Giro d’italia 19.Etap İptal – Her Yerde Kar Var!

24/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Ve Giro d’italia 2013, son haftasında bir kez daha doğaya teslim oldu. Bugünün nefes kesici tırmanışları merakla beklenirken, son ana kadar iptal edilmemesi ümit edilen tırmanışlar yerine etabın tamamının iptal edildiği haberi geldi. Giro d’italia organizasyonu yoğun tepki toplarken, etap iptalinin kendileri ve tur için ne derece zor bir karar olduğunu belirtmek yerinde olur. Her yıl, sporcular için zorlaştırılmış parkurlarla gündemi zorlayan büyük tur rotalarına Giro d’italia bu yıl değişiklik getirmiş izleyicinin beklentisi ve dikkatleri İtalya’ya çekmek üzere spesifik olarak seçilmiş etaplarıyla muhteşem bir rota çıkartmıştı. İlk haftanın yağmuru, ikinci hafta’nın Sestriere çıkışındaki kar ve inişindeki tehlike sebebiyle son anda değiştirilen 16.Etap parkuru ile beklentiler İtalya’nın da, izleyicilerin de istediği doğrultuda ilerlemiyor.

 

 

Bugün, 19 etap olarak geçilmesi gereken, 160 kilometrelik profildeki zirve finişi Val Martello Martelltal tırmanışı dahil 3 tırmanışın rekabeti bekleniyordu. İtalya’dan çekilmeyen kar yağışı Mayıs sonlarında güçlü etkisini devam ettirince son haftanın korkulan senaryosu gerçekleşti. RCS Sport, sporcu güvenliği için bir kez daha beklentileri karşılamamayı göze alarak bu kez etabın tamamının iptal edilmesine karar verdi. La Gazzetta Dello Sport, etabın ilk tırmanışı olan Passo Del Tonale görünlülerini paylaşarak neden bu denli kardinal bir kararın alındığını Giro severler paylaştı.

 

 

 

Organizasyon, etabın tehlikeli inişleri ve sporcu sağlığını riske
etmemek için son ana kadar alternatif rota aradı. Yeni 160 kilometrelik
rotada Ponte di Legno vardı. Ponte Mostizzolo ile doğuya yönelen rotanın
Passo Castrin (1706m) ve Val Martello (2059m) tırmanışları da tehlikeli
bulunarak, 19.etabın yönlenebileceği güvenli bir rota mevcut
olmadığından iptaline karar verildi. Yarınki Giro d’italia 20.etabı da
kötü hava şartları sebebiyle değiştirildi. Passo Costalunga Karerpass,
Passo San Pellerigno ve Passo Giau tırmanışları çıkartıldı. İniş tehlikesi göze alınmadığından sadece Tre Cime di Lavaredo tırmanışı ve zirve finişi gerçekleşecek. Ancak soğuk havada gerçekleşecek Tre Cime di Lavaredo zirvesine tırmanışta, iki bölümde görülecek %18 eğim ile 20.Etap, epik bir etap zaferi olacağını şimdiden vaad ediyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın