Klasiklerde Son Şansı Paris-Roubaix Olanlar

05/04/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Pazar günü (7 Mart 2013), “Klasiklerin Kraliçesi” Paris-Roubaix’e gün sayarken, 2013 klasikler sezonunda yarış hedefleri olup, Cancellara ve Sagan rekabetinden nasibini alıp, galibiyet elde edemeyenlerin yarış takviminde sezon başında belirledikleri son büyük klasik hedefi heyecanı hakim. Sporcular arasında, büyük umutlar ve hedeflerle başlayan klasik zaferi hayali için en önemli yarış Pazar günü geçilecek 27 Arnavut Kaldırımlı sektöre sahip, 254 kilometrelik Paris-Roubaix olacak. Cancellara her ne kadar Çarşamba günü Belçika yarı klasiği Shelderprijs’de kaza yaptıysa da, Pazar günü için büyük favori olma özelliğini koruyor. Bu kez favorilerden ziyade son şansı olanların kalabalık dosyası içerisinden özellikle iki önemli ismi ele alma gerekliliği hissettik.

 

 

Son Şans, Paris-Roubaix hedefi olanlar arasında Amerikalı Taylor Phinney kesinlikle adı geçmesi gereken isimlerden. Bugünkü Twiti ile; “Dizler iyi, bisiklet sağlam, vücut iyi dinlenmiş, beyin ihtiyacı olanı söylüyor: Arnavut Kaldırımlı sektörlere aç !, Paris-Roubaix Dünya’nın en iyi yarışı” yorumunu paylaşan Phinney’in hedefe kilitlenmiş, mental hazırlığını Roubaix Velodromu zaferine odakladığını gösteren açıklamasını paylaşalım. Bu yıl ki Milan SanRemo (Dondurucu Cehennem 2)’da, ikinci gruptan atak yapıp önlere gelen sporcu Sagan ve Ciolek’in atağına cevap verememiş yarışı 7.sırada tamamlamıştı. Ki, bu yıl Milan-SanRemo’yu 7.sırada tamamlamak bile çok büyük başarıydı. Öte yandan, ihtiyaç olunan galibiyet onuru, UCI puan hedefleri bu sezon çoğu isim gibi Taylor Phinney için de verimkar geçmedi.

 

BMC takımının 22 yaşındaki Amerikalı sporcusu Phinney’in bu sezon formda olduğunu tamamlanan klasiklerde ki ilk 10 sıralamasına girmesi sebebiyle söyleyebiliriz. Klasiklerde ki büyük hedeflerinden son şansı ise Paris-Roubaix. Bu yıl Paris-Roubaix için kolay beklenti Cancellara güçlü favori olaakk rahatlıkla gösterilirken, Roubaix Velodromunun görmeye alışık olduğu sürpriz galibiyet çıkarabilecek isimlerden birinin Taylor Phinney olabileceği görüşünde fanatikler de yok değil.

 

Klasiklerin Kraliçesi, Cehennem Kuzey’de Pazar, kim kazanmak istemez ki? Ancak hava muhalefetine tutulup iptal edilen çoğu klasikten arta kalan klasik mücadelelerinde Cancellara hakimiyeti, Sagan’ın güçlü etkisi derken çoğu isime de fazla söz hakkı kalmadı. Pazar günü start alacaklar arasında Peter Sagan’ın olmaması, Cancellara’yı coşturacak rekabetin de olmayacağı anlamına gelebilir. Herkes, Sagan ve sakatlık sebebiyle Paris-Roubaix’de start alamayacak Tom Boonen’ın olmadığı yarışta Cancellara’yı kim durduracak ? sorusunu bir çırpıda sorarken, Cancellara’yı asıl başarıya taşıyanın her zaman yoğun rekabet ateşi olduğunu göz ardı ediliyor. Takımın tek kişilik gösterisinde Cancellara’yı görmeye bir kaç sezondur alışığız. Takımda Cancellara için en iyi çalışan RadioShack faktörü kesinlikle teknik destek ekibi. Spartaküs’ün patlak lasitiğini en hızlı değişip, ona hızlı ulaşma hedefi ile bu sezon Cancellara haricinde takımdaki en formda olanlar olarak belirtmek yanlış olmaz. Cancellara ise Boonen’siz, Sagan’sız ve dolayısıyla rekabetsiz bu yarışa kilitlenmeyebilir. Ya da takımın ihtiyacı olan UCI puanlarını hazır formdayken toplamaya devam da edebilir, RadioShack Pazar günü Markel Irizar ve Yaroslav Popovych ile güçlü start alacak. Yine de klasiklerin en büyüğü, son galibiyet şansını yakalamak adına Liege-Bastogne-Liege, Amstel Gold Race gibi klasiklerden önce hedeflerindeki en zor olanını kazanma amacında olan çokça sporcu var. Bunlardan bir diğeri de kuşkusuz Filippo Pozzato !

 

Lampre-Merida takımının klasiklerdeki takım lideri Pozzato, bu sezon için Milan-San Remo, Tour of Flanders ve Paris-Roubaix’i hedeflediğini belirterek sezona başlamıştı. Üç hedeften kalan Paris-Roubaix için gerek takım rolü, gerek italyan fanatiklerin favorisi olması ve gerekse hedeflerindeki son klasiğin baskısını taşıyor. Roma- Maxima ikinciliği Pozzato’nun en tatminkar performansı oldu. Ancak Pozzato yarış programındaki en idealist hedefi için belirlediği 3 yarışın sonuncusuna gün sayarken, kendi belirlediği hedeflerin sonuncusu için Belçika basını Sporza ile konuştu. Pozzato, “Sezonun başında 3 büyük hedef belirlemiştim; Milan-San Remo, Flanders ve Paris-Roubaix. Pazar günü skorum için son şansım ve son şansı kaçırmamak gerekir.” yorumunu paylaştı. 

 

Pozzato, yarışın büyük favorisi Cancellara için ve galibiyet hedefi için; “Paris-Roubaix çok zorlu ve seçici bir yarıştır. Hak iddia eden grup ise sınırlı. Cancellara büyük favori olsa bile orada yarışan seçkin bir grup var. Tüm gözler ona odaklanmış olacak. Bense kazanmak için geçen Pazar gününden daha iyi olmalıyım. Çünkü rekabet için enerji ve rahat kafayla yarışmak gerekiyor.” dedi.

 

2009 sezonunda Paris-Roubaix ikinciliği ardından bu yıl ki büyük hedeflerinin sonuncusu Paris-Roubaix için iddiasını gerçekleştirme çabasına girecek olan Filippo Pozzato ile Lampre-Merida kadrosunda; Massimo Graziato, Elia Favilli, Andrea Palini, Alessandro Petacchi, Maximiliano Richeze, Davide Viganò ve Luca Wackermann start alacak.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın