Euskaltel Euskadi Takımı Yeni Sponsor Arayışına Geçtiğini Açıkladı

21/02/2012  //     //  Yol Bisikleti Haberleri

 

Bask takımı Euskaltel Euskadi bütçe artırımını sağlamak amacıyla yeni sponsor arayışına geçtiğini açıkladı. Problemin asıl sebebinin takımın mali sorunları ve bunun etkisi olarak da takımın UCI puanları olduğu konuşuluyor. Takımın kurucu isimlerinden ve takım Genel Menajeri, Miguel Madariaga; ” Son 5 yıldır aynı bütçe ile çalıştım. Son yıllarda devletten mali destek kaybı yaşayınca bazı konularda kısıtlama yapmıştım. Şimdi kayıplar için yeni sponsor arayışına geçtik. Günler geçiyor… 2012 için bir problem yaşayacağımızı düşünmüyorum. Ancak geleceğimiz için yeni sponsor desteği gerekecek.” dedi.

 

Euskaltek takım bütçesi hakkında da bilgi veren Madariaga, “WorldTour takımları arasındaki en küçük bütçeli takım” olduğunu belirterek bütçenin 7milyon Euro olduğunu açıkladı. “Bazı kıta takımlarından bile daha düşük bütçe” bilgisini de ekledi. Son 5 yıldır bu bütçe ile varlık gösteren Euskaltel’in bütçe arttırmaya çalıştığı ancak arttırım olmadığını belirtti.

 

UCI puan sistemi göz önüne alındığında takım psikolojisi ve özellikle genç sporcular üzersinde, takımdaki 3 lidere daha çok destek olmak adına perforsmans sergilendiğini belirtti. Samuel Sánchez, Igor Antón ve Mikel Nieve’nin UCI puanlarının önemi takımın düşük bütçeye nazaran hırsla çalıştıklarını ekledi. “Takım felsefesi olarak Bask harici sporcu transferi yapamayız. Dışarıdan UCI puanı yüksek sporcuları alamayacağımız için daha rekabetçi bir takım oluşturabilmek için bütçenin 9 milyon Euro’ya çıkması gerekiyor.” dedi.

 

Sponsor desteği ile takım ideolojisinde de esneklik gösterebileceğini belirten Madariaga, “Sponsor bulabilirsek takım ideolojisinde değişiklik yaparak yabancı sporcu transferi de yapabiliriz. Herşey bulacağımız sponsora bağlı. Bask şirketleri dışında bizi seven ve ilgilenen, yerel işletmelerden daha fazla şirket var.” dedi. Görünen o ki, Madariaga Bask ülkesi şirketlerinden umudu keserek, Bask dışına çıkmayı hedefliyor. Takım düşük bütçeliyken elde ettiği başarılar ve Profesyonel Takım olma becerisini bu bütçeyle göstermişken, Madariaga’nın gerçekleştirmek istediği büyüme ve ilerleme stratejisi, yeni sponsorun gücüne bağlı olarak takıma büyük güç katabilir. Madariaga, takımın 2012 sezonunda sıkıntı yaşamayacağını, önümüzdeki sezonlarda büyümenin getirdiği gücü önümüzdeki sezonlarda elde etmek için mükemmel bir gelişim stratejisi güdüyor.

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın