Froome Tour de France Başarısına Hazır

20/06/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Chris Froome 2013 Tour de France’ta, Bradley Wiggins’siz Team Sky’ın tek lideri olarak yarışmaya ve önceki Grand Tour’larda galibiyet almış rakiplerinin karşısına çıkmaya hazır.

 

 

Geçen yıl takım arkadaşı Bradley Wiggins’in ardından ikinciliği alan Kenya doğumlu Britanyalı sporcu, kesinlikle bu yılki Tour de France’ın favorileri isimlerinden.

 

Grand Tour’larda birçok kez galibiyet almış ve podyum görmüş olan Alberto Contador ve Cadel Evans’la kıyaslanınca Froome bisiklet sporunun zirvesine oldukça yeni kalıyor. 2007’de Konica Minolta takımıyla profesyonelliğe adım atan Froome, 2008’de Barloworld’e katılmıştı. Ancak, asıl yükselişi, 2011’de Vuelta a Espana’daki ikinciliği ile başladı.

 

Tour de France’ta zafer kazanma şansı olduğuna inanmasına rağmen halen tereddütlere sahip olan Froome, “Profesyonel olarak sürdürdüğüm kariyerimin son beş sezonuma bakacak olursam, geldiğim nokta gerçekten de müthiş. Her geçen yıl çok daha fazla şey öğrendim ve şu anda da geçen yılki Tour de France’ı kazanan ekibe liderlik ediyorum. Bu, bir açıdan bakıldığında akıl almaz bir durum. Ama aynı zamanda hem benim hem de takımın buna hazır olduğunu hissediyorum ve bu da kendime olan güvenimi artırıyor. Umarım bu yarışı başarıyla tamamlarım ve böylece anlatacak harika savaş hikayelerim de olur. Bu sene Tour de France için çok özel, çünkü 100. yılını kutluyor. Birçok yönden tarihe geçecek. Ben kendimi hazır hissediyorum. Yapabileceğimin en iyisini yapmak için her şeyimi vereceğim,” dedi.

 

Wiggins dizindeki bir sorundan dolayı evde kalırken, Froome son aylarda hem takımın hem de yöneticilerinin sadakatini ve desteğini kazanarak ona karşı bir üstünlük sağlamayı başardı. Korsika’da muhtemelen 1 numaralı formayla yarışacak olan Froome, “Ne yazık ki Bradley’nin Takım Zamana Karşı’daki gücüne ve tırmanışlardaki desteğine sahip olamayacağız, ama bence gereken her şeye sahibiz,” şeklinde diplomatik bir yorum yaptı ve ekledi: “Medyanın gözünden bakınca liderlik konusunda birçok şey söylenebilir, ama gerçek şu ki; takım çok güçlü.”

 

 

Antrenman arkadaşı ve yakın dostu Richie Porte’ye güvenebileceğinin farkında olan Froome, bu konuyla ilgili olarak, “Richie, Paris-Nice’i kazandı; bu da onun yetenekli olduğunu gösteriyor. Büyük tırmanışların sonunda bana yardım etmek için orada olacağını bilmek kendime daha çok güvenmemi sağlıyor. Büyük tırmanışlarda başarılı olan çok adam kalmadı, ama biliyorum ki Richie orada olacak,” şeklinde yorum yaptı.

 

Sarı mayo için yarışacak olan tüm rakiplerinin de yaptığı gibi, Tour de France’ın en önemli etaplarını, en zorlu tırmanışlarını ve Zamana Karşı’larını inceleyen Froome, bu yılki yarışta belirleyici olacak olan tek bir önemli etap tanımlamanın imkansız olduğunu ve her üç haftalık Grand Tour’da olduğu gibi, bu yıl da Paris’e uzanan yolda birçok belirleyici etap olduğunu düşünüyor. Froome’a göre bunlardan biri Mont Ventoux, diğeri ise Alpe d’Huez. Froome, Zamana Karşı’ların ise daha az önemli olmakla beraber yine de belirleyici faktörlerden olacağını düşünüyor.

 

Froome ve Team Sky, bu yıl zorlu rakiplere sahip: Cadel Evans ve Tejay Van Garderen’li BMC; Contador ve Roman Kreuziger’li Saxo-Tinkoff ve bir de Quintana ve Valverde’li Movistar…

 

“Güçlü liderlere sahip büyük takımlarla yarışacağımızın farkındayım. Onlarla kıyaslanınca ben belki de halen aralarında en zayıf olan liderim. Henüz bir Grand Tour kazanmışlığım yok. Vuelta a Espana’da kazanmış olabilirim ama hala acemi sayılırım,” diyen Froome, “Yine de kendime güveniyorum. Tour öncesinde yapılan tanıtımlarda favori ve yarışın iddialı isimlerinden olmayı başardım. Umarım bu işe yarar ve Tour de France’ı ilk kez kazanmama yardım eder. Benim hedefim ve başarmak istediğim şey de bu,” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın