Green Edge…Yeni Bİr Pro Takım Olabilecek mi?

08/08/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Avustralya Merkezli Green Edge Bisiklet Takımı 2012 yılında pro takım lisansı ile yollarda olabilmek için bütün gücüyle mücadele ediyor. Sponsor bağlantıları kurulmuş,  takımın kullanacağı bisiklet bile belirlenmiş durumda. SCOTT marka bisikletleri tercih etmiş olan takım, SCOTT un reklam programlarında yer aldı bile. Takımın bütçesinin  10-16 milyon € civarında olduğu biliniyor. Profesyonel bir bisiklet takımı finansmanı açısından gerçekten önemli bir rakam.Takım, SCOTT FOIL serisi bisikletlerinin resmi kullanıcısı aynı zamanda sürücülerin kullanacak oldukları kasklar da SCOTT VANISH modeli.

 

 

 

 

 

  

 

Scott Foil Bikes

 

 

Zaman karşı makinası SCOTT PLASMA 3 TT Time Trial Bikes. Takımın kadrosunu incelediğimizde şu an itibarı ile Avustralya nın üç yükselen yıldızının takım bünyesine katıldığını görüyoruz. Bu sporcular aynı zamanda takımın ilk sürücüleri. Bunlardan birincisi sadece 23 yaşında olmasına rağmen 5 kez Dünya Track Şampiyonluğunu elde etmiş olan Cameron Meyer, bu başarıyı 3 kez elde etmiş olan Jack Bobridge ve 2010 yılı Avustralya Elitler Yol Şampiyonu Travis Meyer.Takımın sürücüler açısından ilginç bir stratejisi var; sürücüler kadrosunun en az yarısının Avustralyalı olması.

Bu durum bana kadrosunun neredeyse tamamı BASK bölgesinden olan Euskaltel takımını hatırlattı.Mevcut üç sürücü de bir kaç sezonlarını Amerikan merkezli Garmin cervelo  takımında geçirdi. Her üç sürücü de Avustralya nın 2012 olimpiyatlarındaki bisiklette en büyük umutları. Zaten Cameron Meyer bu konuda; “Garmin Takımının bir parçası olmaktan çok keyif aldım, ancak Green Edge hayallarimi kovalamam konusunda en büyük desteği bana sundu ve burayı tercih ettim. 2012 olimpiyatlarında sürüş gerçekleştirebilmenin yolu buradan geçiyor” diye belirtmiş.(mevcut sürücülerle ilgili bilgi için; “Meyer Kardeşler Garmin Cervelo’dan Green Edge takımına Geçiyor” başlıklı blog yazısını okumanızı tavsiye ederiz.)Takım, henüz tanıtım sürecinin başlangıcında. Twitter daki takipçilerinin sayısı şimdiden 2800 leri bulmuş ama, Leopard Trek takımının takipçilerinin sayısının 43.000 olduğunu da hatırlatalım.

 

 Resmi olmayan ama dedikoduları geçen isimler var. Örneğin Mark Cavendish.Her ne kadar SKY takımına gidecek gibi görünse de bu yazı yazıldığı zaman dilimi itibarı ile resmi olarak bir açıklama yapmış değil ve Green Edge takımına da gidebileceği söylentileri var. Takım için adı geçen isimlerden bir diğeri de David Millar. Bannan; Matt Goss ismini zikretmiş durumda. Pozzato nun ismi de kulislerde dolaşıyor.Her ne kadar kısa bir zaman dilimi içinde net kadro öğrenilecek olsa da spekülasyon listesindeki şu isimlere bir göz atalım;  Mark Renshaw, Heinrich Haussler, Robbie McEven, Fumiyuki Beppu, Allan Davis, Stuart O’Grady, Matt Loyd.Matt Loyd, Robbie McEven, Stuart O’Grady ve Allan Davis gibi isimlerin şansı çok yüksek zira hepsi Avustralyalı sporcular.Takım projesinin başında yer alan isim; Shayne Bannan

 

 

 

 

 Bannan.takımın profesyonel bisiklet dünyasına büyük bir boyut getireceğini, aynı zamanda takımın bir sporcu geliştirme programı gibi de düşünülmesi gerektiğini belirtiyor. Bannan’ ın açıklamalarından projede Avustralya Devletinin de de steği olduğunu anlıyoruz.Takımın Direktörü ise; Andrew Ryan. 20 yılı aşkın bir süredir ülkesinde ulusal projeler içerisinde yer alan Ryan, ilk defa bu şekilde uluslararası bir projede görev almış. Güçlü bir finansal anlayışı ve stratejik planlama yeteneğinin ön planda olduğu belirtiliyor.

 

 

 

 Neil Stephens ise takımın sportif direktörü. Stephens,  7 kez Fransa Turu na katılmış, bunların içerisinde etap galibiyetleri de yer alıyor. 15 yıllık profesyonel kariyeri boyunca epey ses getirmiş. 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki linkte projeye dair bir akış şeması var, şema incelendiğinde aslında projenin sadece profesyonel takım amacı taşımadığını gayet iyi anlıyoruz. Hep söylüyoruz ya; başarı tesadüf değildir diye.  http://www.cyclingtipsblog.com/2011/01/greenedge-cycling-australias-new-proteam-bid/ Takımın sponsorlarını incelediğimiizde; Scott, Santini, Canyon, Avustralya Spot Enstitüsü gibi gayet hatırı sayılır bir destekçilerin olduğunu görüyoruz. Umut ederiz ki proje başarı kazanır, çevre temasını takım isimleri olarak belirlemiş, bütünüyle altyapı geliştirme programlarını yapmış böylesi bir projenin profesyonel bisiklet sporuna yapacağı katkı, tartışılmaz. [View:http://www.youtube.com/watch?v=Vv2GhniasVQ:550:0] 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın