cehennem’de Bir Pazar yaşatacak. Geçen yılın kazananı Johan Vansummeren Cehennem’de bir pazarı, şaşırtıcı performansıyla gelen galibiyeti ve galibiyeti sonrasında Jasmin’e evlenme teklif ederek Cennet’e çevirmeyi başarmıştı. Bu kez yarışın tarihi olayına sahne olabilecek Roubaix Velodromu’nda Tom Boonen Klasiklerin Kraliçesinde Kral olmaya çalışacak. Sezonun formda ismi, yarışın güçlü favorilerinden 2006 ve 2010 galibi Fabian Cancellara’nın Tour of Flanders’da yaşadığı trajik kazada köprücük kemiğini 4 yerinden kırması sebebiyle Pazar günü start alamayacak olması Boonen rekabetini kısmen hafifletiyor. Ancak, Pazar günkü Cehennem’de yine bir sürpriz isim galibiyeti gelip Boonen planlarını bozabilir. 22 kalandan yayın yapılacak yarışı kaçırmamanızı tavsiye ederim.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın