Kırmızı Mayo’nun Yeni Adı Nacer Bouhanni

16/05/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Giro d’İtalia’nın 7.etabı müthiş bir sprintle son bulurken, etabı kazanan isim La Française Des Jeux takımından 5:16:05 derecesiyle Nacer Bouhanni oldu. Bu sonuçla birlikte Giro’daki ikinci etabını kazanan Bouhanni “Kırmızı Mayo” nun da sahibi olurken, Michael Matthwes Maglia Rosa’yı korudu.

 
Etap Hakkında Kısa Bilgi:
Giro’nun 7.etabı olan ve 202 metre yüksekliğe sahip Firosinone’den Türkiye saatiyle 12:50’de pedallara basan sporcular, daha ilk kilometrelerde tırmanışa geçti. 28.6 kilometrede zorluk derecesi 3 olan 1007 metrelik Valico Di Aricnazzo’ya ulaşan sporcular, 101.ci kilometrede Posticciola’da sprint kapısını geçerek devam ettiler. 171,5.ci kilometrede etabın diğer tırmanış noktası olan ve zorluk derecesi 4 olarak belirlenen 646 metre yüksekliğindeki Valica Della Somma’ya ulaşan sporcular, kalan 30 kilometreyi düz bir profilden oluşan yolda tamamlayarak etabı heyecan dolu bir sonla bitirdiler.

 

Giro2014-7.Etap-profil-07

 

Etabın İlerleyişi:

 

Startın verilmesiyle tırmanışa geçen ana grupta ilk kaçış grubu 25.ci kilometrede oluştu. Kaçış grubunda yer alan isimler: Winner Andrew Anacona Gomez (Lampre),Bjorn Thurau (Team Europcar), Nathan Haas (Garmin Sharp), Robinson Eduarda Chalapud Gomez (Colombia ), Nicola Boem ( Bardiani Valvole CSF-İnox) oldu.

 

Giro7-2014-kaçışgrubu
28.ci kilometrede, tırmanışı ana grubun 23 saniye önünde geçen kaçış grubu, yarışın 70.ci kilometresinde farkı 8 dakikalara kadar çıkarmayı başardı. 124.cü kilometrede yer alan Rieti’de ki sprint noktasını ilk geçen sporcu Robinson Eduarda Chalapud Gomez olurken ikinci sporcu Nicola Boem, üçüncü geçen sporcu da Nathan Haas oldu. Son 40 kilometreye girilmesiyle birlikte kaçan grup ile aradaki farkın kapanması için pedallara asılan ana grupta kopmalar yaşandı. Temponun artmasıyla birlikte aradaki, fark beş dakikalara kadar geriledi. 171.5 kilometrede yer alan ikinci tırmanış noktasını önde tamamlayan beş kişilik kaçış grubunda, tırmanış noktasını ilk geçen sporcu Garmin-Sharp’tan Nathan Haas olurken ikinci Colombia takımından Robinson Eduarda Chalapud Gomez, üçüncü sporcu da Team Europcar’dan Bjorn Thurau oldu.

 

Son 25 kilometreye 3 dakika 44 saniyelik avantajla giren kaçış grubu, ana grubun temposunu artırmasıyla, bitişe 5 kilometre kala yakalandı. Temponun oldukça yüksek olduğu sırada bir virajda yaşanan kazada Trek Factory takımından Eugenio Alafaci ve Team Sky’dan Bernhard Eisel kazadan etkilenip düşen isimler arasındaydı. Önemli bir sakatlanmanın yaşanmadığı kazada, yarışa devam eden bu sporcular, daha sonraki kilometrelerde gruba dahil olmayı başardı. Bitiş çizgisine oldukça yaklaştığımız sıralarda, takımların en iyi pozisyonlarını almaya çalışması sonucu, oldukça hareketli olan ana grupta yaşanan ufak bir kazada da Movistar takımının sprinteri Francisco Jose Ventoso Alberdi yerde kalan diğer isimdi.

 

Son kilometreye girildiğinde Marcel Kittel’in yüksek ateş sonucu yarıştan çekilmesiyle, Giant-Shimano takımının bir diğer sprinter ismi olan Luca Megzec, Nacer Bouhanni (La Française Des Jeux), Tyler Farrar(Garmin Sharp), Giacomo Nizzolo(Trek Factory) arasında müthiş çekişmeye sahne oldu. Son 150 metreye girildiğinde Nacer Bouhanni’nin Giacomo Nizzolo’nun arkasından gerçekleştirdiği sola çıkışla Giro d’italia’daki ikinci etap zaferini elde etti. Bu sonuçla birlikte Elia Viviani’den “kırmızı mayo” yu tekrar almayı başardı.

 

Giro2014-7-Nacer-Bouhanni

 

Giro d’italia 7.Etap Finiş Sıralaması: (ilk 10)

1 Nacer Bouhanni (Fra) FDJ.fr 5:16:05
2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
3 Luka Mezgec (Slo) Team Giant-Shimano
4 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge
5 Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
6 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp
7 Enrico Battaglin (Ita) Bardiani-CSF
8 Boy Van Poppel (Ned) Trek Factory Racing
9 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff-Saxo
10 Elia Viviani (Ita) Cannondale

 

PIC461241649

 

7.Etap Sonunda Genel Sıralama: (ilk 10)

1 Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge 29:34:19
2 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team 0:00:21
3 Rigoberto Uran Uran (Col) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 0:01:18
4 Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo 0:01:25
5 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team
6 Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli – Yellow Fluo
7 Ivan Santaromita (Ita) Orica Greenedge 0:01:47
8 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team 0:01:51
9 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 0:01:52
10 Ivan Basso (Ita) Cannondale 0:02:06

 

Murat Çiftci
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın