Euskaltel Takımının Yeni Sahibi Formula 1 Yıldızı Fernando Alonso

03/09/2013  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

 

Euskaltel-Euskadi takımının yaptığı resmi açıklamaya göre Ferrari’nin Formula 1 yıldızı Fernando Alonso takımı devralmak üzere anlaşmaya vardı. Alonso ve sponsorları, WorldTour lisansını 6 Milyon Avro’ya satın aldılar ve Samuel Sanchez’in liderliğinde bir takım kurmayı planlıyorlar. Pekin Olimpiyat Şampiyonu, önümüzdeki sezon için sözleşmesi olan 28 kişilik toplam kadrodaki 14 sporcudan biri. Sanchez’in aynı zamanda 2015 için de sözleşmesi bulunmakta.

 

Yeni Euskaltel takımının merkezi, Alonso’nun memleketi olan Asturias bölgesi olacak. Takım, Samuel Sanchez, Igor Antón, Mikel Nieve ve Izaguirre kardeşler gibi büyük isimlerin yanı sıra yerel sporculara da odaklanacak.

 

Euskaltel firması, önümüzdeki yıllarda takımın sponsoru olmayı planlamasına rağmen, İspanya’daki ekonomik krizle beraber takımı destekleyen kurumların çekilmesi nedeniyle, 2014 sezonunda takıma destek veremeyeceğini açklamıştı.

 

Euskaltel’in WorldTour lisansını satın almanın 6 Milyon Avro civarında olduğu söyleniyor ve bu üvret Alonso’nun sponsorları tarafından ödenecek. Bisiklet sporunu tutkuyla destekleyen Alonso aynı zamanda yıllardır bir bisiklet kullanıcısı ve Alberto Contador’la çok yakın arkadaş.

 

Yaptığı kişisel basın açıklamasında Alonso, takımın WorldTour lisansını satın almak üzere takımla bir süredir görüşmelerinin sürdüğünü ve 2014 ve 2015 sezonları için sözleşmesi olan sporcuların sözleşmelerinin geçerliliğini koruyacağını ifade etti.

 

 

Alonso, 2009 yılında yakın arkadaşı Alberto Contador’la beraber bir bisiklet takımı kurmak istemişti. Ancak Contador’un Astana  ile bir sezon daha kalması gerekince takım kurulamamıştı. Formula 1 yıldızı, 2010’da yaptığı bir açıklamada, “Bu benim için bir proje – bir çeşit hayal, çünkü bisiklet sporunu çok seviyorum. İyi bir takım kurmak ve Tour de France’ı kazanabilecek pozisyonda olmak bana kendimi iyi hissettirecek,” demişti. Şimdi ise hal-i hazırda var olan bir takımı satın alarak bu hayaline ulaşmış görünüyor.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın