Joaquim Rodriguez Lisans Fiyaskosunun Çözülmesini İstiyor

12/12/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

UCI tarafından açıklanan listede, ProTour Lisansına sahip takımların içerisinde Team Katusha’nın yer almaması sadece bisiklet camiasını değil takımı ve takım sürücülerini de şoka uğratmış durumda.

 

Neredeyse herkesin Argos-Shimano ya da Team Saxo-Tinkoff takımlarından yalnızca birinin ProTour lisansı almasını beklerken hatta bu iki takım arasında bazı atışmalar da yaşanırken açıklanan listede, hem Argos-Shimano’nun hem de Team Saxo-Tinkoff’un yer almasından daha da şaşırtıcı olan durum gerçekleşti. Geçtiğimiz sezonun UCI Dünya Sıralaması’nın zirvesindeki ismin takımı olan Team Katusha’ya lisans verilmemesi ortalığı adeta karıştırdı.

 

UCI hala Rus takımın Professional Continental Team Lisansını onaylayabilir. Bu durumdan dolayı takım ProTour listesinde yer almasa da elindekini de kaybetmek istemediği ve neden ProTour Lisansı alamadığıyla ilgili net açıklamayı öğrenmeden bir hamle yapmayı tercih etmiyor. Bu sebepten dolayı da Joaquim Rodriguez nam-ı diğer El Purito da konuyla ilgili çok fazla yorumda bulunmadı. Zira, 2013 için Tur galibiyetine odaklandığına dair açıklamalar yapan El Purito‘da karar karşısında şaşkınlık yaşayanlardan.

 

El Purito, ” Bu sürecin nasıl işlediğini ve nasıl netleşeceğini bilmiyorum. Hiçbir şey söylemek istemiyorum, çünkü ne söylersem bunun yine bize dönüşü olacak. Hep birlikte bu sürecin sonunu göreceğiz. Umut ediyorum ki bu fiyasko çözülür.” dedi.

 

Joquim Rodriguez geçen yıl oldukça başarılı bir sezon geçirmişti. Giro d’Italia’ da ikinci, La Vuelta’da ise 3. sırayı elde etmiş Giro di Lombardia galibiyeti ile sezonu sonlandırarak, UCI Dünya Sıralaması’nda ikinci kez liderliği elde etmişti.

 

El Purito, aslında geçen sezon ki performansı ile büyük turlarda wild card ile yarışabilir. Aynı durum Alberto Contador için de Team Saxo-Tinkoff’un lisans alama ihtimali varken geçerliydi.

 

Geride kalan sezonla ilgili de bazı açıklamalarda bulunan Rodriguez, ” Tekrar edilmesi zor bir performans sergiledim. Peformansımdan oldukça memnunum. Vuelta ve Giro’yu kaybettim olarak değil elimden kaçırdım olarak görüyorum. Bu turları kazanmak için uğraşacağım.” dedi.

 

Geçtiğimiz sezonda başarılı performans geçiren bir diğer isim Alejandro Valverde de Katusha’nın lisansı alamamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Valverde, ” Şaşırmış durumdayım ancak sadece bunu söyleyebilirim. Şaşırdım çünkü Rodriguez geçen yıl Giro’da 2., Vuelta’da ise 3. sırayı almış bir çok da önemli yarış kazanmıştı.” dedi.

 

Alberto Contador ise konuyla ilgili, ” Bu konu hakkında düşünüyordum ve bu durumun ortaya çıkacağını hiç beklemiyordum.” dedi.

 

Rodriguez’in takımıyla 2 sezonluk daha sözleşmesi var. Wild Card ile yarışlara girme hakkı olsa da önümüzdeki günlerde konuyla ilgili bazı kararlar almasını bekleyebiliriz.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın