George Hincapie Emekliliğini Açıkladı

12/06/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

  

 

 

 

Profesyonel Yol Bisikletinde adeta bir dönemin kapandığına tanık oluyoruz. Bu sezon yarışlarda son sezonu olduğunu açıklayan Alexandr Vinokourov, Tour of California ile seleden takım arabasına geçiş yapan Robbie McEwen’in emekliliği ve ardından büyük turların büyük tecrübesi George Hincapie’nin bugün açıkladığı emeklilik haberi. Son yıllarda büyük turlarda yarışırken Hincapie’nin büyük tur tecrübelerine her defasında yenisini eklerken izledik. 3 kez Amerika Ulusal Şampiyonu olan Hincapie için Tour de France ve U.S. Pro Challenge son iki yarışı olacak ve Ağustos ayında 19 yıllık kariyerine son verecek.

 

George Hincapie, dostlarının ve çevresinin düşüncelerini de alarak emeklilik kararını aldığını söyledi. Bu kararı özellikle Tour de France mücadelesinde tanıştığı eşi Melanie ile aldıklarına değindi. Hincapie;”Bu kesinlikle kolay bir karar değil. Bu süreçte benim dışarıdan katkıda bulunmamın ve fark yaratmamın daha doğru olacağına karar verdik. 19 yıl profesyonel yol yarışlarında bulunmak, hiç yapabileceğimi hayal ettiğim bir durum değildi. Şimdi artık çocuklarımla daha fazla vakit geçirebileceğim. Ben gittiğimde beni özleyecekleri yaştalar.” dedi.

 

29 Haziran’da 39 yaşına girecek olan Hincapie bu sezon; Cadel Evans’ın Criterium du Dauphine üçüncülüğünde, Alessandro Ballan’ın Paris Roubaix ve Tour of Flanders üçüncülüğünün kazanılmasında destek vermişti. Hincapie çok zor olan emeklilik kararını verse de bisikletten uzak kalmak istemediğini de belirtiyor. ” Tamamen bisikletin dışında kalmak istemiyorum. Şirketim Hincapie Sportswear yine bisiklet temasında devam edecek. Sevdiklerimle daha fazla vakit geçirme şansıyla birlikte şirketimin büyüdüğünü de görmek istiyorum. Ancak son iki ayda vereceğim destek için kendimi güçlü ve sağlıklı hissettiğimi de belirtmek isterim. Cadel’in yeniden Turu kazanması için %100 motiveyim.”dedi.

 

 

Cadel Evans “George inanılmaz biri”

Bu yıl Tour de France’da ünvanını korumaya çalışacak Evans, en güvenilir takım arkadaşlarınından birisinin sonraki büyük turlarda yanında olamayacağını duyduğunda çok üzüldüğünü belirtti; “Umarım Hincapie fikrini değiştirir. Bu haberi duyduklarında eminim ki dünya genelindeki bisiklet fanatikleri de aynen bunu umacaklar. George inanılmaz birisi. BMC takımının temelinde olan, sadece yollarda takım kaptanı değil takımın yapısında da kaptan. Muazzam liderlik vasıfları sebebiyle yaptığımız her şeyin önemli bir parçası oldu.” Cadel Evans’ın en büyük arzusu Champs-Élysées’de turun galibiyetini George Hincepie ile almak. “Bu sadece bir hayal, ancak bu hayali George’un son yıllarda benim için yaptığı fedakarlıklara atfetmek istiyorum.”dedi.

 

Bencil olmayan, Yorulmaz savaşçı

 

BMC Racing Team Başkanı Jim Ochowicz, Hincapie’nin spor mirasını bencil olmayan, özverili ekip çalışması ve yorulmaz iş ahlakı ile  pekiştirdiğini söyledi. “Hincapie, BMC Racing Team’e inanan ilk büyük isim olmuştu. Son 3 yılda bize hem klasiklerde hem de büyük turlarda hem takım arkadaşı hem de lider oldu. 1994 yılında profesyonel kariyerine Motorola takımında başlamasından itibaren kariyerinin sonuna dek birlikte olduğumuz için gurur duyuyorum. Kariyerini güzel insan ve Amerika’nın yetiştirdiği en büyük isim olarak tamamlaması bir onurdur.” dedi.

 

BMC Racing Takım Sponsoru Andy Rihsise haberi ilk duyduğunda hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Ancak yine de takımın başarılarında bu kadar önemliyken aldığı bu karara saygı duyduğunu da belirtti. “Onu gerçekten özleyeceğiz. O büyük bir şampiyon ve ben üzgünüm. Herşeyin bir gün sona erdiğini anlıyorum. Onun için iyi olmasını isterim. Umuyorum ki sporun içinde kalmaya devam eder. Çünkü ben ona her zamanki gibi şampiyonların şampiyonu olarak seslenirim.” dedi.

 

 

Hincapie’nin “En” leri

 

George Hincapie (1992, 1996, 2000, 2004, 2008) yıllarında 5 kez Olimpiyatlara katıldı. Tour de France etap galibiyetlerinin yanı sıra bu yıl 17. kez katıldığı Paris-Roubaix, 17. kez katıldığı Tour of Flanders, bu ay sonunda start alacağı Tour de France ile 17. kez start alacağı büyük tur geçmişi ile kariyerini tamamlayacak. Hincapie şu anda, Hollandalı Joop Zoetemelk’ın 16 büyük tur startı (15’ini bitirebilmişti) ile aynı rekoru paylaşıyor. Ayrıca diğer rekoru; 9 kez büyük tur kazanan takım arkadaşlarına yardım eden isim oldu.

 


 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın