Johan Bruyneel Ömür Boyu Uzaklaştırma Alabilir

15/06/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Profesyonel yol bisikleti dünyasının Şubat ayından beri sakin geçen günleri yeniden suçlamalar ve sansasyonel olaylarla hareketlendi. Bu hafta USADA’nın Lance Armstrong, Johan Bruyneel ve Michele Ferrari gibi birkaç doktora gönderdiği 15 sayfalık mektup, Wahington Post’un eline geçince basında hareketli dönemler de başladı. 15 sayfalık iddiada Lance Armstrong’un doping kullandığı EPO ve/veya kan tranfüzyonu suçlamaları sebebiyle Triatlon yarışlarından uzaklaştırma aldığını duyurmuştuk. Şubat ayında Armstrong’un davası takipsizlik kararı ile kapanırken, şimdi USADA’nın yeniden gündeme getirmesi bizler için beklenmeyen, ancak Armstrong için beklenen bir gelişme oldu. Geçen hafta USADA görüşme için Armstrong’u çağırdığında ancak Armstrong gitmeyi tercih etmediğini Avukatı Robert D. Luskin açıkladı.

 

Triatlon yarışlarına girmesi durdurulan Lance Armstrong’un yanında 15 sayfalık mektuptaki suçlamalarda adı geçenlerden biri de Johan Bruyneel’di. Suçlamalarda yasadışı ürünler ve methodları belirtilerek, USPS, Discovery Channel, Astana ve RadioShack’in bu ürün ve yöntemleri kullandığı iddaları bulunuyor. Bruyneel, yasak madde bulundurmak ve ticaretini yapmak, tahsili yanı sıra, yasadışı faaliyetleri örtbas etmek suçları ile yüzyüze geldi. Ve eğer suçlu bulunursa Bruyneel ömür boyu uzaklaştırma cezası alabilir. Çünkü Bruyneel’i kapsayan bölümündeki suçlamalar daha kapsamlı ve daha ağır görünüyor. Rapor mektubunda ayrıca USPS ve Discovery Channel takımlarında çok sayıda sporcunun testosteron hapları ve testosteron iğneleri kullandığını ve testosteron bantlarla doping yaptığını ve en önemlisi de bunları Johan Bruyneel’in temin ettiğini belirten bölümler var.

 

Bruyneel’e karşı suçlamalar:


– Yasaklanmış madde ve / veya yöntemleri bulundurma.

– Bu yasak maddeler ve yöntemlerin ticareti.

– Bu yasaklı maddeler ve yöntemlerin temin ve yaygınlaşmasının sağlama teşebbüsü.

– Anti-doping ihlali içeren “yataklık örtbas ve diğer suç, yardım, teşvik, yardım”.

– Standart yaptırım üzerinde ceza gerektiren ağırlaştırıcı koşullar.

 

Bruyneel’in 1999 yılından beri sürdürdüğü doping kural ihlalleri, organizasyonu sağlamak, temin gibi ciddi suçların bulunduğu rapor mektubunda delil olarak sayısız sporcunun şahitlik edeceğine değinilmiş. Bu sporcular, Bruyneel’in yasaklı madde verdiğini ve yasadışı methotlara teşvik ettiğine dair şahitlik yapacaklar. Rapordan anlaşılan, Bruyneel’in ömür boyu uzaklaştırma yaptırımı ile karşı karşıya olduğudur. Bu iddialar netleşene kadar Bruyneel, takıma herhangi bir şekilde karışmaktan da men edilmiş olabilir. Raporda henüz kesin bir ibare yok ancak suçlamaların ağırlığı görülünce, netleşene kadar verilecek men kaarı şaşırtıcı olmayacaktır.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın