Joaquim Rodriguez Nereye Gidecek?

06/02/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

2013 Tour de France’ ta yarışmak isteyen ‘Purito’ nun geleceği bu hafta belli olacak.

 

33 yaşındaki bisikletçi, dağlı etaplardan oluşan turlarda yer almak için, hatta sarı mayoyu kazanmak için bir daha bu kadar iyi antrene olamayacağını düşünüyor.

 

Geçen sezonda UCI WorldTour’ u lider olarak bitiren Rodriguez, 2010′ dan beri yarıştığı Team Katusha’ da yarışıp yarışmayacağı Spor Tahkim Kurulu’ nun bu haftanın sonunda alacağı kararın ardında belirginleşecek.

 

‘Purito’ nun davanın sonucunu gergin bekleyişi sürerken, Rodriguez’ in ajansında görevli olan kendisi de eski bir pro bisikletçi olan Angel Edo, müşterisi hakkında bazı açıklamalarda bulundu. “Herşeyden önce konunun sonuçlanmasını istiyoruz. Purito kariyerinin en iyi sezonunu yaşamak üzere ve Tour’ da yarışmaktan daha azını hak etmiyor. Orada olmayı hak ediyor.”

 

Kasım ayında UCI, ProTour lisanslarını açıklamış ve etik sebebler gerekçe gösterilerek 2012 yılını 2. sırada tamamlayan Katusha, açıklanan 18 takımlık listede yer bulamamıştı.

 

Bunun üzerine takım yönetimi, CAS’ a başvurmuş ve bu sırada da takım Pro Continental Lisans ile yarışlara katılmaya devam etmişti. Rodriguez’ de bu sırada Tour de San Luis’ de yarışmıştı.

 

Açıklamalarına devam eden Edo, “Joaquim, emin adımlarla ilerliyor. CAS kararı açıklana kadar hiç bir şey yapmayacağız. Joaquim şu anda işini yapıyor ve sezona hazırlanıyor. Sorunun erkenden çözülmesi hem Joaquim, hem hem takım hem de yarış organizatörleri için kısaca herkes için en iyisi olacak.” dedi.

 

 

Takım için de belirsizlik hala sürüyor ancak bazı yarışlarla ilgili kararlar alındı. Yarış organizatörlerinden ve aynı zamanda 2013 yılında Toscana’ da yapılacak olan Dünya Şampiyonası’ nın da organizatörü olan RCS Sport, geçtiğimiz günlerde yaptığı organizasyonlarda yer alması için Wild Card verdiği takımları duyurmuştu. Bu açıklamaya göre Katusha’ ya, Tirreno Adriatico, Giro di Lombardia ve Milan – San Remo için Wild Card verilmiş ancak Giro d’Italia için verilmemişti.

 

Bir başka yarış organizatörü ASO ise farklı bir yol izlemiş ve Katusha’ ya Paris – Nice ve Criterium du Daphine için Wild Card verilmeyeceğini duyurmuştu.

 

Joaquim Rodriguez aynı zamanda kendisinin WorldTour takımlarıyla anlaşmasını sağlayacak olan dilekçeyi de UCI’ ye vermiş bulunmakta. Rodriguez’ in takımıyla yaptığı anlaşmada, takımın ProTour Lisansı alamaması durumunda serbest kalma maddesi yer alıyor. Konuyla ilgili de konuşan Angel Edo, ” Joaquim, Katusha’ da kalmak istiyor ancak yalnızca takımın WorldTour’ da yarışması halinde. Şu anda takımın,  Paris – Nice, Daphine ve Giro’ da yarışamayacağı kesin. Tüm bu olanlar Joaquim’ in suçu değil ve onun için hiç de yeterli olmayan bir fikstürü ortaya çıkarıyor. Bu yüzden Katusha WorldTour’ da yer almazsa, başka bir takıma gidecek.” dedi.

 

Joaquim Rodriguez ile İlgilenen Takımlar

 

Aslında artık takımların kadroları belirlenip de yarış stratejileri geliştirilmeye başlansa da Joaquim Rodriguez için yeni takım bulmak pek de zor olmayacak gibi.

 

Rodriguez ile ilgilenen takımlar hakkında açıklamalarda bulunan Angel Edo, ” Zamanlamaya rağmen, ilgilinen bir çok takım var. Ancak yeni takımı kesinlikle WorldTour takımı olacak. Joaquim’ in yeteneklerine sahip bir bisikletçi her zaman kendine yer bulabilir. Şu anda yalnızca CAS’ ın kararını bekliyoruz.” dedi.

 

Rodriguez gerçekten yeni gideceği takıma büyük katkı sağlayacaktır. Hem tek günlük yarışlardaki başarısı hem de büyük turlardaki etap kazanma ve genel klasmanda üst sıralarda yer alma özelliği trasnfer olacağı takıma çok iyi puanlar kazandıracaktır.

 

Rodriguez 2011 yılındaki Vuelta’ da geçirdiği rahatsızlıktan dolayı 19. sırada yer almasının dışında, 2008 yılından beri katıldığı tüm büyük turlarda ilk 7′ nin içerisinde yer aldı. Son olarak da geçtiğimiz yıl Vuelta’ yı 3. sırada tamamladı ve Giro’ da Ryder Hasjedal’ in yalnızca 16 saniye gerisinde 2. sırada yer aldı.

 

Birçok takım, genel klasmanda yarışacak olan kadrolarını doldurmuş durumda. UCI kuralına göre, WorldTour takımları kardolarında max. 30 bisikletçi bulundurabiliyorlar. Bir çok takım bu 30 kişilik kadroyu doldurmuş durumda.

 

Ocak ayında İtalyan medyasının yapmış olduğu haberle, Rodriguez’ in adı Argos – Shimano ile anılmıştı. Ancak Alman takım bu iddiaları kesin bir dille inkar etmişti ve yapılan açıklamada, Rodriguez’ in deneyimli bir bisikletçi olduğunu ancak takımın yapısının genç ve kendi bölgelerinden yetişmiş sporculara daha uygun olduğu söylenmişti. Bu sebeple Argos – Shimano mantıklı bir seçenek olarak durmuyor.

 

Rodriguez, Lampre formasını kolayca giyebilir. Çünkü takımın genel klasmanda yarışacak 2 bisikletçisinin de geleceği belirsizliğini koruyor. Michele Scarponi’ nin adı Puerto Operasyonu ile birlikte anılıyor. Öte yandan diğer yıldız Damiano Cunego ise daha önce büyük turları kazanmak gibi bri hedefi olmadığını söylemişti.

 

Rodriguez’ in gitme ihtimali yüksek takımlardan birisi de Çek milyoner Zdenek Bakala tarafından finanse edilen Omega Pharma – Quickstep. Takım son 2 yıldır özellikle klasik yarışlardaki gücünü arttıracak transferlere imza etti ve en büyük yetenekleri kadrosuna kattı. Buna en son örnek olarak İngiliz sprinter Mark Cavendish’ i verebiliriz. 2012 yılında takımda Levi Leipheimer, ve Tony Martin genel klasmanda mücadele eden isimlerdi.

 

Ancak Levi Leipheimer’ ın adı doping skandalına karışınca takım patronu Patrick Lefevere onu takımdan kovmuştu. Ayrıca takım kadrosunu doldurmak gibi bir hedefleri olmadığını açıklasa da 29 bisikletçiye sahip. Bu yüzden Omega Pharma – Quickstep, Rodriguez için en uygun takımlardan biri. Ancak Lefevere geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, yeni bir bisikletçi için yerleri olmadığını söylemişti.

 

İspanyol takımlara gelecek olursak, Euskatel Euskadi hali hazırda 30 bisikletçiye sahip ve ayrıca takımın Rodriguez gibi bir ismi transfer edecek mali gücü de yok. Movistar, eski ismiyle Caisse d’Epargne, 2009 yılında Joaquim Rodriguez’ in takımdan ayrılması ile tüm kadrosunu Alejandre Valverde etrafında kurdu. Ancak geçtiğimiz yıl Valverde’ den daha üstün bir performans ortaya koyan Rodriguez eski takımına da dönebilir.

 

 

Peki Katusha Davayı Kazanırsa?

 

Katusha CAS tarafından haklı bulunsa bile WorldTour’ da yer alamayabilir. Çünkü UCI daha önce yaptığı açıklamada WorldTour’ un yalnızca 18 takımla sınırlı olduğunu söylemişti.

 

Ancak, UCI Lisans Komitesi, tüm takımları tekrardan değerlendirmeye alabilir. Bu da Katusha’ nın haklı olduğu ortaya çıkarsa şu an 18 takım içerisinde yer alan ekiplerden biri dışarıda kalabilir.

 

Son olarak bu konuya değinen Angel Edo ise şunları söyledi, ” Tüm avukatlarımız dosya hakkında araştırma yapıyor. Biraz şansın da yardımıyla Joaquim, Katusha’ da kalabilir. Ancak beklediğimiz şey gerçekleşmez ise başka bir takıma geçecek. Joaquim yarışmak istiyor ve Tour’ da yer almak istiyor.”

 

Tüm bu soruların yanıtları Cuma günü CAS tarafından yapılacak açıklama ile yanıtlanacak gibi gözüküyor. Gelişmeleri Cyclingtr.com ekibi olarak aktarmaya devam edeceğiz.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın