Katusha Takımında 3 Başarılı Sezon Tamamlandı

10/11/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

2011 Sezonunun sona ermesi ile kuruluşu ve profesyonel yarış dünyasında Katusha etkisi 3.yılını tamamladı. İyi bir teknik kadro, mükemmel bir yönetim kurulu ve hızla gelişmekte olan bir takım kadrosu ile etkili varlığını her yıl arttırarak ilerliyor. Rus takımının devlet destekli takımı Rusya Küresel Bisiklet Projesi (RGCP), profesyonel ve gençler kategorisindeki büyümesi ve ilk kurulumu sonrası Profesyonel yarış dünyasına uyumu ile kalıcı olmayı da başardı.
Geride kalan 3 sezon içerisinde World Tour statüsü yarışlarında Avrupa, Asya ve Okyanusya’da, Rus takımı 22 etap-yarış galibiyeti ile 67 kez podyum gördü.  Ayrıca takımın güçlü ve tecrübeli ismi Joaquim Rodriguez’de UCI Dünya Sıralamasında 4.sırayı alarak sezonu tamamladı.

2011 sezonunda Rus sporcular Pavel Brutt ve Denis Galimzyanov’un gerçek Rus kahramanları başarıları; Pavel Brutt Sardania Klasiğini ve Tour de Romandie’de bir etap galibiyetini kazandı. Denis Galimzyanov ise Tour of Beijing’de 5.etabı ve Puan sıralaması liderliği ile yeşil puan mayosunu kazandı. Yanı sıra, Paris Brussel 1.liği, Tour of Luxemburg’da 1.etap galibiyeti, 3 Days of de Panne’de yeşil puan mayosunu kazandı ve toplamda 4 galibiyet ile 9 kez podyum gördü. Aynı zamanda Joaquim Rodriguez özellikle sezonun ikinci yarısında fiziksel zirvesinin çıkışını yaşadı. Vuelta a Espana(ispanya Bisiklet Turu) 5.etap ve 8.etabın galibiyeti, Critérium du Dauphiné 6.ve7.etabın galibiyeti ile yeşil puan mayosu yanı sıra dağların kralı mayosunu alarak genel sıralamada da 5.sırada tamamladı. Belçika klasiklerinin ikisinde Amstel Gold Race ve La Fetche Wallone‘da güzel performans çıkartarak ikinde de 2.liği yakaladı. Giro d’italia(İtalya Bisiklet Turu)’da özellikle dağ etaplarında çok iyi iş çıkarttı. Ve genel sıralaması 5.sırada tamamladı.

Rusya cephesinde ise Katusha takımının Ulusal Şampiyonadaki başarısı ve Fransa Bisiklet Turuna tamamen Rus sporcu listesi ile katılımı ve sonuç başarılı bulundu. Özellikle sezon sonu takım için oldukça heyecan verici geçti. Vuelta’ya takımın sportif direktörü görevindeki Dmitriy Konychev ve Claudio Cozzi’nin saldırgan ve müthiş startejileri ile 3 etap kazanıldı. Joaquim Rodriguez’in yaşadığı sakatlık sebebiyle Yeşil Mayo son etapta kaybedildi. Galimzyanov’un Baris Brussel sprint finişinde herkesi geride bırakması ve Tour of Beijing’in son etabında yine sprint finişinde rakipleri geride bırakması heyecan vericiydi. Katusha takımı 2 galibiyet ve 3 podyum zaferi ile 5 italyan klasiğinde yer aldı. Daniel Moreno Giro del Piemonte’yi, Filippo Pozzato GP Beghelli’yi kazandı. Coppa Sabatini, Giro del Piemonte ve İl Lombardia(Giro di Lombardia) da ilk 3’e girildi. Egor Silin Joyko Herald Sun Tur’un 4.etap galibiyetini aldı.

2011 sezonunun sona ermesiyle takım hemen 2012 sezonu için hazırlıklara başladı.  Yeni sezonun ilk eğitim kampı; takımın yeni genel müdürü Hans Holczer yönetimi altında İtalya Peschiera del Garda’da Ekim ayı ortalarında gerçekleştirildi. Bu kamp aslında yeni sezona hazırlık ve tanışma-tanıma aşaması için yapıldı. Takıma yeni gelenler, yeni sportif direktörler Christian Henn ve Valerio Piva, yeni teknik destek Michael Rich, spor bilimi uzmanı Sebastian Weber ile takımın tanışma evresi geçildi.

Yeni sezonda hazır olması için; her sporcuya ayrı ayrı; sele seçimi, ayakkabı ve ayakkabı taban tesbiti, yeni donanımların test edilmesi gibi detaylar üzerinde 3 günlük yoğun bir çalışma sergilendi. Her sporcu fiziksel ve psikolojik teste alındı. Böylelikle her sporcuya özel çalışma ve dinlenme programı belirlendi. Ancak ilk kampın en büyük hedefi tanışma ve takımın kaynaşması, takımın bünyesindeki herkesin, milliyet ayrımı yapılmaksızın bütünleşmesi hedeflenmişti. Takım psikologları, doktorlar, teknik personel ile hedef gerçekleştirildi ve hızlı kaynaşma sağlandı. Yeni sezon için takış strateji ve planlar yapmaya başladı. Yani 2012 sezonu için atılması gereken ilk adım atılıp sezona hazırlık için bütünlük sağlandı. Rusya Küresel Bisiklet Projesi (RGCP) 2012 için büyük yarışlarda sadece zafere odaklı bir gelecek beklemiyor. Projenin ana hedefi Rusya’da bisikletin rönesansını yapmak.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın