Giro d’italia 14 Etapta Sestriere Tırmanışı Devre Dışı-Yarın Galibier ve Mont Cenis İptal

18/05/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

İtalya Bisiklet Turunun ilk gününden itibaren zorlu hava şartları, tırmanışlar öncesi bu hafta başında daha da soğuyan hava sebebiyle gözler hafta sonuna denk gelen tırmanışlara döndü. Özellikle Pazar günü tırmanışı Fransa topraklarında yapılacak Galibier’de “Pirata-Marco Pantani anısına tırmanılması hedeflenen” Giro’nun en yüksek rakımı 2.642 metreye tırmanış şartları merak ediliyordu. Pantani, 27 Temmuz 1998’de Col du Galibier performansıyla sayı mayoyu almıştı. Pantani için Galibier zirvesine 3 kilometre kala 2011’de yapılan bir anıt mevcut. Sonuç olarak hiçbir otorite bugün 14.etabın Sestriere’nin iptal edilebileceğini tahmin edemedi.Bugün önce Sestriere’nin iptali, ardından yarınki iki muhteşem tırmanışın iptal edildiği bilgisi paylaşıldı.

 

Bugün Cervede’den alınan starttan iki saat önce Yarış Direktörü Mauro Vegni, Bardonechia zirve finişi ile sonlanacak, 168 kilometre olması planlanan etabın profilini değiştirdiklerini açıkladı. 14 Etap parkuru 168 kilometre değil, 180 kilometrede yine Bardonechia zirvesinde biteceği açıklandı. Cervere’den yağmur eşliğinde alınan start sonrası, peloton şu anlarda yeni parkur güzergahında ilerliyor. Yeni parkura göre 16,2 kilometrelik %9 eğimli kategori iki tırmanış kategorisindeki Sestriere parkurdan çıkarıldı. Pinerolo’dan sonra Torino’ya doğru dönülecek ve 12 kilometre uzayan etapta, Sestriere ile aynı hava şartlarına sahip olan Bardonechia zirvesindeki finişte sona erecek.

 

Yarış Organizasyonu RCS Sport, Maurro Vegni ve ekibinin starttan 2 saat önce yapılan değişiklik için açıklama yaptı. “Sestriere’de aslında sabah güneş vardı. Ancak sonra hava yine kapandı ve soğudu. Yoğun sis ve kar var. Yolları temizlemekte zorlanıyoruz. Tırmanışta bir sorun yok, yol temizlenir. Ancak Sestriere’nin inişi riskli olabilir. Tırmanıştan ziyade iniş için endişeliyiz. Ve sporcuların güvenliği bizim için daha önemli. Bardonechia’da da aslında aynı şartlar söz konusu. Orada da sis ve kar var. Ancak tırmanış için yolları temizleyebiliriz. Zirve finişi olacağından iniş riski barındırmıyor. Bu sebeple Bardonechia tırmanışı ve zirve finişi değiştirilmedi.” yönünde detaylı açıklama paylaşıldı.

 

Bugün sporcular ve takım yönetimi değişikliğe tepki göstermedi. Takım stratejilerinin yeni parkura göre değişmesini beraberinde getiren bu değişiklik güvenlik söz konusu olduğundan Giro başından beri hava şartları ile mücadele eden yarış kafilesi tarafından olumlu karşılandı. Yarış şu an 7 derece, soğuk havada devam ediyor.

 

 

Yarınki etapta Giro’nun en yüksek rakımının görülmesi planlanan Col du Galibier’in de hafta başından itibaren kar etkisi altında olduğunu belirtelim. Yarınki profilde Mont Cenis de aynı hava şartları etkisi altında. Kesin bir açıklama olmasa da bu iki nefis tırmanış yarın güvenlik sebebiyle parkurdan çıkarılabileceği tahmin ediliyordu. 2 gün önce Savoie kaymakamı iki tırmanışın yüksek rakımda çığ tehlikesi barındırdığını belirtmişti. Mauro Vegni, yarın sabah bölge kaymakamının kararına göre hareket edeceklerini belirtti. Ancak bugün RCS Sport ekipleri Galibier ve Mont Cenis’i kontrol etti. Yoğun sis, görüş mesafesinin darlığı, yoğun kar ve soğuk sebebiyle Pazar günü beklenmeden iki tırmanışın iptal haberi açıklandı.

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın