Jan Ullrich Doping Yaptığını Kabul Etti

24/06/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Efsanevi Alman bisikletçi Jan Ullrich, bisiklet kariyerinde Doktor Eufemiano Fuentes’ in yardımıyla performans arttırıcı madde aldığını açıkladı.

 

1997 Tour de France Şampiyonu, doping yaptığını kabul etmesinin yanında, kullandığı maddelerin onda herhangi bir performans geliştirici etkisi olmadığını yalnızca diğerleri ile adil bir şekilde mücadele edebilmesini sağladığına da vurguda bulundu. Ullric 1997’ deki galibiyetinin ardından sonraki yıllarda Lance Armstrong ile büyük mücadeleye girmiş ancak geçilmişti. 2006 yılında doping yaptığı iddialarının ardından da bisiklet kariyerini sonlandırmıştı.

 

Ullrich’ in ismi 2006 yılında Giro d’Italia sırasında başlayan kamu oyu tarafından Operation Puerto olarak bilinen ve geçtiğimiz aylarda Lance Armstorng’ un itirafları ile tekrar alevlenen dosya da geçmiş, kendisi suçlamaları yalanlasa da takımı T-Mobile’ dan kovulmuştu.

 

Şubat 2012’ de ise, Spor Tahkim Kurulu (CAS) tarafından suçlu bulunan Ullrich, sonucu kabul etmese de 2011 yılından itibaren spordan men cezası almış ve 2005 Mayıs’ tan beri elde ettiği tüm başarılar silinmişti.

 

Şimdi ise açık itiraflarda bulunan Ullrich, herkesin yaptığı bir şeyi yaptığının altını çizerek, “Evet, Fuentes’ in hazırladığı maddeler ile avantaj elde ettim. Ancak herkes performans arttırıcı madde kullanıyordu. Diğerlerinin aldıklarından farklı bir madde almadım. Benim için başlarda bana avantaj sağladığını düşünüyordum. Fakat gerçek bu değil. Yalnızca diğerleri ile aynı fırsata sahip oldum. Ayrıca benim için en kötüsü toplum tarafından kötü görülmek ve sağlığımın bozulmasıydı.” Dedi.

 

2007 yılında erken bir şekilde emekliye ayrılan Ullrich, geçmişi geride bıraktığının da altını çizdi ve ailesinin kötü zamanlarında onu yalnız bırakmayarak toparlanmasına yardım ettiğini belirtti.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın