Gianni Bugno, ‘Armstrong’ a Saygı Duyuyorum Ama Bedelini Ödemeli’

28/01/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bu sözler, Uluslararası Bisikletçiler Birliği (CPA) Başkanı Gianni Bugno’ ya ait. Bugno, Armstrong’ un spora yaptıklarının bedeli ödemesi gerektiğini ancak bundan sonra spora yapacağı katkılarda, geçmişine konsantre olunmaması gerektiğini söyledi. 

 

Bugno’ nun profesyonel kariyeri başarılarla dolu. Tanımayanlar için kısa bir hatırlatma yapalım. Bugno, 1991 ve 1992 yıllarında Dünya Yol Şampiyonası’ nda  duble ile altın madalyaya ulaştı. 1990 yılında Giro d’Italia’ da pembe mayonun sahibi olan Bugno, 1991′ de Giro’ yu 4. sırada tamamladı. Tour de France’ ta ise 1991′ de 2., 1992 de ise 3. sırada yer aldı. Bugno aynı zamanda San Sebastian Klasik, Milan – Sanremo, Ronde Van Vlaanderen ve Wincanton Klasik’ te zirvede yer aldı. 1998 yılında emekli olduktan sonra kurtarma helikopterinde pilot olan Bugno, 2007 yılında Tour of Lombardy ve 2008 yılında Giro d’Italia’ nın kamera helikopterinin pilotluğunu yaptı. hala pilotluğa devam eden Bugno, 2012 yılında CPA’ nın başına geldi. Armstrong’ un davasının tekrar açılmasında da önemli rol oynadı.

 

Armstorng’ un itirafı hakkında açıklamalarda bulunan Bugno, ” Bu konuda konuşmak zor. Benim gözümden Armstrong eski bir sporcu olarak saygı duyulması gereken bir kişi. Ancak şampiyon olduğunu söyleyemem yalnızca sporculuğuna saygı duyuyorum. Eğer yanlış bir şey yaptıysanız bunun bedelini ödemelisiniz. Bisiklete yaptığı şey hiç iyi değil. yaptıklarının bedelini ödemeli.” dedi.

 

Ancak Bugno, geçmişten çok geleceğe bakılması gerektiğini düşünüyor. Geleceğe bakılarak bisiklet sporunun daha doğru bir ideoloji üzerine kurulacağını savunan Bugno, ” Geçmişe bir çizgi çekmeli ve kapatmalıyız. Geçmişe odaklanmamalıyız. Gerçekleri öğrenmeliyiz ancak geleceğe odaklanmalıyız.” dedi.

 

90 yıllarda, zirvede yer aldığı zamanlarda kendisinin performans arttırıcı madde kullanıp kullanmadığı hakkındaki soruya da cevap veren Bugno, ” Geçmiş hakkında konuştuğunuzda cevap verebilmek zor. Doping tüm sporların sorunu. Gerçekleri konuşmak hakkındaki fikri savunuyorum ama şu noktada geçmişimle ilgili konuşmayı gerekli bulmuyorum. Doping hakkında konuşmak hiç bir zaman iyi değil.  geçmişe gidip baktığımızda, Armstrong’ un başına neler geldiğini hep birlikte gördük. Şimdi herkez bisiklet sporunu dopingle karşılaştırıyor.” dedi.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın