Giro d’italia 2013 Rotası ve Parkurlarının Tanıtımı Gerçekleşti

01/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Profesyonel yarış sezonun, 3 büyük turunun ilki Giro d’italia’nın Organizatörü olarak RCS Sport geçen yılki gibi, görkemli bir tanıtımla İtalya Bisiklet Turu Prezantasyonunu gerçekleştirmeyi başardı. Profesyonel yarış dünyasının isimleri, yıldız geçidi gibi 2013 parkurlarını inceleyip, parkuru yorumlarken, organizasyonun, bisiklet basınının da en önemli isimleri 2013 Giro Rotasının sunumunda yer aldı. Gerçi italyan basının sabırsız açıklamaları ve sızan haberler neticesinde, geçen hafta bazı detaylar dünya bisiklet gündemine yayılmıştı. Ancak; Pazar günün Prezantasyon havası yine de farklıydı. Hollywood yıldızlarının geçit töreni ve hatta Oscar ödüllerinin galası tadında, bisikletin Oscar’lık isimleri ve tüm kahramanlar Milan’da bu özel tanıtım gecesine renk kattılar.

 

 

.

Giro’nun yıldız geçidine katılan sporcular; Alessandro Ballan, Elia Viviani, Moser Moreno, Damieno Cunego, Samuel Sanchez, Igor Anton, Sergei Henao, Rinaldo Nocentini, Simon Clarke, Jurgen Van Den Broeck, Vincenzo Nibali, Giovanni Visconti, Türkiye Bisiklet Turunda etap galibiyeti kazanan Sacha Modolo, Paolo Tiralongo, Laurens Ten Dam, Oscar Gatto oldu. Elbette ki onur konuklarının en parlak yıldızları; 2012 Giro d’italia’da adlarından sıkça bahsettiren sporcular ve 2011 Giro d’italia galibi Alberto Contador da tanıtımdaydı.

 

 

Alberto Contador, Taylor Phinney, Thomas De Gendt, Mark Cavendish, Ivan Basso, 2012 Giro d’italia galibi Ryder Hesjedal, Vincenzo Nibali, Rigoberto Uran ve Joaquim Rodriguez, Giro’nun geride bıraktığımız edisyonlarında turu sıcak tutmayı başaran, Giro tanıtım filmindeki tarihi kahramanlar olarak yer aldı.

 

 

 

Giro d’italia 2013 rotası dev panoya porjektörle yansıdığında, heyecan verici 21 günün parkurlarına karşı sessizlik oldu. Dağlık etaplar ağırlıklı tipik İtalya Bisiklet Turu rotasında 21 gün içerisine serpiştirilmiş 3 zamana karşı etabı dikkatleri çekiyor. Giro’nun 96.edisyonu, 4 Mayıs 2013 Cumartesi günü Napoli’de, şehirde atılacak turlarla geçilecek 156 kilometrelik yol yarışı ile başlayacak. Giro’nun final etabı da yine aynı şekilde yol yarışı olarak geçecek ve Brescia’da atılacak şehir turları ile yine Brescia’da sonra erecek. Brescia’nın gelecekteki planlarına da Giro’nun erken tanıtım haberinde değinmiştik.

 

2013 Sezonunun ilk büyük turu Giro d’italia’da 21 günde 3.405 kilometre mesafe kat edilecek. Sabırsızlıkla beklenen 2013 Giro’da 7 zirve finişi ve toplamda 88,9 kilometrelik zamana karşı ile özel performans sergilenecek. Elbette ki bu zorlu, özel performansın ilgilileri zorlaştırılmış parkurda, pembe mayo iddialıları için büyük önem taşıyor. Parkurlar açıklanırken; Mark Cavendish’in dönemin en hızlı adamı ve eski dünya şampiyonu olması sebebiyle ilgi görmesi yanı sıra, parkurlar açıklandıkça günümüzün en hızlı adamı için Giro’nun zorluk belirtileri de yüzüne yansımaya başladı. Bu yıl Giro’yu bir sprinterin bitirebilmesi ve kırmızı puan mayosunun kazanılması oldukça acı verici olacak. Zira Sprinterler için en uygun görülen etaplar; 3.etap ve Ascea Marina finişi, 5.etap ve Matera finişi, 7.etap ve Pescara finişi, 9.etap ve Firenze finişi, 13.etap ve Cherasco finişi, 16.etap ve Ivrea finişi, 17.etap ve Vicenza finişi. Ancak dağlık etapların özetine değinirken buraya sprinterlerin ilgisini çeken etapları yazmanın, yarışmaktan kolay olduğunu fark edeceksiniz.

 

 

İlk zamana karşı etabı; 2.etapta Ischia adasındaki 17,4 kilometrelik parkurda gerçekleşecek. Tırmanışlar ise 3.etapta yavaş yavaş başlayacak ancak zorlu tırmanışları bekleyenler 10.etaba kadar beklemek zorunda kalacaklar. 10.etap; AltoPiano Del Montasio’nun büyüklüğü ve zirvesindeki etap finişine çıkış oldukça ürkütücü görünüyor.

 

 

Ürkütücü profilden 4gün sonra, 14.etap profilinin yaratacağı hisleri sizin yorumunuza bırakıyorum. Muhtemel; zaman sınırının sprinterler için uzatılması gereken bir profil geliyor. Ve işte karşınızda Bardonecchia (Jafferau) zirve finişi;

 

 

Turun 15.etabında artık heyecan yabancı topraklar üzerinde verilmeye devam edecek, Pembe için savaşa devam edilecek. 15.Etap ile Fransa zirvelerine doğru acı çekmeye yönelen yarış kafilesini, Col du Mont Cenis, Col du Telegraphe tırmanışları ve sonrasında da ikonik Galibier tırmanışı izleyecek. Ve asıl ilginç olan; Galibier tırmanışının, 2013 giro mücadelesindeki en yüksek zirvenin olmayışı!

 

 

İşte karşımızda 19.etap olarak ve Giro’nun en yüksek zirvesinin görüleceği Passo Dello Stelvio tırmanışı. Etabın Val Mortello zirve finişi ve en yüksek rakımı ile Passo dello Stelvio öncesinde efsanevi Passo di Gavia ile yüzleşeceklerini de belirtmek gerek. 19 etap artık Gironun Brescia Podyum Seramonisinde kürsüde birincileğe çıkacak ismin kesinleşmiş olacağı, Kraliçe etap. Ancak bu şimdilik gizemli olan isim, 19.etap sonunda ertesi günkü sürpriz için hala bacaklarında enerji tutmayı başarabilecek bir isim olmalı. Çünkü final etabı öncesi… Tre Cime Lavaredo zirve finişinde sona erecek 20.etapta;

 

 

Etabın galibi, 19.etabı genel sıralamadaki konumunu iyi tutup, bacaklarında da güç saklamayı başaran tırmanışların kralı gibi olmak konumunda. Tre Cime  Lavaredo zirve finişi öncesinde etabın 202 kilometrelik mesafesinde Costalunga, San Pellegrino, Giau ve Tre Croci tırmanışları ile dolu dolu mücadeleyle geçecek. Pembe için gerçek bir savaş yaşanacak. Ancak savaş sadece Pembe mayo kahramanları için değil. Kısaca; Peki ya Kırmızı puan mayosu için? diyorum.

 

 

Cumartesi – 4 Mayıs – Birinci Etap: Napoli Napoli – 156km

Pazar – 5 Mayıs – İkinci Etap: Ischia (TTT) – 17.4km

Pazartesi – 6 Mayıs – Üçüncü Etap: Ascea Marina Sorrento – 212km

Salı – 7 Mayıs – Dördüncü Etap: Serra San Bruno Policastro – 244km

Çarşamba – 8 Mayıs – Beşinci Etap: Matera Cosenza – 199km

Perşembe – 9 Mayıs – Altıncı Etap: Margherita Di Savoia Mola Di Bari – 154km

Cuma – 10 Mayıs – Yedinci Etap: Pescara San Salvo – 162km

Cumartesi – Mayıs 11 – Sekizinci Etap: Saltara – Gabicce Mare (TT) – 55.5km

Pazar – 12 Mayıs – Dokuzuncu Etap: Firenze Sansepolcro – 181km

Pazartesi – 13 Mayıs – Dinlenme günü

Salı – 14 Mayıs – 10. Etap: Montasio – Cordenons – 167km

Çarşamba – 15 Mayıs – 11. Etap: Erto – Cave Del Predil (vajont) – 184km

Perşembe – 16 Mayıs – 12.Etap: Treviso – Longarone – 127km

Cuma – 17 Mayıs – 13.Etap: Cherasco – Busseto – 242km

Cumartesi – 18 Mayıs – 14.Etap: Cervere – Bardonecchia (Jafferau) – 156km

Pazar – 19 Mayıs – 15.Etap: Galibier, Fransa Cesana Torinese – 150km

Pazartesi – 20 Mayıs – Dinlenme günü

Salı – 21 Mayıs – 16.Etap: Valloire – Ivrea Fransa – 237km

Çarşamba – 22 Mayıs – 17.Etap: Vicenza – Caravaggio – 203km

Perşembe – 23 Mayıs – 18.Etap: Polsa Mori (TT) – 19.4km

Cuma – 24 Mayıs – 19.Etap: Val Martello Ponte Di Legno – 138km

Cumartesi – 25 Mayıs – 20.Etap: Tre Cime Lavaredo – Silandro – 202km

Pazar 26 Mayıs – 21.Etap: Riese Pio X – Brescia – 199km

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın