İsviçre Pist Yarışında Türk Sporcular Rüzgar Gibi Esiyor

17/02/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

   İsviçre’de UCI’nin Olimpiyatlara hazırlık kampında antrenman ve yarışlar oldukça yoğun geçiyor. İsviçre Aigle’de bulunan kampın yakınında bulunan ve kamp sporcularının her zaman antrenman yaptıkları pist 10 Şubat’ta Scratch, eleme ve point yarışlarına ev sahipliği yaptı. Kampta bulunan Türk sporcularımız Ahmet Örken, Recep Ünalan ve Ebru Doğan’da yarışmaya katıldı.

 

   200 Metre’lik pistte önce scratch yarışı gerçekleşti ve 40 tur atıldı. Scratch yarışında maalesef Türk sporcumuz Recep Ünalan düştü. Hemen toparlanıp grubu yakalamış olsa da düşmesi sebebiyle ismi scratch’ı sonuncu sırada bitirmiş gibi yazıldı. Sağlığında önemli bir sorun olmadan atlattığı düşüş sebebiyle ufak tefek sıyrıklar olmuş olsa da Recep hedefinden vazgeçmeyerek grubu yakalamayı başarmıştı. Fakat sonuncu olmadığı halde sonuncu yazılması sebebiyle genel sıralamada aslında 3. sırada olma şansı elinden alınmış oldu.

 

 

   Elemelerde 50 tur atıldı 10 km.’lik eleme sonrası point yarışı 100 tur (20 km.) atılarak genel sıralama mücadelesi verildi. 

 

   Ahmet Örken yine büyükler kategorisinde yarıştı. Gençler kategorisinde yarışması gereken sporcumuz İsviçre’de yarış ve sürüş tekniğinin dikkat çekici olması ve elde ettiği başarılar sebebiyle gençler değil büyükler kategorisinde yarıştırılıyor.  Nitekim Ahmet genel sıralamayı 5.sırada tamamlayarak bir kez daha neler yapabileceğini kanıtlamış oldu. Genel sıralamanın ilk 4 ismi İsviçre’li sporculardan oluşuyor ve tren oluşturup takım olarak hedefe gidiyorlar. Ahmet’in takım desteğinden öte tek başına mücadelesinde hemen arkalarından yarışı tamamlaması gerçekten gurur verici.

 

 

 

Genel Sıralama Sonuçları:

1.Loic Pezzolo-İsviçre

2.Claudio Imhof-İsviçre

3.Cyrille Thiery-İsviçre

4.Olivier Beer- İsviçre

5.Ahmet Örken-Türkiye

 

   Ahmet Örken ile yarış öncesi yaptığımız görüşmede yoğun antrenmanlar sebebiyle yorgun olduğunu yine de elinden geleni yapacağını belirmişti. Elde ettiği başarıdan dolayı kendisini tebrik ediyoruz. Kas yorgunluğu yaşamasaydı sanırız ki İsviçre’li sporcuların şanssızlığı olacaktı. Yarış sonrası Ahmet “Recep Ünalan’ın düşmesine çok üzüldük. Yarışa dönüp grubu yakalamış olmasına rağmen sonuncu yazılmış. Ki yarışı sonuncu bitirmemiştir. Sonuncu yazılması sebebiyle point sonrası zamanlamalara baktığımızda genel sıralamada 3. olacağını gördük. Fakat olamadı.” dedi. Recep Ünalan’ın kazası yine İsviçre’li sporculara yaradı. Umarız talihsizlik bu yarışı ile son bulmuştur. Önümüzdeki yarışlarda performansını kazasız sorunsuz sergilemesini ümid ediyoruz.

 

   Bayan sporcumuz Ebru Doğan’da bayanlar ve yıldızlar kategorisinin karışık koştuğu yarışlar genel sıralamasını 5.sırada tamamladı. Birinci ve ikinci sırada erkek yıldızlar, Üçüncü ve dördüncü sırada İsviçre’li bayan bisikletçilerin bulunduğu genel sıralamada Türkiye’den Ebru Doğan başarılı performansı ile beşinci olarak tamamlamıştır. Kamp süresince Ebru Doğan’ın gerek tecrübe gerek antrenman çalışmaları sonrası performansında ciddi artış oldu. Ve biliyoruz ki bu gelişme henüz başlangıç. Ebru’nun çok güçlü bir sporcu olduğunu biliyoruz, ihtiyacı olan sporun tecrübe kısmını kampta hızla kazanmaya devam ediyor.  

 

 

 

   2011 sezonunu UCI Olimpiyatlara hazırlık kampında ciddiyetle performansa konsantre olan 3 Türk sporcumuza başarılarının devamını diliyoruz. Kampta bulundukları her günün onların ciddi yaklaşımları sayesinde sürekli artan performanslarını izlemeye devam edeceğiz.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın