Geox-TMC Sezon Sonunda Kapanabilir. Sporcuları Yeni Takım Bağlantısına Geçebilecekler

21/10/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

2012 sezonu için kimler Protur lisansı alır sorusunda Geox-TMC takımı da lisans onayı isteyen takımlar arasındaydı. Görünüşte yeni isim transferleri ve ilk 15’te yer alma çabaları ile potansiyel Protur lisansı imajında olan takım için şok gelişmeler yaşandı. İspanyol ayakkabı firması Geox sponsorluğunda yarışan takımın sponsoru, son anda bu sezon son yılları olacağını açıklayarak takıma büyük bir hayal kırıklığı yarattı.

 

Geox-TMC takım menajeri Mauro Gianetti’nin de yeni öğrendiği bu gelişme, UCI’ye yatırılması gereken takımın 3 aylık ödeme garantisinin henüz yatırılmadığının bildirilmesi ile ortaya çıktı. Mauro Gianetti’nin sponsor firma Geox ile görüşmelerinde hiçbir sorun olmadığı ve gidişatın normal gözüken seyirinden sonra yaşadıkları hayal kırıklıklarının, son anda öğrenilmesi takım için yıkıcı bir darbe oldu. Maaşların garantilenmemesi, dekontun UCI’ye ulaştırılmaması sebebiyle Protur inceleme dosyasında eksiklik olan takımın ismi Protur lisansı mücadelesinde ismi yer almadı. 1 Ekim’den bu yana sporcuların ise diğer takımlarla görüşme hakları doğmuş oldu. UCI, Sporcuları korumak adına, sporcular yeni takımlarla görüşme yapmakta serbesttir açıklaması yaptı.

 

Ancak bu yıl HTC-Highroad’ın kapanması, Leopard Trek-RadioShack birleşmesi gibi sebeplerden dolayı son ana kalan sporcuların yeni takım bulma şansları önceki yıllara göre daha sönük geçme durumu sözkonusu. Öte yandan Geox takımı CAS’a(Spor tahkim Mahkemesi9 gidip ayakkabı firmesı Geox için tazminat davası açabilir. Bu sebeple takımdan dağılma kararı henüz açıklanmadı.

 

Sponsorn geri çekilmesi bir çok kesim için sürpriz olmadı. Takım 2011 sezonunda sönük kalarak sponsorunun reklamını tam yapamadı. Sadece 5 galibiyet ile bitirilen sezonda, sponsorun reklam beklentisine karşıı takım sporcu ve yetkililerinin sönük kalması, sponsora çalışmamaları da büyük etken. UCI’ye göre 15 Ekimden sonra açıklanan sponsorun vazgeçmesi sürpriz görülmedi ancak zaten yine de takımın puanı World Tour için yeterli değildi. Ve Cobo’nun Vuelta galibiyeti tek başına yeterli değildi.

 

Görünen o ki; Footon-Servetto ile sponsorluk sıkıntısını 2011 sezonu için yaşayan takım bu yıl yine sponsor sıkıntısı yüzünden kötü durumda. Hem de sürpriz şekilde düştüğü durum sonrası takın henüz dağılma kararını açıklamadı. Ancak UCI’ye yatırılması gereken garantinin de yatmaması, sponsor için tazminat davası açılsa bile hızla çözülemeyecek maddi sıkıntı sebebiyle takımın sporcuları açığa çıkabilir.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın