GreenEdge 2012 Sezon Açılışına Bir Gün Kala Prezantasyonunu Yaptı

14/01/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Austuralya’nın ilk profesyonel bisiklet takımı GreenEdge’in proje bazındaki açıklamalarının Shayne Bannan tarafından yapılması üzerinden neredeyse bir yıl geçti. Takımın isminin belirlenmesi, sporcuların ve sportif direktörlerin transferi, World Tour Lisansı stresi derken takım profesyonel yarışlar için izni almayı başardı. 2012 sezonunun World Tour listesindeki ilk açılış yarışı yarın Down Under Classic ile başlıyor. Sezon açılışınıın bir gün öncesinde, Shayne Bannan ve ekibi GreenEdge bugün takım prezantasyonunu gerçekleştirdi.

 

 

Adelaide Otel’de yapılan takım prezantasyonunda GreenEdge’in erkek ve bayan takımları tanıtıldı. Sarı-yeşil renkleri ile takım ürünlerinin de sergilendiği prezanstasyonda takımın kullanacağı Scott bisikletler de görsel şov için yerini aldı. Erkek takımının genel sıralama iddiasını savunabilecek isme sahip olmaması takım için eleştiri konusu olmuştu. Ancak Shayne Bannan’a göre açılış sezonunda takımın genel sıralama iddialısının olmamasının çok daha iyi olduğunu belirtti. Bannan, “Eğer genel sıralama iddialısı bir sporcu yoksa takım daha esnek olacaktır. Genel sıralama iddialıları daha pahalı ve maliyetli olduğu için takım sadece büyük turlara odaklanmak durumunda kalır. Bu şekilde yapılandırılmış olmamız, bize birçok etkinlik üzerine yoğunlaşmamızı sağlayacak esneklik verecek. İlk iki senemizde hedefimiz bu şekilde olacak” dedi.

 

 

Erkek takım kadrosunun tanıtımı ile devam eden prezantasyonda takımda mevcut genç ve yanı sıra tecrübeli isimlerin de kısa diyaloglarla fikir ve hedefleri alındı. Takım genel sıralama iddialısı isimlere sahip olmasa da yadsınamayacak, göz ardı edilemeyecek güçlü isimler barındırıyor.

 

 

Ortalaması 28 yaş olan takımın genç ve dinamik yapısı haricinde tecrübeli isimleri açılış sezonunda takımı başarıyla temsil edebilecek güçte. Kısaca göz atmak gerekirse; GreenEdge bünyesine HTC-Highroad tecrübesiyle transfer olan Matthew Goss henüz 24 yaşında ancak sprint ve büyük tur tecrübesine yeterince sahip. Yine HTC-Highroad tecrübesi ile GreenEdge’e trasner olan Michael Albasini‘nin de katacağı güç özellikle domine yeteneği ile hissedilir olacaktır. 2011 Tour Down Under‘ın galibi Cameron Meyer, GreenEdge takımı ile hedef olan 2 sezon için anlaşmıştı. Önümüzdeki günlerde Tour Down Under galibiyetini kendi evinde yakalamak isteyen GreenEdge için Cameron Meyer’i aleni bir güç olarak izleyeceğiz. Nitekim Tour Down Under için GreenEdge takım kadrosunu açıklamıştık.

 

 

GreenEdge’in önemli isimlerinden Robbie McEwen’i belirtmemek yanlış olur. GreenEdge’e transfer olan Tecrübeli sprinter için takımın sadece sporcu olarak değil, eğitmen olarak da bünyesinde değerlendirme planları var. Kuşkusuz bu projede böylesi bir yer almak Avusturalya’lı tecrübeli sprinter için oldukça heyecan verici ve değerli. Robbie McEwen’in güçlü sprintleri yanı sıra hırslı kişiliği göz önüne alınmalı. Takım başarısı için tam konsantrasyon sezona asılacaktır.

 

 

 

Bisiklet tarihinde 3 büyük turda etap kazanan tek Avustralya’lı sporcu olan Gerrans, yeni tarihini GreenEdge’de yazmak üzere Avusturalya’nın ilk profesyonel takımına transfer olmuştu. 31 yaşındaki tecrübenin varlığı takım için oldukça önemli sonuçlar doğuracaktır. Özellikle Avusturalya’lı sporcuların yıllardır duyduğu en büyük özlem… Kendi ülkelerinin profesyonel takımının olmayışı yıllardır belirtilen bir konuydu. Şimdi GreenEdge var. Bu isimleri önceki performansları ile değerlendirmek sıradan yorumlara da sebep olabilir. Profesyonellerin performanslarını bu yıl ayrı bir düzeyde yani milliyetçi, agresif sürüşleri ile izleme olasılığımız oldukça yüksek olacak.

 

 

Takım isimlerine bakınca büyük tur hedefi gütmek şuan için takım nabzını ölçmeden hayal gibi görünüyor. Ancak milletçiliğin sporculara etkisi ile önümüzdeki aylarda daha belirgin ifadeler kullanmak mümkün olacak. Yanısıra takımın özellikle klasiklerde başarı kazanacağını düşünüyorum. Takım isimlerinin geçmişinde muhakkak klasikler ve klasiklerde başarılar yer alıyor.

 

GreenEdge Takım Kadrosu:

 

 

 

Bisikletin yaşayan efsanesi Eddy Merckx, GreenEdge için, “GreenEdge’in dünya bisikleti için büyük bir proje olduğunu düşünüyorum.”dedi. Merckx aynı zamanda bu oluşumun Avusturalya Bisikletinin gelişimi için büyük bir adım olduğunu vurguladı. Fransa Bisiklet Turu galibi Avusturalya’lı Cadel Evans’ın da önümüzdeki yıllarda takıma gelmesi durumunda gelecekte daha da etkin başarıların alınabileceğini belirtti.

 

Takımın kullanacağı bisikletlerin de sergilendiği prezantasyonda, Ağustos ayı başında takım kitlerini açıkladığımız kadroların tamamen GreenEdge renklerine bürünmüş orjinal bisikletleri sergilendi.

 

 

 

GreenEdge bayan takımı ilk prezantasyonunu basın önünde Jayco Bay Classic’teki zaferi ile yaptı. Melissa Hoskings’in bu sezon açılış galibiyetine ek olarak takım sporcularından Alexis Rhodos (kriteryum), Amanda Spratt (yol) ve Shara Gillow (Zamana Karşı) Avusturalya Şampiyonluğunu kazandı.

 


 

 

GreenEdge Takım Prezantasyonu resim galerisi için tıklayınız.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın