Frank Schleck A Örneğinde Olumsuz Bulgu Tespit Edilmesi Sebebiyle Fransa Turundan Çekiliyor

18/07/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fransa Bisiklet Turu’nun 14.etabında anti-doping testi için örnek veren Lüksemburglu sporcu Frank Schleck’in idrar testinde olumsuz bulgu tespit edildiği bugün UCI tarafından açıklandı. Tatil gününün beklenmeyen haberinde gecenin ilerleyen saatlerinde RadioShack Nissan Trek takım açıklaması ile netleşen haber Scheck’in ilk örneği olan A örneği ile bilgilendirme mailleri basına dağıtıldı. WADA anti doping ajansının yetkili laboratuarı Châtenay-Malabry’de değerlendirilen ilk örnekte diüretik ajan olan Xipamide bulgusuna rastlandığı açıklandı.

 

Xipamide; yüksek kan basıncı ve sıvı tutulması için öngörülen bir sülfonamid diüretik ajandır. Ve bu madde saf hali Xipamide olarak WADA’nın yasaklı maddeler listesinde yer almıyor.

 

RadioShack Nissat Trek’in geç saatlerde gönderdiği basın açıklamasında; “Takımımız şeffaflık ilkesine büyük önem vermektedir. Bu sebeple; Frank Schleck’in 14 Temmuz’da alınan örneklerinden, idrar örneğinde bulunan Xipamide maddesinin analitik bulgusuna yanıt olarak, aşağıdaki açıklamayı yapmak istiyoruz.

 

14 Temmuz’da alınan örneklerden idrar örneğinde Xipamide bulunduğunu açıklayan UCI beyanından sonra, takım öncelikle Frank Schleck’in Fransa Bisiklet Turu’ndan çekilmesi kararını almıştır. Anormal çıkan A örneği böyle bir önlemi gerektirmese de, Bay Schleck ve takım böyle yapmanın daha doğru olduğuna inanıyor. Fransa Bisiklet Turu’nun sakilikle devam etmesi sağlanarak, Frank Schleck’in de yasal zamanlama sürecinde uygun olan savunmasını hazırlaması için çekilme kararı alınmıştır.

 

Bu olayda takımın xipamide için açıklaması: Bay Schleck’in idrar örneğinde bulgulanan xipamide maddesi, takımın kullandığı hiçbir ilaç içerisinde bulunmamaktadır. Bu belirsizlik sebebiyle, takımın bu olumsuz bulgunun sebebini açıklaması mümkün değildir.

 

Ancak, takım bu belirsizliği çözmek için anti doping ajansları ile ortak çalışmaya kararlıdır.” açıklaması yapıldı.

 

Frank Schleck, Pirenelerin vurucu etaplarının başladığı 16.etapta start almayacak. Pau’daki dinlenme gününde gelişen olaylar, Lüksemburglu sporcunun diüretik madde hakkındaki savunmasını hazırlamak için Fransa Bisiklet Turu’ndan çekilme kararı ile devam ediyor. A örneğinden sonra yapılacak olan B örneği sonucundan 4 gün sonra vermesi gereken savunması için yarıştan ayrılan Frank Schleck için önümüzdeki günlerde yeni gelişmeler de olacaktır. İlk olarak bugün, Fransa Bisiklet Turu’nun son dinlenme gününde çıkan gelişmeler, yarınki etapta Frank Schleck’in start almaması ile devam edecek.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın