Jens Mouris GreenEDGE Takımı İçin Yarışacak

22/08/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Profesyonel bisiklet dünyasının en başarılı bisikletçilerinden olan 1,97boyunda 91 kg ağırlıktaki Jens Mouris, GreenEDGE takımının en yeni üyesioldu. 2008 Beijing Olimpiyatları’ndan sonra sadece yol yarışına konsantreolmaya karar veren 30 yaşındaki Hollandalı yarışçı, pist yarışlarınayıllarını harcadıktan sonra uzaktan uzağa hayran olduğu spor dalınageçebilme fırsatını GreenEDGE takımına katılması sayesinde yakaladığınıbelirtti.

Mouris, “Avustralya’yı ve Avustralyalıların spora karşı yaklaşımlarını çokseviyorum. Bu yüzden bunun bir parçası olma şansını elde ettiğimde tereddütetmeden kabul ettim. Bu atmosferin bana iyi geleceğini düşünüyorum” dedi.Kariyerinin başlarına daha küçük yol takımlarında başlayan Mouris, 2007’deAvrupa ve Dünya Madison birinciliklerine sahip. Son üç yıldır UCI World Tourlisanslı takımı Vacansoleil-DMC’de yarışıyordu.

Tek günlük klasikler için zorlu bir takım oluşturmayı hedefleyen GreenEDGECycling Genel Yöneticisi Shayne Bannan, Hollandalı’nın sezonun başlarındazorlu kuzey Fransa ve Belçika yollarında kilit isim olacağını belirtti.Bannan, “Liderlerimizi korumak yönünde transferler yaparken Jens gibi iriyapılı ve Arnavut kaldırımlı klasiklerdeki gibi ustalık isteyen zorluyollarda bisikletine tutunmayı bilen takım oyuncularının olması bizim içinbüyük bir avantaj” dedi. “Jens’in ne kadar güçlü olduğu, Olympia’s Tour veTour of Zealand prologlarını kazanması ve birkaç sene önce Vuelta a Espanaprologunda Fabian Cancellara gibilerin arasında 4. olmasındananlaşılabilir.”

Mouris, Sebastian Langeveld ve Pieter Weening’le birlikte takıma katılanüçüncü Hollandalı oldu. Bannan üçünün de kurduğu takımın doğasına mükemmelşekilde uyduğunu söyledi. “Yeni yapılanma aşamamızda gözler üzerimizeçevrilmiş olsa da, Avustralyalı bir takım olarak sıfırdan başladık ve takımiçin şu anda en iyi olan şey, deneyim, yetenek, mizaç ve uyruk olarak uyumlubir karışım yaratılması” dedi. “Hollandalı yarışçılarımızın takımdayurttaşlarının olması tabii ki de güzel, fakat önemli olan herkesinbirbiriyle kaynaşması ve zaten onların da bu şekilde davranacağınıbildiğimiz için bu takımdalar.”

2004 yılında profesyonel olan Mouris, kariyerinde 3 zafere imza attı, birtakım oyuncusu olmayı hedefliyor ve bunun yanında kendisi için de birkaçbireysel hedefi var. “İlk hedefim bahar klasiklerinde, büyük turlarda takımiçin çalışmak ve sonra dünya zamana karşı şampiyonalarında yarışacak olantakımda yer almak. Ve belki de kendim bir zafer kazanmak” diyerekhedeflerini belirtti.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın