III.Uluslararası Atatürk ve Zafer Yolu 1.Etabı Tamamlandı

26/08/2009  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun 2009 Faaliyet Programında yer alan 3. Uluslar arası Zafer Yolu Turu’nun ilk etabı gerçekleşti. İnebolu-Kastamonu etabının birincisi 2 saat 36 dakika 14 saniyeyle Bulgar Vladimir Koev oldu. Aynı kulüpten klüpten Pavel Shumanov ikinci, Evgeni Gerganov ise üçüncü oldu.

 
Toplam 619 kilometrede gerçekleşecek olan ve 5 ayrı etaptan oluşan 3. Uluslar arası Zafer Yolu Turu’nun ilk etabı olan 93 kilometre İnebolu-Kastamonu etabı gerçekleşti. İnebolu Türk Ocağı Binası önünde start öncesi Kastamonu Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, Belediye Başkan Vekili Kadir Çelik, Dumlupınar’a götürmek üzere İnebolu toprağı, Türk Barağı ve Temsili top mermisini yarış Koordinatörü Ünal Genç’e teslim etti.

Vali yardımcısı Ateş’in bayrağı kaldırmasıyla birlikte Gürcistan, KKTC, Almanya, Bulgaristan, İsrail, ve Türkiye’den Bisiklet Federasyonu karma takımının da bulunduğu 10 takımdan oluşan 53 sporcu start aldı. İnebolu İlçesi geçilir geçilmez, sporcular arasından Bulgar Vladimir Koev, diğer sporculardan kaçarak arayı açtı. Tek başına 27 kilometre mıcırlı yolda yaklaşık 80 kilometre ilerleyen Koev, 1250 metre Mafruş yokuşunu tırmandı. 1210 metre Oyrak geçidini de yine tek başına geçen Bulgar sporcu, 02.36.14 süreyle Kastamonu’da bitiş çizgisine ulaştı. Vladimir Koev’in arkasından yine Bulgar takımından 02.40.05 süreyle Pavel Shumanov ikinci, üçüncülüğü de 02.40.05 süreyle Evgeni Gerganov elde etti.  Türk takımlarından  bitiş çizgisine 6. olarak giren 02.41.46 süreyle Brisaspor’dan Nazım Bakırcı oldu.

Turun takım klasmanında birinci ise Bulgaristan’dan Hemus Troan, ikinci Brisaspor(A), Üçüncü yine Brisaspor(B) olarak açıklandı.

Yarışın bitiminde Cumhuriyet Meydanı’nda ödül töreni düzenlendi. Yarışın birincisine Altın madalyayı Kastamonu Valisi Mustafa Kara, İkinciye gümüş madalyayı Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın, üçüncüye ise bronz madalyasını Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu taktı. Dereceye giren yaraşmacılara, altın ve çeşitli hediyeler verildi. Türkiye Bisiklet Federasyonu adına Genel Sekreter Bekir Gezici’de Vali Aydın’a, Belediye Başkanı Arslan’a ve Tuğgeneral Topçuoğlu’na teşekkür plaketi sundu.

Bisiklet Federasyonu’na ait bir motosikletin Sunta Kavşağı’nda karıştığı kazada, motosiklet sürücüsü Sezai Rahmi Yıldırım sürücü kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. Zafer Yolu Turu’nun 113 kilometrelik Kastamonu-Çankırı etabı için yarın saat 14.00’da Cumhuriyet Meydanı önünde startı verilecek.


Kaynak: bisikletfederasyonu

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın