Evans Tour Down Under Konusunda Kararsız…

23/09/2011  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Cadel Evans Londra Olimpiyatları’yla ilgilenmeye devam ediyor fakat Adelaide’in Tour Down Under’ı Tour de France ünvanını koruma mücadelesiyle örtüşmeyebilir.

 


Bu sezon muhteşem bir performans çıkartan yıldız bisikletçi Cadel Evans, son günlerde takımı BMC ile birlikte önümüzdeki sene katılacağı yarışların planını çıkarmakla meşgul. Bildiğiniz gibi Evans bu sene Tour de France’ı kazanan ilk Avusturalyalı ünvanını almıştı. Temmuz’da gerçekleşecek olan Tur, 2012’de de Sarı Mayosunu korumak isteyen yarışçının programının ana hedefi olacak gibi görünüyor. Menajeri Jason Bakker’in açıklamalarına göre Evans bu sene onun için oldukça verimli olan yarış planında önümüzdeki sene de fazla değişiklik yapmayacak. Ancak Evans Tour de France bittikten yalnızca birkaç gün sonra gerçekleşecek olan Olimpiyatlar yol bisikleti yarışındaki mücadelesini de oldukça ciddiye alıyor. 

 

Menajeri Bakker “Kendisi Olimpiyatlarda yarışabilecek bir program düzenlemek konusunda oldukça kararlı. Bu konuda takım yönetimi ve Cycling Australia görevlileriyle yoğun görüşmeler yapıyor.” şeklinde açıklamada bulundu. 

 

Evans bu sene Ocak’ta düzenlenen toplamda 6 etap ve 758km’den oluşan Tour Down Under 2011’e katılmadı. 2008 yılında Avrupa toprakları dışında UCI Pro Tur ünvanını alabilen ilk tur olan Tour Down Under, anlaşılabileceği gibi bu nedenle Avusturalya bisikleti için oldukça büyük bir önem taşıyor. Cadel Evans da her ne kadar Amerika temelli bir takım olan BMC’de yarışıyor olsa da o bir Avusturalyalı ve imza attığı başarılar sonucunda bisiklet dünyasında kendisine oldukça önemli bir yer edinmesi ülkesinin de faydalanmak istediği bir durum doğuruyor. Bu yüzden Tour Down Under organizatörleri Evans’ın yarışçı ya da özel konuk olarak da olsa organizasyona katkı sağlaması  konusunda oldukça ısrarcı. 

 

Bakker yaptığı açıklamalarda Evans’ın Avusturalya’nın her yıl düzenlenen ve bisiklet anlamında en önemli etkinliği olan Tour Down Under’ı ihmal etmediğini özellikle vurguladı.  

“Katılmayı çok istiyor, ancak öncelikle neler yapması gerektiğini değerlendirmesi gerekiyor” şeklinde belirtti.”Evans, Tour Down Under’ın Avusturalya bisikleti için olan önemini kesinlikle kabul ediyor. Kesinlikle katılmayacak diyemem fakat şimdilik pek mümkün görünmüyor. “

 

 

Sempatik bisikletçi Cadel Evans’ın 2011 sezonundaki performansını kaçıranlarımız için de kısa bir özet geçelim; 

 

 

2011 sezon açılışını Tirreno-Adriatico‘nun 6. etap zaferiyle yapan Evans, 7 etaptan oluşan turu genel sıralama liderliğiyle bitirerek sezona muhteşem bir motivasyonla başlamıştı.

 

 

 

Ardından bir diğer UCI Dünya Turu kategorisinde yer alan 6 etaplık Tour de Romandie‘nin de genel sıralama zaferini kazandı.

 

 

 

Giro d’Italia‘ya katılmayan Evans kendisini Tour de France‘a hazırlamak üzere Criterium du Dauphine’ye katıldı. Bu sefer genel sıralama liderliğini kaçırsa da ikinciliği elde etti.

 

 

 

   

 

Tour de France 4. etabında kariyerindeki ikinci  Fransa Turu etap zaferini kazandı ve 4. etapta kazandığı puantiyeli tırmanış mayosunu  5. etapta kaybetse de Tur boyunca istikrarını koruyarak genel sıralamada ilk 5’in içindeki yerini korudu. Sonunda hedefine ulaşarak Tour de France 2011 genel sıralama liderliğini kazandı ve tarihe Tour de France’ı ilk kazanan Avusturalyalı olarak geçti.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın