Güçlü Sprinter Ali Rıza Tanrıverdi Brisaspor Takımından Ayrıldı

06/08/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Türkiye’nin en güçlü sprinterlerinden Ali Rıza Tanrıverdi 6 sezondur yarıştığı Brisaspor takımından, kendisi gibi genç yetenek olan Ömer Tanrıverdi ile birlikte yollarını ayırdı. 18 Ağustos 1991 doğumlu genç yetenek, 2005 yılında tanıştığı bisiklet yarışlarında, 2008 sezonunda Trabzon’dan Brisaspor’a transfer olarak profesyonel kariyerine adım atmıştı. Kariyerinde kriteryum ve düz profilli etapların birinciliklerini taşıyan Ali Rıza Tanrıverdi, Brisaspor’un gözde sprinteriydi. Takıma bir çok birincilik kazandıran Tanrıverdi bu yıl Mersin’de gerçekleşen Akdeniz Olimpiyatlarını beşincilikle tamamlamıştı.

 

 

Kariyerine başladığı ilk yıllarda tırmanışçı olan Ali Rıza Tanrıverdi, daha sonra antrenörü Tarkan Kalaycıoğlu’nun programı ile sprintte uzmanlaştı. Bu geçiş ile zorlu tırmanışlardan çekinen sprinterlerden oldukça farklı karaktere sahip olan genç yeteneği özellikle tırmanışların da yer aldığı toplu sprint finişlerindeki büyüleyici performansıyla hatırlıyoruz. Bozuk yol ve parke döşemeli(Arnavut Kaldırımlı-Pave) yolları seven genç yetenek, önümüzdeki sezon için yurtdışı takımları ile görüşüyor.

 

Türkiye’de yarış azlığı ve takımların Belçika klasiklerine uzak bakışı Tanrıverdi’nin gözlerini yurtdışına çevirmesindeki en büyük etkenlerden biri. Tanrıverdi Brisaspor’dan ayrılma kararı için; “6 yılımı paylaştığım Brisaspor’da sayısız, mütiş hatıralara sahibim. Bu dönem içerisinde çok şey öğrendim ve karşılığında takımıma da iyi dereceler kazandırdım. Her zaman tek hedefim verebileceğimin en iyisini vermek, yapabileceğimin en iyisini yapmaktır. Takım benim için, aile gibi kenetlenmeyi ve en iyiyi birlikte yakalamak üzere galibiyete ilerlemeyi temsil eder. 6 sezonun getirdiği mükemmel hatıralar için takımıma ve takım arkadaşlarıma teşekkür ederim. Önümüzdeki sezon için yurtdışı takımlarla görüşme halindeyim. En iyi takımı seçmek istiyorum. Henüz bir karar vermedim, sırf bir takıma girmiş olmak için seçim yapmayacağım.”dedi.

 

 

 

 

Ali Rıza Tanrıverdi’nin spor karakteri ve tarzı, bisiklet sporu için yanlış ülkede doğmuş olması dışında tamamen profesyonel kriterlere uyuyor. Müthiş bir sprinterin agresif atakları, tırmanışları seven ve sahip olduğu spor zekası ile yarış içerisinde analizini doğru yapıp tırmanışta doğru zamanda atak yapıp zafere gidebilen, bozuk yolların korkusunu taşımayan Tanrıverdi için Türkiye’deki yarış konseptine tezat kalıyor. Olimpiyatlar öncesi röportaj yaptığımız Ali Rıza Tanrıverdi, Bisiklet Federasyonunun her takımdan bir sporcu (?) stratejisinde yine ülkemizin bisiklet sporundaki hatalı olduğunu düşündüğüm politikası sebebiyle Londra kadrosunda yer almamıştı. 1991 doğumlu genç yetenek 2014 sezonunda Elit kategoride yarışmaya başlayacak.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın