Fransa Bisiklet turu Final Haftası Öncesi Ivan Basso

19/07/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Liquigas-Canondale takımının Fransa Bisiklet Turu takım lideri Ivan Basso,tatil gününde final haftası öncesi son 6 etap için yorumlarını aktardı.

“Kendimi iyi hissediyorum, Alpler’de fark yaratabilirim. Fark yaratmak içinmotivasyon önemli, ancak iyi bacaklara ve güce ihtiyaç olacaktır. Şimdiyekadar inanılmaz çok çalıştık. Kariyerimde böylesi zor ve yorucu bir Turhatırlamıyorum. Hava şartları, etap profilleri, her finişte mücadelevermek… Her startta hızlı başlamaya çalıştık. Pireneler oldukçazahmetliydi ama Pireneler’i geçene kadar yaşanacak zahmet sonuçta bitecekti.Ben şahsen Luz Ardiden tırmanışında çok mutluydum, ama Plateau de Beille’dedaha az mutlu olduğumu söyleyebilirim. Pireneler’in son etabında gücümüyansıttım. “Basso sen çok iyiydin ve bacakların çok güçlüydü, ama en iyiyiyapamadın” diyenler, şaşıranlar oldu. Ben kolay pes etmeden amacıma yanigenel sıralamaya oynuyorum.

Ben ve takımım ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Kazanmak isteyen kişiningerçek anlamda sadece o güne odaklanması(tabiri caizse at gözlüğü takmışgibi sadece o güne odaklanması), başka hiçbir şeyi görmemesi gerekir vediğerlerinin ortalama bir gün geçirdiğini umar. Bu Alpler’deki etaplarda dageçerli olacak. Bizim rakipleri yıpratmaya ve bölmeye ihtiyacımız var. Diğertakımlarla teorik işbirliği ve hesaplamaların başarısına inanmıyorum. Takımarkadaşlarım benim için ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır, ben degücümü bundan alacağım. Kendimi zinde ve formda hissediyorum ve biliyorum kiherkesin ödediğinin hakkını pedallarımla vereceğim. Evans sıralama ve zamanakarşıdaki pozisyonları dolayısıyla favori gösteriliyor, eğer Alpler’detıkanmazsa Sarı Mayo’yu kazanabilir. Contador hala tehlikeli, kendine özgühareketleriyle her an durumu tersine çevirebilir. Schleck kardeşlerin ikilioynama avantajı var, bunun yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer isim deSanchez. Voeckler? İyi bir zaman avantajı var ve Sarı Mayo da onu oldukçateşvik ederken gerçekten iyi durumda, bütün bunlar göz önüne alındığında oda kazanma potansiyeline sahip.

Belirleyici etaplardan bahsetmesi istendiğinde Basso, “Etapların hepsibelirleyici olabilir. Benim felsefem her seferinde bir adım ilerlemek veTur’u bir bütün olarak değil, günlere bölerek değerlendirmek. Her zaman herşeye hazır olmalısınız ve bence hayatın her günü sanki belirleyici gün ogünmüş gibi yaşanmalı. Bu ümitlenmenin ve hayal kurmanın tek yolu.”Belirleyici etaplar, 16’dan 20’ye kadar olanlar… (20. etap bireysel zamanakarşı etabı), 21. etap Paris etabı.

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın