Fabian Cancellara: "Finito la Benzina!" – Benzinim Bitti!

08/04/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Fabian Cancellara’nın dünkü Paris-Roubaix galibiyeti kuşkusuz ederini bulup efsanevi galibiyetler arasında yerini alacak. Son yıllarda Roubaix Velodromu’nda yaşanmamış rekabet tablosu, yarışın ironik seyri ve Fabian Cancellara’nın ne olduğu, kim olduğu, onu Spartaküs lakabına erdiren performansının tek günlük özeti gibi geçti. Cancellara şanssız geçirdiği iki sezon ardından 2013 benim yılım olacak” demişti ve Tour of Flanders ile Paris Roubaix dublesini 2010 yılında kazandığı gibi tekrar kazanma parolası ile sezona başlamıştı. İki hafta içerisinde elde ettiği 3 galibiyet – Monumenten, Tour of Flanders ve Paris-Roubaix – ile İsviçre saatlerinin çok ötesinde, lakaplarının üzerine çıkan Cancellara performansı kısacası ona neden “Spartaküs” dendiğini gözler önüne serdi. 254,5 kilometrelik Paris-Roubaix sonrası, “Bu inanılmaz bir mücadele oldu,” diyen Cancellara esprili yaklaşımlarını ve yarışa dair Spartaküs bakış açısını da sevenleri ile paylaştı.

 

 

“Herkes bana karşı yarıştı. Finiş çizgisini geçtikten sonra sadece bir yere yatıp nefes almak istedim,” dedi. Cancellara yorgunluk emarelerini taşıyarak, podyumda ödül olan özel parke taş pozlarını verirken ve ağır olan ödülü taşırken ne kadar zorlandığını saklamaya çalıştı. Podyum seremonisinde fotoğrafçıların poz baskısını kırmayan Spartaküs’ün sevinci henüz kendini tam belli edemeyecek düzeyde yorgunluk mücadelesine yenik düşmüştü. İlerleyen saatlerde galibiyet sevinci ve hatta belki birkaç zafer coşkusuyla geçecek bir zafer kutlaması ile tam bir sezon jübilesi oldu. Arnavut kaldırımlı yolların ya da taşlı yolların kralı olduğunu ispat ederek, “Sadece tek şey istiyorum; bisikletimi bir kenara bırakıp tatil, tatil ve tatil…” diyen Cancellara’nın, her yıl zamana karşı ile başlayan ancak bu yıl prolog ile start almayacak olan Fransa Bisiklet Turu’nda ilk gün sarı mayoyu alma hedefi de dolayısıyla bulunmuyor. Cancellara, Klasiklerin Kraliçesi Paris-Roubaix ve klasiklerdeki performansı ile sezon jübilesini yaptı. Spartaküs, daha önce hakkında çıkan dedikodulara, “Klasikler sonrası dinlenip, Fransa Bisiklet Turu’na katılıp katılmayacağımı takımımla konuşup karar alacağım,” demişti.

 

 

Dün akşam saat 19:00 civarında bisikletin kahramanı Cancellara, “Kutlama başladı. Takım otobüsü yanıyor. Bugün yardım eden herkese teşekkürler. Ben hala inanamıyorum. Ne çılgın bir gün…” mesajını paylaştı. 32 yaşındaki kahraman sabah üç buçuğa doğru bir mesaj daha paylaştı ve ” Yorgunum ve nakavt oldum. -Finito la Benzina- Benzinim bitti. Ama benim takım hala kutlama yapmak istiyor,” dedi. Benzinim bitti esprisi, bir zamanlar bisikletinde motor aksamı olduğunu ve mekanik doping yaptığını iddia edenlere Cancellara’nın verdiği cevabı hatırlatıyor. Bacaklarını gösterip, işte benim motorlarım esprisini destekleyen Cancellara, bu kez “Benzinim bitti” diyerek fanatiklerini gülümsetmekten de geri kalmadı.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın