Flander Aslanı, Fiorenzo Magni Hayatını Kaybetti

19/10/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

İtalyan bisikletinin altın çağında, 3 önemli İtalyan’dan biri olan Fiorenzo Magni bugün, 91 yaşında, doğduğu yer olan Vaiano,İtalya’da hayatını kaybetti. Fausto Coppi ve Gino Bartali arasındaki rekabet döneminde, İtalyan bisikletinin altın çağını temsil eden “üçüncü adam” idi. Bugün, Flander Aslanı’nın ölümü, bisikletin köklü tarihinden önemli bir kayıp olarak 2012’nin bisiklet için bu kapkara günlerinde yeni bir üzüntü yaşattı. Zorlu hava şartlarının durduramadığı, yavaşlatamadığı ve galibiyetleri ile Flander Aslanı lakabını taşıyan Fiorenzo Magni kariyerinde 3 kez Giro’yu (1948, 1951, 1955), 3 kez  Tour of Flanders’ı (1949, 1950, 1951) kazanmıştı. Üç kez de İtalya Şampiyonu (1951, 1953, 1954) olan Magni’nin mücadeleci yapısı ve gücü ile gerek İtalya’nın gerekse bisiklet sporu tarihinin, kendi jenerasyonundaki yaşayan büyük efsanesiydi.

 

1954 yılındaki, dönemin yıldızı parlak İtalyan Şampiyonu, sanayi şirketlerinin az, ekonomik şartlarınsa zor olduğu dönemde, takımı haricinde bir sponsor ile anlaşan ilk sporcu olarak Nivea’nın sponsorluğunu aldığında bisiklet için yepyeni bir konuda örnek olmuştu. 1956 yılında Giro’nun 12. etabında köprücük kemiğini kırmasına rağmen, genel sıralamayı ikinci sırada bitiren Magni’nin kararlılığı ve dayanıklılığı asla unutulmayacak başarılarından biriydi.Magni’nin elastik bir bandaj ile devam ettiği 1956 Giro’sunda, sol köprücük kemiğindeki kırığın, selesinden kalkmasını engellemesi sebebiyle alternatif çözümü, gidona bağladığı ve karşı ucunu da dişleriyle sıkıştırdığı iç lastik ile tamamladı. Sonraki etaplarda benzer yöntemi kullandı ve yarışa devam etti.

 

 

16.Etapta, sol elini frende kullanamadığından başka bir kaza daha geçirdi. Ve bu sefer kolunu kıran Fiorenzo Magni, acıdan bayıldı. Ambulansa alınan Magni, ayılıp kendini Ambulansta görünce bağırarak Ambulans şöförünü durdurdu ve bisikletini alıp etabı tamamladı. Aynı günün akşamı; “Durumum hakkında hiçbir bilgim yoktu. Sadece çok acıdığını biliyorum. Ancak röntgen çekilmesini istemedim.” demiş ve 4 gün sonra, 20.etapta (Kraliçe Etap) kar ve buza rağmen devam etmişti. O gün 60 sporcunun yarış dışı kalması ve Magni’nin 2.’likle bitirdiği etap, bisikletin tarihine adeta kazınarak geçmiş oldu.

 

Coppi ve Bartali döneminde yaşananların yorumu sorulduğunda; kendini tarihe birbirleri ile verdikleri mücadele ile geçen iki efsane oldular ve bende bu tarihin bir parçası olmaktan mutluyum diyerek, mücadeleci yıllarını yorumlamıştı. Fiorenzo Magni’nin diğer beğendiğim yorumu, “Hayatınızda kimse size birşey vermeyecektir. Hergün mücadele edip geliştirmeye çalışmalısın.” Giro Organizatörü Michele Acquarone’ye söylediği bu sözler, bana kalırsa, yaşlı bedeni içerisindeki Flander Aslanı’nın mücadeleci ruhunun ebedi gücünü gösteriyor.

 

 

Bugün aramızdan ayrılan Fiorenzo Magni’nin,  Auro Bulbarelli’nin kaleme aldığı kitabı Magni, il terzo uomo (Üçüncü Adam Magni)’nun bir hafta önce tanıtımı ve lansmanı yapılmıştı.

 

2013 Giro d’italia’nın Pembe Mayosu Fiorenzo Magli’ye adanacak. Ve Brescia’da özel bir törenle anılacağı açıklandı.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın