Gilbert, Omega Pharma CEO’suna Karşı Yasal Mücadeleye Kitlendi

07/12/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2011 sezonunda klasiklerin taçsız kralı Belçikalı Philippe Gilbert Pazartesi günü Cenevre Spor Tahkim Mahkemesi’nde 8 saat geçirdi. 2012 Dünya Şampiyonu, 2011 sezonunda yarışlardan kazandığı bonuslarını alamadığı için, yaklaşık 1,3 milyon dolarlık (1 Milyon Euro) dava açıyor. 2011 Takım yöneticileri olarak Belçika Bisiklet Şirketi (BCC) ve patronu ve ayrıca Omega Pharma’nın Ceo’su Marc Coucke’ye dava açtı. Gilbert’in davasına karşılık olarak BCC’de, Philippe Gilbert’e, sözleşmesine uymayarak 2012 sezonu için BMC’ye gittiği için karşı dava açtı. Belçika’da beklenmeyen gelişme, tatil aylarında yeniden hareketlenmeye sebep oldu. Yol Bisikleti camiası durulamıyor. Yeni ve ilginç gelişmelerle çalkalanmaya devam ediyor.

 

BCC Şirketinin avukatı Walter Van Steenbrugge, “Gilbert, sözleşmesinde yer alan galibiyetlerindeki bonuslarınn kendisine ödenmesi talep ediyor. BCC Şirketi ise, 2012 sezonunu kapsayan sözleşmesini bozan Gilbert’in bir tazminat ödemediğini, sözleşmesine saygısı olmadığını söylüyor.” açıklamasında bulundu. UCI dava için 3 kişiyi belirledi. Bir Fransız, Bir Hollandalı ve bir de Yunanlı yetkilinin takip edeceği davada BCC’nin avukatı Steenbrugge, Gilbert’in avukatı olarak da Jo Roseleth takip edecek.

 

2011 sezonunu, bol yıldızlı yorumlar ve galibiyetlerle geride bırakan Philippe Gilbert, sezonun en gözde klasiklerini galibiyetle sonlandırmış ( Arden Klasikleri Amstel Gold Race, Flèche Wallonne ve Liège-Bastogne-Liège gibi) , Fransa Bisiklet Turu’nda Sarı Mayoyu taşımıştı. Belçikalı sporcu, sezonu 18 zaferle kapamıştı. Bu başarılar, Gilbert’in BMC takımı ile 2012-2014 sezonlarını kapsayan, 3.940.000 $ değerindeki 3 yıllık sözleşmeyi imzalamasını sağladı. Kendisine ayrılan bütçenin göz kamaştırıcı sıfırları için Gilbert, Coucke ve BCC ile anlaşmasını 1 yıl erken sonlandırmayı tercih etmişti. BCC sözleşme iptaline bu gözle savunma yapacak olsa da, geçmişe az yolculuk yapıp o tarihlerde Omega Pharma Lotto isimli Gilbert’in eski takımına göz atmakta fayda var. Zira, Omega Pharma şirketi ile Belçika’nın şans oyunları şirketi Lotto’nun ayrılma kararı ve Omega Pharma’nın şimdiki sponsoru QuickStep ile görüşmelerini hatırlamışsınızdır. Dolayısıyla, bu durumda Gilbert sözleşmesini kendisi fesh etmiş olmuyor, bilakis Omega Pharma’nın QuickStep görüşmeleri ve takım politikalarının yön değiştirmiş olması, 2012’de Omega Pharma Lotto adını taşıyan bir takımın olmaması, sözleşmenin kendiliğinden iptal olduğunu gösteriyor.

 

2012 sezonunda takım bölünerek, iki ayrı takım adı ile devam etti. QuickStep ile anlaşan Omega Pharma işbirliği ile oluşan Omega Pharma-QuickStep ve Lotto-Belisol. 2012 sezonunda BMC takımı adına yarışan Gilbert için sezon kötü başlamış, ancak Ağustos ayında aldığı galibiyet ve Dünya Şampiyonasında kazandığı gökkuşağı renkli şampiyonluk mayosu ile motivasyonsuz sürecini geride bırakmıştı. Gilbert, gökkuşağı mayonun uğursuzluğuna inanmayanlardan. 2013 sezonunun, sezon açılış yarışında BMC takımının lideri olarak katılacak olan Belçikalı Şampiyon için Tour Down Under’daki performansını görmek oldukça önemli.

 

Gilbert’in BCC ve Omega Pharma’dan alacağına kitlenip dava açması yerinde gibi görünüyor. Ancak davanın hemen sonuçlanması beklenmiyor. Dağılan takım, Yön değiştiren takım politikasının başlangıç tarihi  ve seyri, Bilbert’in BMC ile hangi tarihte sözleşme imzaladığı gibi detaylar mahkemede incelenecek. Dava aşamasında da BCC ile Gilbert yüz yüze gelmesi mümkün. Bu durumun Gilbert 2013 performansına nasıl yansıyacağını merak edenler için Gilbert’in menajeri Gino Laureyssen, Gilbert’in bu dava hakkında konuşmakla vakit kaybetmek istemediğini, 1.300.000$ ile ya da 1.300.000$’sız 2013 hedeflerine odaklandığını belirtti.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın