Janez Brajkovic 2012-2013 Sezonu Astana Takımında

30/09/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

RadioShack takımının 27 yaşındaki gözde sporcusunun yeni oluşumda yer alıp almayacağı merak konusuydu. RadioShack-Leopard Trek sezonunun birleşeceği haberi ardından kimlerin yeni oluşum yakımında yer alacağı, kimlerin gideceği haberi konusunda net bir açıklama olmamıştı. Gözler bir çok yıldız ismi barındıran iki takımdan çıkacak isimlere döndü. Sloven Janez Brajkovic başarılı profiliyle takımda kalma olasılığı yüksek isimlerden biriydi. Ancak bugün Astana takım yöneticisi Giuseppe Martinelli’nin yapmış olduğu açıklama ile 2 yıllık sözleşme imzalandığı, netlik kazandı.

 

Janez Brajkovic yeni oluşum “RadioShack-Nissan-Trek Professional Cycling Team” adı ile yarışlara devam
edeceği belirtilen takımda yer almadı. Zaten UCI kurallarına göre 3 sponsor ismiyle takım kurulamıyor oluşu sebebiyle yeni oluşum takımın açıklandığı gibi bir adı olamayacak. Ve yeni takım birleşme kararı sonrası Leopard Trek’e sponsor olan Mercedes firması ile dava aşamasına geçildiği bilgisi de kara bulutlar halinde yeni oluşumun üzerinde dolaşıyor. Astana bu anlamda temiz, oturmuş, karmaşasız bir takım olarak Janez Brajkovic için iyi olabilir. Bu arada Kazakistan katımı slav kanı kardeşliği tadında bir takım oluşturma çabısı içinde görünüyor. Son transferlerinden Slovenyalı Borut Bozic’in transferi ardından Janez Brajkovic’in transferi ile görünen kültür benzerliğine sahip başarılı sporcuların Astana takımında toplanması bu anlamda dikkat çekici.  2011 sezonunda Roman Kreuziger’in de Astana’da yarışması Çek Cumhuriyeti kökenli sporcunun önümüzdeki sezon kolay anlaşabileceği isimlerin katılımıyla güçleniyor. Astana Takım Yöneticisi Guiseppe Martinelli “Janez gerçekten güçlü bir sporcu ve Astana’ya güç katacak. Roman Kreuziger ile birlikte büyük turlarda takım lideri olarak yarışacak. Ayrıca Alexandre Vinokourov’un deneyim ve derslerinden de yararlanacaklar.” dedi.

 

Transfer önümüzdeki sezon güçlü sporcuların katılımı, benzer kültürlerin birleşmesinin etkisiyle de karşılıklı olarak doğru bir transfer olarak görünüyor. Vinokourov’un yönetim kısmına hazırlandığı Astana’da yeni, genç ve aynı zamanda tecrübeli isimlerin takıma göçü 2012 sezonunda daha etkili bir Astana performansı ile karşımıza çıkacak.

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın