Feyzi Açıkalın ile 2011 Fransa Bisiklet Turu Panoraması

01/09/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

Hazırlayan: Feyzi  Açıkalın

 

Fransa Bisiklet Turu’nun, olimpiyatlar ve dünya futbol şampiyonasındansonraki en önemli spor organizasyonu olduğu hep söylenegelir. Hangi ölçeğintemel alınarak yapıldığını bilemediğim bu değerlendirmenin gerçekliğini,ancak Fransa Bisiklet Turu’nun içinde yer aldıktan sonra anlayabildim.Organizasyonun büyüklüğü hakkındaki sayısal göstergeler, ekran ya da sayfaizleyicisi olan beni zaten etkilemekteydi, ama yarışın ruhunu “içerden!”yaşayarak çok daha iyi kavradım.

Hani hep futbol için kullanılan “futbolunasla yalnızca futbol olmadığı” klişesivardır ya, artık günümüzün (dayatılan(!)) modern spor algılamasında, bu sözher spor organizasyonunun başarısındaki anahtar olarak sunuluyor.

Daha ilk gün tanıştığınız Fransa Turu organizasyon yetkilisine, “Turnasıl gidiyor?” diyesorduğunuzda alınan yanıt, “İyidir,inşallah kazasız belasız bitireceğiz” olmuyor.Hemen ilk ağızdan televizyondaki izlenme oranları veriliyor. Yani başarınınilk kriteri medyada ne denli yer bulduğu ve hangi oranda izlendiği oluyor.Ortalama üç saatlik yayın boyunca olan yüzde 52’lik payın, etabın bitişinedoğru yüzde 65’e çıktığı belirtiliyor. Hatta hızını alamayıp Norveç’tekiyüzde 60’lık oran bile dile getiriliyor. Böylece organizasyonun alınırsatılır bir meta olduğunu tez elden anlıyorsunuz.

Tur’u benzersiz kılan, onu rakiplerinden bir boy önde götüren birçokuygulaması var. Ama en büyüleyici yanı dağ etaplarında hissediliyor.Galibier tepesine, oradan ilk etap geçişinin 100. yılı anısına taşlarlayazılan“100 VALLOİRE” ibaresiinsanın tüylerini ürpertiyor. Bildiğimiz, yüksek donanımlı bugününbisikletleri yerine, bilemediğimiz (!), hatta hayal bile edemediğimizbisiklet ve donanımlarla, hem de günde iki misli mesafe kat ederek geçensporcuların omzunda bu yarışın yükselmesi, insanda yalnızca saygı duygusuuyandırıyor.

Etapların bitiş ya da başlangıç şehirlerindeki bilgilendirmeler çoketkileyici. Otel asansörlerine bile asılan, hangi saatler arasında, şehrinhangi bölgesindeki yolların kapalı olacağı duyurusu hiçbir yanlışanlaşılmaya izin vermeyecek denli net. Bir spor aktivitesinin izleyicisiylebütünleştiği oranda büyümesinin en canlı örneği Grenoble’deki zamana karşıyarışında yaşanıyor. Yediden yetmişe binlerce insanın sabahın erkensaatlerinde çocuklarıyla yarış alanına koşması görülmeye değer. Özellikleküçük çocukların, bir eğlence gibi gördükleri aktiviteden uzun erimdeetkilenmemesi, spora öykünmemesi olanaksız gibi görünüyor.

Fransa Bisiklet Turu’nun bir şanslı tarafı da yarışın tatil zamanına denkgelmesi.  Başta turdaki yıldız sporcuların ülkelerinden olmak üzere,dünyanın her tarafından gelen insanlar sporcularını desteklemek içinFransa’ya akın ediyorlar. Lüksemburg ve Hollandalıların yanında, Kazakistanbayraklarını da görmek sporun tanıtım yönünü ortaya çıkarması açısından daçok önemli.

Luxemburglu Schleck kardeşlerintaraftarları

Türkiye Bisiklet Turu organizatörleri etap bitiş ve başlangıç bölgelerindekiyerleşim alanlarının darlığından haklı olarak yakınırlar. Çünküşehirlerimizde böyle büyük alanlar ne yazık ki bırakılmamıştır. FransaTuru’nu izleyen yaklaşık 5000 araç ve organizasyon şemasının ihtiyacı olankullanım alanları için gerekli yerin rahatlıkla bulunabilmesi, Fransa’dakişehircilik yaklaşımı konusunda da insana fikir veriyor. Büyük park alanları,alternatif yollar, geniş boşluklar organizatörleri rahatlatıyor.

Tur güvenliği ise yarış içi ve dışında jandarmalar tarafından sağlanıyor.Hepsi çakı gibi olan, ellerinde cep telefonu taşımayan (!) jandarmaların işiaslında çok kolay, çünkü kimse güvenlik önlemlerini delmeye çalışmıyor.Bariyerin üstünden atlama kavramı henüz Avrupalı’da gelişmemiş! Etabınbaşlangıç bölgelerine bisiklet takımları otobüsleriyle geliyor. Güvenlikli,ama halkla iç içe olan bir alanda sporcular ısınıyor, yarışa hazırlanıyor.Böylece halktan ve izleyiciden kopma olmuyor.

 

Etap başlangıçlarında “Turköyü” diye adlandırılan,akredite kart ya da günlük hazırlanan bileziklerle girilebilen sınırlanmışalanlar hazırlanıyor. Bu bölgede yarış organizatörleri ve sponsorlarıylayöre halkının öncelik tanınmış kişileri buluşabiliyor. Adeta bir panayıryerine çevrilen köyde aynı zamanda yöre ileri gelenlerine turorganizatörleri çeşitli ödüller veriyor. Bu ödülleri de BernardHinault

veEddy Mercx gibiorganizasyonun halkla ilişkiler komitesindeki ünlüleri veriyor. 

Turun bir başka çok etkileyici yönü ise özellikle dağ yollarında zemininulaştığı kaliteyle ortaya çıkıyor. 3-4 ay öncesinden yapılan tamirat biryana, bazı yollarda tamamen zemin yenilenmesinin uygulanması özellikle bizimiçin çok öğretici. Turun Alp d’Huez gibi efsane tırmanışlarında yol kenarınabirikmiş yüz binlerce izleyicinin, “Benoradaydım, bu tarihi olaya, spor gösterisine ya da eğlenceye tanık oldum” diyebilmekiçin günlerce önceden bölgeye gelmesi organizasyonun büyüklüğünü bir kezdaha gösteriyor.

Champs Elysee ise artık turun görsel bir şölene dönüştüğü, sponsorlarınözenle öne çıkartıldığı gün oluyor. Genel klasman birincisinin belli olduğuetapta, yalnızca o ünlü caddede finişi alabilmenin onurunu yaşamak içinsporcular yarışıyor. Kilometreler boyunca, fotoğraf çekmek için bile boşalanın bulunmadığı parkur dünyanın tam anlamıyla her yerinden gelen bisikletsevdalılarını buluşturuyor. Fransa, birçok başka değeriyle olduğu gibi,bisiklet turuyla gelen başarısının haklı gururunu da o gün daha fazlayaşıyor.

Feyzi Açıkalın’ın objektifinden 2011 Tour de France resimleri için tıklayınız.

[View:http://vimeo.com/28086883:550:0]

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın