IAM Cycling Takımından Sylvain Chavanel’e Baskı Yok

15/01/2014  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2014 sezonunda IAM Cycling takım renklerinde izleyeceğimiz 34 yaşındaki Fransız sporcu Sylvain Chavanel, 5 yıllık Tom Boonen liderliğindeki Omega Pharma-Quick Step performansından sonra takım lideri olarak klasikleri hedefliyor. Pazartesi günü, Cenevre’de yapılan takım tanıtımında La Cote ile konuşan Chavanel, üzerinde baskı hissetmediğini şu sözleri ile belirtti.

Baskı, üzerinize yük almaktır. Bu, ben Tom Bonnen’in takımındayken, yarış kazandığımız zaman ki gibi değil. 2014 ile zirve formuma ulaşıyorum. Spor kariyerimin olgunluğuna ulaştım. Önemli olan hala bundan hoşlanıyor olmam. IAM ile önümde iki yılım var. Benim önceliğim yılın ilk yarısını kapsıyor.

 

Chavanel2014

Yarışların kilit adamı Chavanel, 5 yıllık süre içerisinde bir çok kez Tom Boonen başarısı için yarışa yön veren, takım stratejilerinin gizli gücü olarak ekranlara yansımıştı. Lakaplarından biri de “Makine” olan Fransız sporcu, Omega Pharma-Quick-Step’in Takım Zamana Karşı Dünya Şampiyonasının başladığından beri, iki yıl üst üste aldığı şampiyonluklta takım kadrosunda yer alan isimlerden biriydi. 2013 ile 5.kez Fransa Zamana Karşı Şampiyonluğunu alan Chava, 2013 sezonunda Three Days of de Panne galibiyetini alarak ünvanını tazelemişti. 2013 sezonunu, normal üstü kış şartlarında geçirim Dondurucu Cehennem 2 olarak andığımız, bir çok sporcunun yarışı terk ettiği Milan-San Remo’yu 4.sırada tamamlayan Chavanel, kaçışların adamı, zamana karşı uzmanı ve her şartta yılmayan kişiliğini bu sezon klasikleri hedefleyerek IAM Cycling takımına aktaracağını vurguladı.

IAMCyclingChava

 Sezonun henüz başındayım. Elbette tek beğendiğim yarış olmasa da Mart ayını tercih ettiğimi söyleyebilirim. Takım, Fransa Bisiklet Turuna da katılmak istiyor. Çok etaplı yarışları koşabilecek, Mathias Frank gibi sporcularımız var.

2013 yılında kurulan ve UCI Pro-Continental lisansa sahip takım olan IAM Cycling ile ilgili sorulara sıra geldiğinde Chava’nını yaklaşımı kariyerine uygun profesyonellikte oldu. Neden UCI World Tour takımı haricinde bir takım ile anlaşma imzaladığı sorusuna kaşlarını kaldırarak yanıt veren Chava, ikinci yılında olan takımın kendi yeteneklerine uygun ortamın sağlayabileceğini belirtti. Heinrich Haussler ile birlikte, Sylvain Chavanel liderliğinde İsviçreli takımı Arnavut Kaldırımlı klasiklerde derece alabileceğine değindi.

SylvainChavanel2014

 Takım henüz çok taze ve kimse diğerinden daha değerli değil, hepimiz aynıyız. Bilinmeyen bir yere gitmiyorum. Bu takım 1 yılını tecrübe etti ve ben nasıl çalıştıklarını gördüm.

IAM Cycling’in bu yıl transfer ettiği sporcular arasında, Chavanel’in Omega Pharma-QuickStep’den takım arkadaşı Jerome Pineau, BMC takımından Mathias Frank ve Team NetApp Endura takımındann Roger Kluge da yer alıyor. 25 sporcusu ile takım tanıtımını gerçekleştiren İsviçreli takımın 2014 Kadrosu;

IAMcycling_TEAM2014

2014IAMCycling

 

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın