Katusha’nın Yeni Takım Menajeri 3 Kez Olimpik Şampiyon Olan Rus: Viatcheslav Ekimov

13/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2012 sezonunda Katusha’nın takım genel menajeri olarak görev yapan Alman Hans-Michael Holczer (eski Gerolsteiner takım menajeri), geçen yılki gelişmelerle kendini belli eden yeni takım genel menajeri Viatcheslav Ekimov’a yerini kaptırdı. Geçtiğimiz yıl, Rusya Global Bisiklet Projesinde, sporcuları hazırlamak üzere göreve başlayan Ekimov, önümüzdeki sezon hayaline kavuşuyor. 1988 Seul, 2000 Sidney, 2004 Atina Olimpiyatlarında Altın Madalya alan Rus Şampiyon Eki, geride bıraktığımız sezon, Katusha, Itera-Katusha, RusVelo takımlarını çalıştırmıştı (2004 Altın Madalyası, 2012 Ağustos’ta Tyler Hamilton doping sebebiyle iptal edilen derecesi sebebiyle, Altın madalya Ekimov’a geçti)  . Önümüzdeki sezon Katusha takımının genel menajeri olarak görevine devam edecek olan 46 yaşındaki eski bisikletçi için World Tour’da yarışan takımda görev alma hayali gerçeğe dönüşüyor. Ekimov, Rusya’da 20. yüzyılın bisikletçisi olarak seçilmişti.

 


 

Holczer’ın görevini kaybetmesi kendince hoşnutsuzluka karşılansa da, Katusha’nın en üst düzey sporcusu Joaquim Rodriguez ile, 2012 sezonunun güçlü verilerinden sonra gerginleşen atmosferinden kaynaklandığını söylemek yanlış olmaz. Rodriguez’in danışmanı Agel Edo, Rodriguez’in 2013 sezonunda bitecek sözleşmesi için takımda isteksizce devam edeceğini ve Katusha ile sözleşme uzatmayacağını belirtmişti. Edo, Holczer’in gelişi ile başlayan problemlerre değinirken, Itera-Katusha takım menajeri ile Holczer birbirlerine suç atarak, Rus bisiklet camiasında bariz hissedilen gergin dönem yaşanmıştı.  Takım genel menajerindeki bu değişikliğin sebebi olarak Rodriguez’le yaşanılan gerginlik önemli etken olarak görülüyor.

 

Rusya Global Bisiklet Projesi, çözüm olarak Rus bisikletinin en güçlü ismi Viatcheslav Ekimov’u göreve çağırdı. Ekimov 2000 Sidney Olimpiyatları Zamana Karşı performansında Jan Ullrich ve Lance Armstrong’u geride bırakmıştı. Emekli olduktan sonra Discovery Channel’da sportif direktör olarak görev yapan Ekimov, 12 yıl önceki başarılar zincirine, sportif direktörlük yaptığı Discovery Channel çalışmaları ile bisikletin içinde kalmaya devam etti. Ardından Astana ve RadioShack takımlarında Sportif Direktör olarak devam eden Ekimov 2013 sezonunda kendi ülesinin takımı Katusha’da daha üst düzey bir görev alarak, Genel Menajer olarak devam edecek. Rusya Bisiklet Federasyonu başkanı ve MGK Yönetim Kurulu başkanı danışmanı, Igor Makarov’un açıkladığı haber sonrası, Ekimov’un gençler Itera-Katusha takımının da genel menajeri olduğunu belirtti.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın