Kanada’da Tour of Alberta Heyecanı

21/12/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Ryder Hesjedal (Ortada)

 

Kanada uzun yıllardır istediği UCI etap yarışına sonunda kavuşuyor. Eski pro bisikletçi olan Kanadalı Alex Steida, yıllardır uğraş verdiği organizasyonu sonunda düzenleyebilecek.

 

Eylül ayının sonunda gerçekleşecek olan Tour of Alberta 6 etaptan oluşacak. Kanada’ nın büyük şehirlerinden olan Edmonton ve Alberta arasında yapılacak olan yarış, UCI 2.1 kategorisinde gerçekleştirilecek.  3 Eylül’ de zamana karşı etabı ile başlayacak olan tur, 8 Eylül’ de ki final etabı ile son bulacak.

 

16 profesyonel takımın yer alacağı organizasyon aynı zamanda şimdiden tv haklarını da satarak 3 milyon dolar gelir elde etti.

 

Aslında Kanada’ nın bu organizasyonu gerçekleştirebilmesinde en önemli katkıyı Ryder Hesdejal‘ in yaptığını söyleyebiliriz. Garmin – Sharp‘ın bisikletçisi 2012 Giro d’ Italia zaferi ile büyük tur kazanan ilk Kanada vatandaşı oldu. Bu zafer sayesinde Kanada bisiklet camiasında önemli bir değere kavuştu ve organizasyon onayı da UCI tarafından yıl sonunda Kanada’ya verildi. Hesjedal Giro’nun son etabında pembe mayolu Joaquim Rodriguez‘ in 19 saniye gerisinden başladığı zamana karşı etabındaki müthiş performansı ile Giro d’ Italia’nın galibi olmuştu.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın