Gent-Wevelgem’ de Yarışacak Ekipler Belli Oldu

08/02/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

24 Mart tarihinde gerçekleştirilecek olan Belçika’ daki klasikte bu yıl yarışacak ekipler belirlendi.  Bu yıl 75. kez yapılacak olan yarışta 18 UCI World Tour ekibi hariç, Europcar, Cofidis, Accent Jobs-Wanty, Crelen-Euphony, Topsport Vlaanderen-Baloise ve IAM Cycling’ de aldıkları Wildcard sayesinde klasik yarışta yer alacaklar. Ayrıca yarışta Tom Boonen, Peter Sagan gibi isimlerin de yer alması bekleniyor.

 

İlk olarak 1934 yılında gerçekleştirilen yarış, bitişinin düzlük bir alanda olmasından dolayı çoğu sprinter tarafından tercih edilen yüksek prestijli bir organizasyon olma özelliği taşıyor. Parkurun bu özelliği sebebiyle geçtiğimiz yıllardaki mücadelelerde sıkça toplu bitiş izlemiştik. Bu seneki yarışta da ana grubun hemen önünde yer alan sprinterlerden oluşan grup arasında mücadelenin geçeceğini şimdiden tahmin etmek zor değil.

 

Yarışın adı Gent – wevelgem olmasına rağmen 2004 yılından beri yarış Belçika’ daki bir şehir olan Gent’ ten start almıyor. Gent yerine Belçika’ nın başka bir şehri olan Deinze’ den başlıyor. Gent’ in yakınındaki bu kasabadan başlayan yarış, ülkenin batısına doğru ilerleyip, kuzey denizi kıyılarında bir müddet gittikten sonra tekrar doğuya yönelip Belçika’ nın orta bölgesinde yer alan Wevelgem’ de son bulacak.

 

 

Yarışın tarihine göz attığımızda Belçikalı bisikletçilerin büyük bir üstünlüğü olduğunu görüyoruz. Yarışı en çok kazanma ünvanı 5 sporcu arasında paylaşılıyor. Bu isimler ise Robert Van Eenaeme (BEL),  Ricky Van Looy (BEL), Eddy Merckx (BEL), Mario Cippolini (ITA) ve Tom Boonen (BEL). Son kazanan isim olan ve geçen yılki Dünya Şampiyonu Tom Boonen ise bu yılki favoriler arasında gösteriliyor. Eğer bu yıl dayarışı kazanırsa Boonen, en çok kazanan ünvanının tek sahibi olacak. Boonen geçtiğimiz yıl başarılı bir performansla yarışın galibi olmuştu. 

 

 

2005 yılında UCI ProTour’ da ilk kez  yer almaya başlayan organizasyon,  2010 yılından bu yana da UCI WorldTour’ da yer alıyor.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın