Ivailo Gabrovski A Örneğinde EPO Pozitif Sonucu Geldi

19/07/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Konya Torku Şeker Spor’un son transferlerinden Ivailo Gabrovski için UCI’den ilk örneğin EPO Pozitif sonucu Türk Bisikletinde gündemin hareketlenmesine sebep oldu. Bulgar sporcu Ivailo Gabrovski’nin tüm Türkiye’yi sevince boğduğu etap, 3.Etap Elmalı zirvesinde alınan idrar örneğinin sonucu EPO pozitif olarak dün ulaştı. İdrar tahlilinin A örneğindeki EPO Pozitif sonucu için itiraz süresinde itiraz edip B örneğinin başka bir WADA anti-doping laboratuarında incelenmesi talep edilecek.

 

Ivailo Gabrovski, 48.Türkiye Bisiklet Turu Şampiyonu olarak Turkuaz mayoyu almıştı. Ancak Tur’da alınan yarış sonrası idrar örneğinden ilk çıkan Epo pozitif sonucu, B örneğinin de aynı sonucu vermesi halinde Turkuaz mayosunu ve ünvanını kaybetme tehlikesini gösteriyor. Gelişmeler sebebiyle Cyclingtr, Konya Torku Şeker Spor Takım Direktörü Mehmet Şafakçı ile görüştü. Mehmet Şafakçı, takımın gelişmelerden kaynaklı üzüntüsünü ve sıkıntısını anlatırken, Gabrovski’ye temiz olup olmadığının özellikle sorulduğunu da vurguladı. Şafakçı’ya göre ” Doping ile 1. olmaktansa sporcularımızın dopingsiz 100.olmasıyla gurur duyarız. ” diyerek konu hakkındaki görüşlerini iletti. “Gabrovski takıma gelmeden önce özellikle sormuş olduğumuz bir soruydu ” Temiz misin? ” Gabrovski temiz olduğunu belirtmişti. Bu sebeple sporcuyu bu durumda yalnız bırakmayarak A örneği sonucuna yasal süreçte itiraz edeceğiz ve B örneği sonucunu bekleyeceğiz. Dünya’da her profesyonel takımın başından geçen olay, her galibiyetten sonra gelebilecek kötü haberle karşı karşıyayız. Gabrovski’yi mücadelesinde yalnız bırakmayacağız ancak takım olarak kontrolümüz dışında ilerleyen sorunlar karşısında ne kadar sıkılsak da temiz sporu destekleyerek devam edeceğiz.” dedi.

 

Türk Bisiklet Tarihi içerisinde sözü geçen tüm takımların sahip olduğu yabancı sporcuların transferlerine negatif yaklaşım sergilemek bu bağlamda yanlış ve anti-profesyonel olur. Futbolda Alex gibi değerler, Basketbol’da NBA sporcuların transferlerinde olduğu gibi her spor dalında ülkeler arası transferler bisiklette de kuşkusuz devam edecektir. Öte yandan bu gelişme ile Türkiye Bisiklet Turunda doping testi için kan tahlili için de örnek alınmıyor olması bu olayla gündeme gelmiş oldu. Bilindiği gibi Türkiye Bisiklet Turu’nda sadece idrar örnekleri alınıyor. Gabrovski sonucu sonrası artık önümüzdeki yıllardan itibaren kan testinin de yarışlara alınması gerekliliği konuşulmaya başlandı. Konya Torku Şeker Spor bu sezon kulüp haklarını başka kulüplere devir ederek kulüp desteğini bitirme kararı almıştı. Türkiye Bisiklet Turu’nda fırtına etkisi yaratıp 8 etap boyunca çalışan takım kadrosunun başarısı, Konya Torku Şeker’in bisikleti desteklemeye devam kararını almasını sağlamıştı. Her takımın başına gelebilecek bu gelişmeden sonra, yurtdışında takımlarını desteklemeye devam kararını alıp daha bir çok başarı kazanan takımları örnek göstererek aynı desteğin devam etmesini umuyorum. Galibiyet olsun olmasın Konya Torku Şeker Spor, Türkiye’nin sayılı takımlarından biri olma özelliğini koruyor.

 

UCI’den gelen raporun A örneği sonucuna yapılacak itiraz ile B örneği başka bir WADA anti doping ajansı laboratuarında incelemeye alınacak. İkinci örnekte de EPO sonucu çıkarsa, 48.Tour of Turkey galibiyet ünvanı, Tur’u ikinci sırada tamamlayan
Astana’lı Alexsandr Dyachenko
‘ya geçecek. Gabrovski ise en az 2 yıl uzaklaştırma cezası, para cezası ve Türkiye Bisiklet Turu galibi ünvanını kaybetme ihtimali ile karşı karşıya.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın