Giro d’italia 15.Etap Değişikliği ve Marco Pantani 1998 Zaferi Anısına Galibier

19/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Giro d’italia 2013’ün açılış etabından beri hava muhalefetinin değişik versiyonlarına tanık olduk. Dün, yoğun sis, soğuk hava ve yüksek irtifadaki hava muhalefetinin basıncıyla yarışın yayını ekranlara yansıyamamıştı. 14.etabın kilit tırmanışı Sestriere tırmanışı, inişinin güvenlik riski taşıması sebebiyle starttan iki saat önce parkur değilikliği yapılarak 14.etap profilinden çıkarılmıştı. Giro d’italia yarış direktörü Mauro Vegni ve ekinin gün boyu 15.etabın iki tırmanışı Mont Cenis ve Col du Galibier teftişleri bugün için belirsiz açıklamaları beraberinde getirmişti. Cenis ve Galibier’in Sestriere’den daha kötü hava şartlarına sahip olması, bugün iki tırmanışın parkurdan çıkarılması ihtimalini güçlendiriyordu. İki tırmanışın iptali açıklamasından sonra, gece hava şartlarının takip edilip karar verileceği yönünde açıklama yapılarak açık kapı bırakılmıştı.

 

 

 

Dün akşam, ilerleyen saatlerde yapılan açıklamada bugün geçilmesi gereken Mont Cenis ve Galibier tırmanışlarının kalacağı, ancak Galibier zirvesindeki şartların zorlu olması sebebiyle zirveden 4 kilometre geride etabın tamamlanacağı belirtildi. 27 Temmuz 1998 Fransa bisiklet turunun Galibier zirvesindeki galibiyeti ile İtalyan efsane Marco Pantani anısına geçilmesi planlanan 15.etabın son 4 kilometresinin kısalmasıyla Marco Pantani anıtı önünde finiş görülecek. 149 kilometre mesafede geçilmesi planlanan 15 etap 4 kilometre kısalarak 145 kilometrede tamamlanacak.

 

2011 yılında Galibier zirvesine 4 kilometre kala konumlandırılan Marco Pantani anıtı bugün muhteşem bir finişe ev sahipliği yapacak. Tıpkı, 27 Temmuz 1998’de Marco Pantani’nin Galibier galibiyeti ile gelen sarı mayo zaferi gibi anlamlı bir finiş olması hedefleniyor. 1998 Fransa Bisiklet Turunda Galibier zirvesine 45 kilometre kala yaptığı atakla başlattığı solo kaçışında, yine kötü hava şartlarında, “Pirata”sarı mayoyu taşıyan Jan Ullrich’e 8 dakika 57 saniyelik zaman farkı yaratmış ve liderliği almıştı.

 

 

 

Bugün için, bu anlamlı zaferi kazanmak isteyen isimler tabii ki genel sıralama iddialıları. Ancak sadece sarı mayo hedefindekiler değil, pelotondaki İtalyanların da Fransa topraklarında “Pirata” onuruna galibiyet hedeflediğini tahmin etmek zor değil. Örneğin, dün 14.etapta sakin ilerleyen ve Giro başıdan beri agresif atakları ve yüksek performansıyla kendini gösteren Stefano Pirazzi’yi bugün galibiyet şansını denerken görebileceğiz. Pirazzi, dünkü zorlu etapta, bugün için bacaklarını dinlendirmeyi tercih ederek ilerledi. Bugün için iddialı takımlar arasında Colombia takımını saymamak olmaz. Colombia takım lideri Darwin Atapuma hasta olduğu için diğer Kolombiyalılar’ı etkin performansta izleyeceğiz. Dün kaza yapsa da Robinson Chalapud bugün öne çıkmak isteyecek isimlerden biri. Yine Colombia takımından Jarlinson Pantano tırmanıştaki yeteneğini soyadı benzerliğinden aldığı güçle galibiyeti denemeyi hedefliyordur.

 

Michele Scarponi bugün için muhakkak özel bir strateji sergileyecek. Ancak hava şartları ve eğimden son yıllarda hassasiyetle etkilenen Scarponi iyi bir taktik ve performans sergilese de galibiyet için şansa ihtiyaç duyacaktır. Günün en güçlü favorisi kesinlikle Vincenzo Nibali. Nibali, “Pirata” onurunu Marco Pantani anıtı önündeki podyumda lider mayoyu giymek isteyecektir.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın