Fransa Bisiklet Turu 100. Edisyon Kutlama Detayları

20/02/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fransa Bisiklet Turu 100.edisyonu coşkusu çanlarını çalmaya başladı. Fransız spor televizyonunda yapılan basın toplantısında organizasyonla ilgili 100.yıla özel hazırlıklar ve kutlamaların detayları paylaşıldı. Tur tarihinde ilk kez, Napolyon Bonaparte’nin doğduğu Korsika adasından başlayacak turun 100. yıla özel seçildiğini 2011’de sizlerle paylaşmıştık. Korsika adasındaki büyük start ile geçilecek 3 etabın, tanıtım resmi de yine basın toplantısında paylaşıldı. 

 

Hazırlıklarına çeşitli aktiviteler ekleyerek, halkı bu tarihi döngüye dahil etme çalışmalarını da paylaşan A.S.O. bu yıl ki etkinleriyle herkesin sempatisini toplayacak. Özellikle bu yıl ki tur haritası broşürleri şimdiden beğeni toplamayı başardı.

 

 

19 Haziran-21 Temmuz’un tarihi mücadelesi öncesi, katılmak isteyen herkes Fête du Tour, 15 Haziran günü bir günlük sürüş zevkine davet edildi. Ayrıca 100.yıl etaplarına ev sahipliği yapan tüm şehirlerde her tarzdan bisikletçilerin toplanacağı aktiviteler (grand fondo gb…) gerçekleşecek. Bu aktiviteler, 21 etap boyunca her seyiyeye özel organize edilecek. Nice’de; oyunlar, animasyonlar ve yarış öncesi zamana karşı yarış organize edilecek. Champs Elysée’de tur zamanı bisiklete binmeyi kim istemez ki? Organizayon, profesyonel sporcular öncesinde Champs Elysée’de bisiklete binmek üzere davet ederek benzersiz bir toplantıyı hayata geçireceğini de bugünkü basın toplantısında açıkladı.

 

 

Turun 100.yılı, adeta Fransa’nın ulusal töreni gibi geçecek. Korsika adasının açılış etabı Porto-Vecchio’sa ve Champs Elysée’de Fransız uçaklarının gökyüzünde çizeceği Fransız bayrağı renkleriyle kutlanacak. Uçakların akrobatik hareketleri ile yeryüzünden ve gökyüzünden kutlama coşkusuna tanık olacağız. Ancak yüzyıl dönümü etkinlikleri ve yenilikleri sadece bu kadar ile sınırlı değil. Tur tarihinde ilk kez, 1975 yılından beri muhteşem finale ev sahipliği yapan Champs Elysées, 100.yıl kutalamalarına özel olarak son etabın Champs Elysées finişi akşam gerçekleşecek. Atılacak 10 tura ilk kez Arc de Triomphe eklendi. Aksam 9:45’de ki final zevkinde, saat avantajı ile ışık gösterileri yapılacak. Sporculardan önce binlerce bisikletli Champs Elysées’de kutlama dahilinde Fransa’nın bisiklet kültürünü dergileyecek. Finişte, Fransa Bisiklet Turunu daha önce bitiren, tur kahramanları da olacak.

 

1903 yılındaki 100.yıl kutlamalarından farklı olarak, turunun 100. mücadelesinde kutlamaların, yarış atmosferinin ötesine taşınacağı görülüyor. Halkın olabildiğince kutlamalara dahil edilmesi, yarış odaklı bir Fransa Bisiklet Turu izlenmeyeceğinin de bir göstergesi. Ancak elbette ki, katılımcılar ve mayo iddialıları için 100.mücadelede Champs Elysées’de son gün podyumuna çıkmak da büyük bir onur olacak. 100.mücadele anısına kitaplar, pullar, özel paralar ve kıyafetlerle birlikte kutlamalar anısına hediyelikler bu yıl çeşitlilikleriyle de büyülecek. Oganizasyon her anlamda kutlama detaylarına ve hatıralarına özel çaba harcamış. Turun uzun ömürlü basit sırrının ise sadece; “Tutku” olduğunu söyleyen Fransa Bisiklet Turu Direktörü Christian Prudhomme’un, tek kelime ile özetlediği tur sürekliliğinin başarısı her anlamda örnek olmalı. Hali hazırda ülkemizde iptal edilen nice bisiklet yarışı, isimleri dahi bilinmeden, belgeleri-kayıtları olmaksızın unutulmak üzere kayıplara karışması için sahipsiz kalmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan bisiklet yarışları gibi kaybettiğimiz bisiklet sporu kültürünün, zamanı geri alıp canlı tutulduğu, korunduğunu hayal edersek, şu aralar bisiklet yolları için bu kadar çaba sarfetmemize gerek kalmayacağı kadar aşikar bir sır… Tutku!

 

 

12 Haziran’da Fransız Tiyatrolarında izlenebilecek Laurent Tuel tarafından çekilen film “Tour de Froce”, “La Grande Bouche” Tur özel konusu ile beğenileri toplayacak. İşinden kovulup, eşi tarafından terk edilen bisiklet tutkunu François’in hikayesi ve Tur macerasında durdurulması gereken rakip adam olarak yaşadığı engeller ve zorlukları içeriyor. Ünlü yönetmen, yıllardır Fransa Bisiklet Turu için bir film yapmayı hayal ettiğini belirterek, sıradan bir bireyin ideallerinde kendini aşarak ilerleyişini Tour de Force olarak isimlendirerek aktardığını belirtti. Hazırlıklar tüm detayları ile halkın tura entegre edilmesi çabalarıyla devam ediyor. Önümüzdeki yıl 50.yılını kutlayacan Türkiye Bisiklet Turunda, bu kadar büyük bütçe verilmese de, öngörü olaran bir nebze olsun özel projelerin kutlamalara katılması umuduyla…

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın