Kirsipuu Yarışlardan Emekli Olup, Astana Takımında Sportif Direktörlüğe Transfer Oldu

26/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Estonyalı, 43 yaşındaki sprinter Jaan Krisipuu, nihayet yarışlardan emekliliğini açıkladı. Krisipuu, bisiklet sporundaki görevine Sportif Direktörlük ile devam edecek. Kazak takımı Astana ile anlaşan taze sportif direktör 2013 sezonu ile yeni görevine başlayacak. 1969 doğumlu Estonyalı sprinter, aslında 2006 yılında emekliliğini açıklamıştı. Ancak Estonya Ulusal Yol Yarışı ve Zamana Karşı Şampiyonalarına katılmaya devam etti. 2009 yılında ise emeklilik kararından vaz geçerek yarışlara geri döndü. Son 3 sezonunu Çin bisiklet takımı Champion Systems’de geçirdi. 2012 sezonu ile ikinci emeklilik kararını alan Krisipuu, Astana Pro Cycling Team ile yeni görevi için cazip bir anlaşma imzaladı ve bisiklet sporundan kopmama kararını yeni görevi ile devam etme aşamasına geçti.

 

Kariyerinde, özellikle tek günlük yarışlar ve sprint etaplarında uzmanlaşan Kirsipuu, Astana’nın yarış direktörü ve genç sprinterleri geliştirmek üzere çalışacak. Takımdaki görevi ve hedeflerine konu olarak, Estonya haber sitesi Postimees’a verdiği röportajda, “Gelecek sezonda sprint özellikli bir takım olma olasılığı var. Sezonun başında; Umman Turu ve Katar Turu sonrasında ise Flanders ve Belçika klasikleri takvimimde bulunuyor. “dedi.

 

Çok etaplı turlarda ise, Kirsipuu kariyerinde 4 Fransa Bisiklet Turu etap galibiyeti bulunduruyor. Fransa Turunda 12 kez düşen sprinter ayrıca 1999 yılında 6 gün genel sıralama lideri oldu ve sarı mayoyu taşımıştı. Kirsipuu; “Takımdaki görevim, teknik destek vermek ve yarışlar sırasında ekip çalışması için koordine etmek olacak. Astana takımını biliyorum ve bu da benim bu görevi almamı sağladı.”dedi.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın