Kazakistan Spor ve Beden Eğitimi Ajansı, Vinokourov’u Savunacak

12/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Kazakistan Spor ve Beden Eğitimi Ajansı, KazTAG, Vinokourov’un 2010 Liege Bastogne Liege yarışı galibiyeti karşılığında Rus sporcu Aleksandre Koloblev’e  ödediği rüşvet soruşturmasının iddiası olan 150.000 Eur’nun soruşturmasında sonuç ne olursa olsun Vinokourov’u destekleyeceklerini ve savunacaklarını açıkladı. Ajans başkanı Talgat Yermegiyayev, bu kararı almalarındaki gerekçeleri şu şekilde açıkladı. Talgat Yermegiyayev Meclis genel kurul toplantısında, ” Eğer bu rüşvet konusu kesinleşirse, biz yine de sporcumuzu savunacağız ve destekleyeceğiz. Rüşvet iddiasını nasıl yönlendirecekler bilmiyorum. Vinokourov; Fransa Bisiklet Turunda birçok etap galibiyeti, Olimpiyat altın madalyası ve Olimpiyat gümüş madalyası kazandı. Bu yüzden ben her şeyin iyi olacağına eminim.” dedi.

 

Yermegiyayev, bir çok kez Vinokourov’a ulaşmaya çalıştıklarını belirtti. “Vino şu anda Astana Takımı yönetiminde, yönetici pozisyonunda. Dolayısıyla bizim takım sporcuları listemizde bulunmuyor. Ve o şuanda Avrupa’da yaşadığı için, kendine ulaşma çabamızın neden başarısız olduğu anlaşılabilir. Ancak, Kazakistan Bisiklet Federasyonu zaten bu soruşturmayı yakından takip ediyor.” dedi.

 

Kazakistan Bisiklet Federasyonu Başkan Yardımcısı Allen Chaizhunussov ise, “Bu olay, daha önce emsali olmayan bir soruşturma. Elit kategorideki sporda, neredeyse hergün yapılan birçok soruşturma gündeme düşmüştür. UCI ile yakın bir çalışma içerisindeyiz ve UCI’ın açıklayacağı kararı bekliyoruz. Burada eklemek istediğim not; Biz UCI’ın kurallarına bağlıyız ve hangi dosya olursa olsun kararına uymak durumundayız.” dedi.

 

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, Padua savcılığının takibindeki dosyada, Vinokourov tarafından, Kolobnev’in İsviçre Locardo bankasındaki hesabına aktarılan paraların su götürmez kanıtlar olduğunu belirtti. Müfettişler, konu ödemelerin detayları yanı sıra iki sporcu arasındaki e-mail yazışmalarının dökümü ile birlikte dosyayı güçlendirebilirler. Ancak Kazakistan, yöneticileri ile fanatikleri ile sporcusunu sonuna kadar korumaya kararlı görünüyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın