Giro’nun O AN ları

12/05/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

              94.Giro d’Italia’ta 18 Nisan 2011’de Güney Afrika’da antrenman sürüşü yaparken kalp krizi geçirerek hayatını kaybeden İtalyan Çikolata Şirketi Ferrero’nun varisi Pietro Ferrero’nun ölümünü anarak başladık. Saygı duruşu ile başlayan İtalya Bisiklet Turu’nun 3. etabında tarihe acı bir olay ile geçti. Leopard Trek takımı’nın 26 yaşındaki hayat dolu Belçika’lı sporcusu Wouter Weylandt Eylül ayında baba olmaya hazırlanırken canlı yayında nefeslerimizi kesen, gözlerimizi dolduran, beynimizin kabul etmek istemediği görüntüler sonrası yutkunma zorluğu yaşatarak hayatını kaybetti. Yine bir saygı duruşu yapılacaktı gözlerimizi dolduran, merakla izlediğimiz ama acısını içimizi yakarak hissettiğimiz Wouter Weylandt’a saygı duruşu, 4.Etabın Wouter Weylandt’ın acısı buram buram hissedilerek saygı sürüşünün yapıldığı bir etabı geride bırakırken bir çoğumuz Giro’ya kızarken aslında isyanlar hep yaşananlaraydı.

 

 

              Aslında Giro d’Italia’da yarışacak 9 kişilik takım kadrosu bildirildiğinde takım listesi içinde Wouter Weyland’în adı yoktu. Daniele Bennati vardı bildirilen listede. Ama Bennati’nin düşüp köprücük kemiğini kırması sebebiyle onun yerine son hafta olan bu gelişmeler dorultusunda Wouter Weylandt gönderilmişti. 9 Mayıs sabahı o korkunç etap başlamadan önce Wouter Weyalndt, Jeff Van den Bosch’a yazdığı mesajda “Bugün zor
bir etap olacak. İnişler tehlikeli ve zor, bu yüzden gerginim. Daha öncekilerden
farklı bir gerginlik” yazmış oluşunun ortaya çıktığı 4.etabın siyahlığını, kalbimiz ağlarken izledik. Etap finalinde gözlerimizin de eşlik ettiği an… 4.etabın “o an”ıydı.

 

             5.etap çoğu sporcu için umutla başlarken yüreği bu acıya dayanamayan Wouter Weylandt’ın takım arkadaşları yarıştan çekilme kararı aldı. 94.Giro d’italia’ya umutla gelen 9 kişilik takım yaşanan acılar ardından 8 sporcu ile geri döndü. 5.Etapla geri dönen sadece Leopard Trek olmadı. Wouter Weylandt’ın en yakın dostu… Garmin-Cervelo sprinteri de 5.etap ile Belçika’ya dönen isimlerdendi. Wouter Weylandt’ın 5 aylık hamile hayat arkadaşı ve ailesine eşlik eden Tyler Farrar dostu Wouter Weylandt’ın haftasonu düzenlenecek cenaze törenine katılmak için ve kabul edilebilir bir sebep olan bu acı ile yarışamayacağı gerçeğiyle dostluğunun derinliğini gösteren bir karar ile Belçika’ya döndü.

 

             Bir daha olmasın… Diyerek yürekten haykıran buruk kalpler 5. etapta finişe 15 km. kala yine kameralara yansıyan bir düşüş ile başına yere çarpıp hareketsiz yatan Rabobank takımı sporcusu Tom Jelte Slagter’i izlerken yine zaman durdu. Yo… Hayır… diyerek göz bebeklerimizin hareket etmeden ekrandaki görüntüye sabitlenip bir hareket görmeyi beklemesiyle devam eden sürede o an, an olmaktan çıkarak saniyelerin bölünüp çoğalmış, geçmek bilmeyen ve bir hayat belirtisi hareketi görmek için sabitlenmesi ile devam etti. Tom Jelte Slagter’in yanına ulaşanlar yardım çağrıları yaparken ekran karşısındaki çaresizlik ve hızlanan kalp atışlarımız sonrası sol kolunu oynattığını gördüğümüzdeki rahatlamanın getirdiği an. Giro’nun ilk haftasında çokça yaşadığımız bir başka “O An” oldu. Kaza yerinde uzun süre kıpırdatılmadan süren muayehanesi rahatlamanın yerini an geçtikçe huzursuz endişeye bırakmaya ve finişe giren sporcuların gösterimi sonrası hala asfalt üzerinde tedavi edilen Tom Jelte Stagter’in görüntüleriyse sorun… tedirginlik yaratan sorun olarak Giro’nun 5.etabı yine izleyicilere buruk acı ve darbe vurmayı başardı.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın