Flanders 100. Yılını Kutlayacak. Ronde 100 Classic ile YüzYıl Dönümü Heyecanı

12/12/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bahar aylarında bisiklet sporunun kanımızı kaynatıp, bizleri ekrana kilitleyen Belçika Klasikleri, Flanders Klasiklerinin yeni çağına giriyoruz. 25 Mayıs 19013’de Karel Van Wijnendaele’nin düzenlediği ilk turun üzerinden 100 yıl geçti geçmesine ancak Flanders’ın bugünlere yansıyan bisiklet kültür zenginliğinde verdiği metamorfoz etkisi su götürmez bir gerçek. Tam 100 yıl önce Winendaele’nin düzenlediği, 27 katılımcı 330 kilometre mesafede yarıştı. Yarış Gent yakınlarında 4 tur atılarak Mariakerke’de sona erip ilk, Tour of Flanders(Ronde Van Flanders)’nin ilk galibi Paul Deman’ın zaferinin 100.yıl döngüsünde bu yıl yine 25 Mayıs 2013, Cumartesi günü, 324 kilometre mesafede yapılacak.

 

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce yapılan Tour of Flanders’ın, Milan SanRemo ile aynı gün yapılmış olması ve çoğu sporcunun İtalya’daki yarışı tercih etmesi ile yarışın ilk galibi Belçika’dan çıkmıştı. Tarihinde, 20. yüzyılın başlarında Belçika’da bisiklet sporu zavallı durumdaydı. Veledromlar kapanmıştı deniyor. Tabii burada parantez açıp, Belçika’nın 20.yüzyıl başlarında bisiklet sporunun zavallı düzeyde olarak yorumladığı Veledromların kapanmış olmasına, 21. yüzyılın ilk çeyreğindeki Türkiye’de değil kapatılmak, tek bir Veledromun olmayışını bisiklet sporunun zavallı düzeyinden daha da kötü düzeyine isim takmaya bisiklet aşkı ile dolu hiçbir yürek yakışık bir isim bulamayacaktır.

 

 

Flanders’ın 100.yıl kutlamalarında muhteşem etkinlikler düzenleyen ve hali hazırda hazırlıklarını devam ettiren Belçikalılar bu yıl ki 100.yıl yarışı, Ronde 100 Classic’de nefes kesen bir yarış, adeta ölümden sonra diriliş vaad ediyor. Flanders’da bisiklet hararetli. Flanders, kokusuyla, hissiyatı, sesi, görünümüyle ve bisikletin tadı ile var. Hiçbirşey bisiklet kadar kültürümüzle iç içe geçmemiştir, diyor Belçikalılar. Kültürlerindeki bisiklet yoğunluğunu dünya geneline yaymak üzere bu yıl ki programı göz gezdirirken dahi kalp atışlarını hızlandıran aktiviteler ile bisiklet turizmi programını dünya bisiklet severlerine kapılarını açacak. Bu yıl 324 kilometrelik yarışın start alacağı Gent’den, yarışın bitiş çizgisini taşıyacak Oudenaarde’de bisiklet kültürünün fırtınaları esecek. Oudenaarde’de neler mi olacak? Bisiklet müzeleri(herbiri ortalama 5 Euro civarında), Flandre de özel bir retro tarzı bisiklet turu ile gizim ve gastronomide nostalji yaşatılarak, tarihi, tarih yollarında yaşama şansı (12 Euro ile 5 Euro arasında cuz’i rakamlara), Flanders Bisiklet Turu (arnavut kaldırımları ve yamaç tırmanışları ile yarış bölgesinde bisiklet keyfi) ve bisikletin buram buram yaşanılacağı aktiviteler geçici programı basınla paylaşılırken, hazırlıklar da devam ediyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın