Fransa Bisiklet Turu “Güneşin Doğduğu Ülke”de: Fransa Turu’nun Saitama Criterium’unun Yaratılışı

25/03/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

26 Ekim 2013’te, Amaury Sport Organisation ve Japonya’nın Saitama Şehri, Fransa Turu’nun ilk Saitama Criterium’unu başlatacak.

 

Bu yıl 100. yılını kutlamaya hazırlayan Fransa Turu’nun ülke sınırlarının dışına taşan popülerliği ve etkileri hiç bu kadar yüksek olmamıştı.

 

Bu fenomene hiç de yabancı olmayan Japonya ve ülkenin başlıca TV kanalları, son otuz yıldır Fransa Turu’nu takip ediyor ve yayınlıyordu.

 

Hatta ülkenin temsilcileri olan Fumiyuki Beppu ve Yukiya Arashiro adlı bisikletçiler, 2009 Fransa Turu’nda ilk kez final sınıflandırmasına da dahil olmuşlardı.

 

Fumiyuki Beppu ve Yukiya Arashiro – 2009

 

Bu nedenle Saitama ve A.S.O., Fransa Turu’nun son yıllarında liderlik mayosunu giymeyi başarmış olan ve dünyanın önde gelen bisikletçilerinin de katılacağı Fransa Turu’nun Saitama Criterium’unu yaratarak Tur’un Japonya’da her geçen yıl daha da artan popülerliğini artırmaya karar verdiler.

 

Saitama Criterium’u, değerleriyle ve kahramanlarıyla, Fransa Turu’nun ruhunu ve büyüsünü ifade etmek açısından türünün ilk örneği olacak.

 

Amaury Sport Organisation’ın başkanı Jean-Etienne Amaury, “A.S.O.’nun başlıca amacı, Fransa Turu’nun dünya çapındaki yerini ve duruşunu geliştirmektir ve bizler dünyanın en büyük bisiklet organizasyonunun ülkesinden bu kadar uzaklarda, Fransa Turu’nun Saitama Criterium’unun yaratılmasından dolayı daha şimdiden oluşan coşkuyu görmekten gurur duyuyoruz,” dedi.

 

Jean-Etienne Amaury ve Hayato Shimizu

 

Fransa Bisiklet Turu Direktörü Christian Prudhomme ise bu sözlere, “Bu organizasyonun yaratılışı, 1990’daki Dünya Şampiyonası’nı, JSports tarafından düzenlenen “Nuit du Tour“u (Tur’un Gecesi’ni) ve Japonya’nın bisiklete karşı gittikçe artan bağlılığını mükemmel bir şekilde yansıtan Beppu’yla Arashiro’nun yarış grubuna dahil olmasını da içeren birçok başarılı olayı takiben gerçekleşti,” ifadesini ekledi.

 

Saitama’nın kalbinde yer alacak olan yarışın ruhu, “Yeni bir çevre, yeni bir ülke; ama aynı değerler…” şeklinde ifade edilebilir. Bu, büyük ve popüler bir organizasyon olacağı gibi, dünya çapında yayınlanan TV tanıtımı sayesinde, aynı zamanda nasıl yapılacağını yalnızca Fransa Turu’nun bilebileceği bir tanıtım aracı da olacak.

 

Saitama Belediye Başkanı Hayato Shimizu, “Bisiklet sporu topluma çok iyi değerler katıyor. Dileğim odur ki, bu organizasyon Saitama ve Japonya’daki herkesin yüzünü güldürsün,” şeklinde konuştu.

 

A.S.O.’nun organizasyonuyla, şehir merkezindeki 2.7 km’lik bir parkurda 30 Japon ve 30 uluslararası yarışçıdan oluşan 60 bisikletçi tarafından koşulacak olan Criterium’un, çekişmeli ve muhteşem bir yarış olması bekleniyor.

 

 

Gün boyunca, bisiklet teması baz alınarak hazırlanmış, eğlenceli ve eğitici aktivitelerin yer alacağı bir köy de izleyicilere açık olacak.

 

Bisikletin sürdürülebilir bir kentsel ulaşım aracı olarak tanıtılması adına da kayda değer kaynaklar tahsis edilecek.

 

26 Ekim’de, Fransa Bisiklet Turu, Saitama, Japonya’da olacak.

 

 

Kaynak: A.S.O.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın