İngiltere, Bradley Wiggins ve Shane Sutton’ın Saat Farkı Kazalarıyla Alarma Geçti

09/11/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

İngiltere’de önceki gün (Çarşamba) akşam üzeri saatlerinde, Wiggins’e araba çarpmış ve Wiggins hastaneye kaldırılmıştı. Birkaç saat sonra gelişen, diğer önemli detayı ise, Büyük Britanya’nın baş antrenörü Shane Sutton’ın da kaza geçirip hastaneye kaldırılmış olduğu haberi oldu. Sutton, 2012 Olimpiyat ve Fransa Bisiklet Turu şampiyonu Wiggins gibi bir anda basında gümbürdeyen haber gücüne sahip olmadığından, ilk etapta Sutton kazasının acı haberi daha geç yayıldı. Ancak Sutton, kazasında Wiggins kadar şanslı değildi. Maalesef baş antrenör, Perşembe sabahı saat 9 gibi Manchester banliyösünde, kendisine çarpan Peugeot 206’nın sebep olduğu kazasının ardından beyin kanaması geçirdiği öğrenildi. Wiggins hastaneden çıktı ancak Shane Sutton hala hastanede.

 

İngiltere, okulda bisiklet eğitimi ve bisikletli yaşamda gayet sakin ve az olayla geçirdiği yılların ardından, aynı gün bir kaç saat arayla gerçekleşen kazalar sonrası, İngiliz bisikletinin iki önemli isminin yaşadığı olayın etkileri sürüyor. İngiltere basını adeta şaşkınlıklarını yansıtan ve kırmızı alarm moduna geçmiş makalelerini ardı ardına düşürüyor. Bisiklet gibi savunmasız bir aracı nasıl koruyabiliriz? İngiltere’de neler oluyor. Yoksa bisiklet eskisinden daha fazla mı tehlikeli? Yorumların peş peşe düştüğü, alarm halinin panik havasına büründüğünü görüyoruz. Keza basının yanında iki büyük ismin fanatikleri Tweet mesajlarını yağdırarak sarsıcı kazanın, üzüntüsünü yansıttı.

 

İngiliz Bisikletinin, bisikleti bilen, profesyonellerin dahi böylesi kazalara karışmasının tedirgin edici rastlantısı büyük mesajlara yorumlanıyor. Eğer onlar da kazaya karışırsa, bisiklet artık daha mı az güvenli ? Bisiklet nasıl tehlikeli bir araç olabilir ki? Bunlar kesinlikle hoş rastlantılar değil, panik yorumları, İngiltere’nin bisikletli yaşam oranı düşünüldüğünde, güvenliği arttırması için alternatif yollar denemesi gerekliliğinin tartışılması boyutunda olaylar ilerliyor. Ulusal Bisiklet Desteği kuruluşu yetkilileri, ülkedeki motorlu araç sayısındaki artışın dikkate alınarak, artık yol veren araçların azaldığını belirtti.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın